30% codziennych zapytań w wyszukiwarce Google dotyczy zagadnień związanych z rekrutacją. Świadczy to nie tylko o ogromnej dynamice rynku pracy, ale także o wysokim poziomie konkurencji, która na nim panuje. Czy system do rekrutacji może sprawić, że będzie ona przebiegała sprawniej, a my zatrudnimy najlepszych pracowników? Sprawdź 5 powodów, dla których warto go wykorzystać.

30% wyszukiwań w Google jest powiązanych z rekrutacją

1. Jedna platforma

Ponad 20 stron praktycznej wiedzy i wskazówek!

Pobierz przewodnik „Jak wybrać i wdrożyć system ATS?”

Ikona książki

Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszy system ATS?

Jak wybrać i wdrożyć system ATS? Przewodnik dla rekruterów

System do rekrutacji to niekoniecznie rozwiązanie dla dużych przedsiębiorstw, które prowadzą jednocześnie kilkanaście projektów rekrutacyjnych. Nawet małe przedsiębiorstwa mogą korzystać z ułatwień, jakie daje zamknięcie całości wyzwań rekrutacyjnych w jednym miejscu. Dlaczego jest to takie ważne?

Wyobraź sobie, że jeden pracownik zbiera ręcznie wszystkie informacje dotyczące rekrutacji. Przy dużej ilości zgłoszeń taka praca obarczona jest pewnym ryzykiem popełnienia błędu. Szczególnie że projekty rekrutacyjne często są prowadzone pod presją czasu. Jedna platforma eliminuje wykorzystywanie wielu narzędzi, takich jak edytor tekstu, klient poczty e-mail, arkusze kalkulacyjne czy notatki, a tym samym eliminuje ryzyko pominięcia któregoś ze zgłoszeń. Dodatkowo wszystkie zbierane informacje i dokumenty możesz przeszukiwać, włączając załączone pliki z CV czy referencjami, które system automatycznie indeksuje.

2. Automatyzacja i wizerunek pracodawcy

Kluczem do efektywnego wykorzystania systemu do rekrutacji jest automatyzacja. To ona pozwala w przyszłości podejmować lepsze decyzje na podstawie śledzenia postępów procesu rekrutacji, analizy skuteczności źródeł pozyskiwania kandydatów i optymalizacji wydatków na ogłoszenia. Automatyzując część procesów, odciążasz swoich pracowników i motywujesz ich do szukania usprawnień w innych miejscach.

W ramach prowadzonej rekrutacji, do przedsiębiorstwa może trafić od kilkudziesięciu do kilkuset CV tygodniowo. Co stanowi największe wyzwanie dla ludzi realizujących projekty rekrutacyjne? Przede wszystkim różnorodność formatów plików, konieczność samodzielnego tworzenia i zarządzania arkuszami kalkulacyjnymi oraz ręczne przepisywanie danych. Automatyzacja pozwala zaoszczędzić kilka godzin każdego dnia. Dodatkowo mamy pewność, że żadne cenne zgłoszenie nam nie umknie. Chcemy jednocześnie by wszyscy, którzy przysłali nam swoje zgłoszenia dostali od nas odpowiedź – to niezmiernie ważne, by budować wizerunek sprawnej i profesjonalnej organizacji. System do rekrutacji pozwoli ci zautomatyzować także takie proste czynności jak wysłanie e-maila z podziękowaniem za udział w procesie.

3. Planowanie

Duże projekty rekrutacyjne to konieczność planowania działań. Gdy już uda nam się zapanować nad różnorodnością źródeł pozyskiwania zgłoszeń, pozostaje jeszcze kwestia umówienia wszystkich spotkań i przeprowadzenia dalszej części rekrutacji.

Wyobraź sobie moment, w którym prowadzisz równocześnie kilkanaście projektów rekrutacyjnych. Zbierasz dane dotyczące kandydatów, a precyzyjnie wyselekcjonowana grupa osób zapraszana jest na bezpośrednie spotkanie. Jak zaplanować kilkadziesiąt spotkań w ciągu tygodnia? Jak zadbać o dostępność odpowiednich sal. Jak skupić się na najważniejszych kryteriach oceny? Właśnie w tym momencie pomocny staje się system do rekrutacji z wbudowanym kalendarzem i systemem zarządzania dostępnością sal.

4. Mobilność

Jak ważna jest mobilność w przypadku systemu do rekrutacji? Odpowiedź nie jest tak oczywista, jak się wydaje na pierwszy rzut oka. Sposób, w jaki rekrutujemy, zmienił się wraz ze sposobem, w jaki pracujemy.

Jako zatrudniający innych wiesz, że dzisiejsi pracownicy często nie pracują już w systemie ośmiogodzinnym. Nie zawsze siedzą też stale przy firmowym biurku. Zmieniły się obowiązki i oczekiwania wobec nich, a także sposób, w jaki wykonują swoją pracę. Platforma do rekrutacji sprawi, że mogą oni wykonywać swoje zadania niezależnie od miejsca, w którym się znajdują. Każdy zainteresowanym daną rekrutacją może otrzymywać notyfikacje w chwili, gdy pojawia się nowa kandydatura. Dodatkowo korzystając ze smartfona czy tabletu może przeglądać listę kandydatów i szczegóły ich zgłoszeń.

5. Bezpieczeństwo

Przechowywanie oraz przetwarzanie danych osobowych wymaga odpowiedniego ich zabezpieczenia. Wszelkie aspekty tego typu działań regulują odpowiednie ustawy.

Platforma do automatyzacji rekrutacji działająca w modelu usługi SaaS jest zgodna ze wszystkimi wymaganiami prawa. Wszelkie sesje połączenia z systemem wykorzystują specjalny szyfrowany protokół SSL, bazy danych są odpowiednio separowane, a całość przetwarzana jest w certyfikowanych centrach danych, gwarantując wysoką dostępność systemu i ochronę jego danych. System przechodzi także okresowo stosowne audyty bezpieczeństwa przeprowadzane przez wyspecjalizowane agencje.

Warto wykorzystać narzędzie do rekrutacji?

Jeśli chcesz usprawnić rekrutację w swojej organizacji, odpowiedź na to pytanie nasuwa się sama. Pięć powyższych punktów pokazuje wyraźnie, że choć taki system nie jest wymagany, stanowi znaczne udogodnienie w realizacji projektów rekrutacyjnych. Wybór należy do Ciebie.

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!