Rozwój technologii zmienił nasze życie. Żyjemy w świecie mobilnym. Ruch w internecie pochodzący z urządzeń mobilnych sięga 70%, wydatki na reklamę mobilną stanowią ponad połowę wydatków na reklamę digital, Messengera używa już ponad 1,3 miliarda ludzi na świecie… Ze smartfonów korzystają osoby, które niegdyś nie mogły sobie na to pozwolić, oraz coraz młodsze dzieci. Jesteśmy permanentnie podłączeni do sieci. Mobilnie słuchamy muzyki, oglądamy filmy, publikujemy zdjęcia, robimy zakupy, szukamy informacji, jesteśmy ,,w kontakcie” ze znajomymi w mediach społecznościowych. Naturalnie więc, że wolimy także mobilnie przeglądać oferty pracy i komunikować się z potencjalnym pracodawcą. W każdym miejscu i czasie, szybko – za pomocą kilku kliknięć. Temu celowi służą mobilne wersje serwisów ogłoszeniowych, rekrutacja bez CV, mobilne aplikacje rekrutacyjne i rekrutacyjne boty.

Kandydat mobilny

Ponad 20 stron praktycznej wiedzy i wskazówek!

Pobierz przewodnik „Jak wybrać i wdrożyć system ATS?”

Ikona książki

Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszy system ATS?

Jak wybrać i wdrożyć system ATS? Przewodnik dla rekruterów

Do 2025 roku 75% kandydatów będą stanowić osoby z pokolenia “Y” (“Raport Deloitte “Trendy HR 2014”). Nie wyobrażają sobie one życia bez aplikacji mobilnych, mediów społecznościowych, smartfonów, nowinek technicznych. Są aktywne, wykształcone i… mobilne. Rekrutacja kandydatów XXI wieku wymaga więc posługiwania się zrozumiałym dla nich językiem nowych narzędzi i kanałów komunikacyjnych. Należą do nich aplikacje mobilne pozwalające na przeszukiwanie na urządzeniu mobilnym ofert pracy według lokalizacji, pracodawcy, branży, stanowiska, poziomu wynagrodzeń. Dają one też możliwość otrzymywania powiadomień o pojawieniu się nowych ogłoszeń, a także przeglądania ogłoszeń archiwalnych. Dzięki nim kontakt z pracodawcą może przebiegać w czasie rzeczywistym z dowolnego miejsca, a rozmowa kwalifikacyjna odbywać się on-line. Wyróżnikiem mobilnej rekrutacji jest szybkość i prostota. Z tego powodu formularze aplikacyjne są uproszczone, często nawet nie wymagają podawania danych osobowych lub innych szczegółowych informacji oraz załączania CV.

Przeczytaj artykuł na blogu elevato o rekrutacji w erze mobilności: “Nowoczesne narzędzia rekrutacji, czyli jak złowić rybę”

rekrutacja bez CV

Rekrutacja bez CV

Pracownicy umysłowi

Aplikowanie bez CV stosuje się obecnie w rekrutacji pracowników umysłowych na niektóre stanowiska, tam gdzie życiorys nie jest niezbędny. Dotyczy to na przykład grafików, kiedy do udokumentowania umiejętności i doświadczenia wystarczy link do portfolio. Podobnie jest w przypadku inżynierów albo programistów znających określone języki programowania. Zapotrzebowanie na pracowników z branży technicznej i IT jest tak duże, że szybkość rekrutacji i jej uproszczenie dają przewagę konkurencyjną.

