Jednym z podstawowych zadań działu HR jest skupienie uwagi na osobach zatrudnionych w organizacji. Podejmowany jest szereg badań, mających na celu znalezienie odpowiedzi na pytanie, jak utrzymać w firmie pracowników, w tym zadbać o ich zadowolenie z powierzanych obowiązków czy panującej atmosfery. Jednym z elementów dobrego zarządzania zespołem jest regularne badanie satysfakcji pracowników.

Czym jest badanie satysfakcji pracowników?

Ponad 20 stron praktycznej wiedzy i wskazówek!

Pobierz przewodnik „Jak wybrać i wdrożyć system ATS?”

Ikona książki

Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszy system ATS?

Jak wybrać i wdrożyć system ATS? Przewodnik dla rekruterów

To nic innego jak badanie zadowolenia pracowników z zadań i atmosfery w firmie. Jest rodzajem ankiety dającej pracodawcy między innymi najważniejsze informacje na temat panującej wśród osób zatrudnionych opinii na temat firmy i wykonywanej pracy. Badanie to pozwala na poznanie relacji mających miejsce w przedsiębiorstwie, pomiar poziomu satysfakcji, motywacji i zaangażowania oraz uzyskanie informacji dotyczących wartości, którymi kierują się osoby zatrudnione czy poznania ich oczekiwań względem organizacji. Regularne badanie opinii pracowników jest doskonałą metodą na zapobieganie wysokiemu poziomowi rotacji. Warto jednak pamiętać, że wykonywane nazbyt często może sprawić, że zacznie być odbierane przez kadrę jako forma kontroli.

Czego powinno dotyczyć badanie satysfakcji pracowników?

Przed przystąpieniem do badania satysfakcji z pracy osób zatrudnionych warto dokładnie przemyśleć pytania, które pojawią się w ankiecie. Ich dobór uzależniony jest przede wszystkim od informacji, na których najbardziej zależy pracodawcy. W ankiecie możesz zapytać między innymi o:

  • Czynniki wpływające na zaangażowanie pracownika w wykonywane obowiązki, zarówno je podnoszące, jak i obniżające,
  • Czynniki wpływające na wzrost lub obniżenie ogólnej satysfakcji pracownika,
  • Poziom zadowolenia z uzyskiwanego wynagrodzenia,
  • Oczekiwania względem dalszego rozwoju,
  • Relacje z przełożonym i współpracownikami,
  • Zadowolenie z obejmowanego stanowiska,
  • Poczucie wpływu na ogólne wyniki zespołu lub całej firmy,
  • Pożądane szkolenia.

Przede wszystkim warto stale pamiętać o tym, że celem badania jest weryfikacja poziomu zadowolenia pracowników. Powinna więc skupiać się na ich dobrze, a pytania nie mogą być tendencyjne. Ich dobór uzależniony jest przede wszystkim od zakresu, który chcemy przebadać. Może dotyczyć zarówno całej organizacji, jak i jej konkretnych elementów.

14 stron merytorycznej wiedzy o HR za free!

Pobierz darmowy eBook “Efektywność procesu rekrutacji”

Ikona książki

Wszystko, co musisz wiedzieć o mierzeniu efektywności w rekrutacji!

eBook o wiedzy HR

W jakiej formie przeprowadzać badanie satysfakcji pracowników?

Sposób, w jaki firma zdecyduje się przeprowadzić ankietę, ma ogromne znaczenie. Zbyt duża ilość pytań otwartych czy zdecydowanie za długa ankieta, mogą negatywnie wpływać na zaangażowanie pracowników w udział w badaniu. Z kolei za krótka sprawi wrażenie „zapychacza” i braku realnego zainteresowania pracodawcy satysfakcją kadry.

Najlepszą formą publikacji ankiety zadowolenia pracownika jest badanie online. Umożliwia ono wygodne i szybkie udzielanie odpowiedzi oraz możliwość ich ewentualnej zmiany. Dostępnych jest wiele narzędzi umożliwiających jej internetowe wykonanie, a podczas ich wyboru warto zwrócić uwagę na stabilność, prędkość działania i łatwość obsługi ankiety. Zbyt skomplikowany system może negatywnie wpłynąć na satysfakcję z udziału w badaniu.

Analiza wyników badania

Aby badanie przyniosło oczekiwane efekty, ważny jest zarówno właściwy dobór pytań, jak i dokładna analiza jego wyników. W procesie ich weryfikacji pracodawcę również wspierają liczne narzędzia, automatyzujące generowanie raportów i samodzielnie wskazujące wyniki badania. Warto przy tym pamiętać, by zostały one odpowiednio zakomunikowane. Ankieta satysfakcji pracownika, po której nie pojawia się żaden feedback ze strony firmy, może obudzić w zatrudnionych poczucie ignorancji czy ogólnej bezsensowności jej wykonania.

Przekazanie wyników pracownikom powinno wiązać się ze wskazaniem wniosków: planowanych zmian, usprawnień czy planów naprawczych. Nawet w przypadku wyjątkowo negatywnych wyników badania, biorący w nim udział powinni mieć możliwość je poznać. W takiej sytuacji najważniejsza jest reakcja firmy na uzyskane informacje o niezadowoleniu pracowników; podjęcie natychmiastowych działań sprawi, że kadra poczuje się doceniona, wysłuchana i ważna w strukturach organizacji.

Odkryj Elevato! Sprawdź, co potrafi nasz ATS!

Śmiało! Już nie możemy się doczekać, żeby pokazać Ci wszystkie super moce Elevato 😊.

Kobieta z rękami przy twarzy

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!