Pracownicy fizyczni

Aplikowanie bez CV sprawdza się jednak przede wszystkim w przypadku konieczności pozyskania jak największej liczby kandydatów. Najczęściej stosuje się je w rekrutacji pracowników fizycznych, posiadających specjalistyczne umiejętności, np. z branży budowlanej, produkcji przemysłowej, HoReCa czy MŚP. To w tych sektorach brakuje wykwalifikowanych kandydatów z powodu spadającego bezrobocia, odpływu pracowników za granicę, a także braku absolwentów szkół zawodowych. W przemyśle rolniczym oraz handlu poszukiwani są pracownicy, którzy nie posiadają konkretnych kwalifikacji, np. do zbioru owoców albo do pracy przy kasie. Trudności pogłębia fakt, że często, jak np. w przypadku hotelarstwa, gastronomii albo rolnictwa, są to prace sezonowe. Pracodawcom z tych branż zależy oczywiście na jak najlepszej kadrze, ale szczególnie istotne jest dla nich przyspieszenie i uproszczenie procesów rekrutacyjnych. Przebieg edukacji i hobby kandydatów nie mają większego znaczenia.

Aplikowanie bez CV – od strony kandydata

Specjaliści IT są pożądani przez pracodawców z wielu branż i codziennie otrzymują nowe oferty pracy. Z tego powodu uproszczona forma aplikacji, niezajmująca dużo czasu, może wzbudzić ich zainteresowanie. Z kolei pracownicy fizyczni często nie mają stałego zatrudnienia lub nie są związani emocjonalnie z pracodawcą. W związku z tym są gotowi na zmianę posady niemal natychmiast, o ile wiąże się to z poprawą warunków zatrudnienia i większym wynagrodzeniem. Chcą pracę zmienić szybko, to znaczy szybko znaleźć ofertę, szybko zaaplikować i szybko otrzymać odpowiedź od pracodawcy. Czasem też nie posiadają aktualnego CV i listu motywacyjnego. Wymóg składania tych dokumentów podczas aplikacji jest dla nich więc czynnikiem zniechęcającym. Preferują formularze, które można wypełnić nawet za pośrednictwem telefonu komórkowego w kilka minut.

Co powinno zawierać ogłoszenie

Aplikowanie bez CV ma przebiegać szybko i bez zakłóceń, czyli ogłoszenie musi być maksymalnie czytelne i zawierać wszystkie kluczowe informacje. Należą do nich: nazwa stanowiska, zakres obowiązków, forma umowy, wynagrodzenie, korzyści, np. kursy, szkolenia lub transport czy zakwaterowanie. Niezbędne jest również wypunktowanie stawianych wymagań, takich jak: doświadczenie albo uprawnienia oraz np. termin rozpoczęcia pracy. Ogłoszenie powinno zawierać także dane umożliwiające szybkie skontaktowanie się z rekruterem.

Jak elevato usprawnia rekrutację mobilną

Elevato przyspiesza i usprawnia procesy rekrutacyjne, dając rekruterom wiele możliwości dostosowania procesu do potrzeb związanych z aktualną rekrutacją. Poza możliwością dostosowania ogłoszenia do marki pracodawcy i branży, pozwala też na modyfikację pól formularza aplikacyjnego. Jedyną wymaganą sekcją formularza jest sekcja zawierająca podstawowe dane kontaktowe kandydata. Pozostałe elementy można dowolnie dodawać i usuwać. Dotyczy to także pytania o CV, które standardowo wymaga dodania przez kandydata pliku. Jeśli chcemy, aby możliwe było aplikowanie bez CV, możemy tę sekcję usunąć. Możemy też dodać dodatkową sekcję “Dokumenty aplikacyjne” i dodać tam opcjonalne pole na załącznik. Dzięki temu kandydat będzie mógł załączyć CV, jeśli będzie chciał, lub jeśli będzie miał w danym momencie dostęp do pliku CV. Kiedy warto pomyśleć o takim rozwiązaniu? Na pewno wtedy, gdy na formularz kierujemy kandydatów z profili firmowych w social media czy z reklam kierowanych na urządzenia mobilne z Facebooka lub LinkedIn.

Aplikowanie bez CV - formularz

Aplikowanie bez CV – formularz z opcjonalnym polem na CV

Zobacz, jak to działa – umów się na prezentację!

Aplikowanie mobilne – zawsze i wszędzie

Dzięki rozwiązaniom mobilnym można aplikować w każdej chwili, nawet w tramwaju lub stojąc w korku, bez konieczności pisania albo aktualizacji CV. Klik, klik i gotowe.

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!