Firmy mają coraz większe problemy z pozyskiwaniem i utrzymaniem pracowników o odpowiednich kwalifikacjach. Sprzyja temu niski poziom bezrobocia oraz obecność na rynku pracy pokoleń X, Y, Z, mniej skłonnych niż ich rodzice do wiązania się z jednym pracodawcą na całe życie. Firmy, dążąc do zatrudnienia cennych pracowników oraz wzmocnienia marki pracodawcy, starają się dostosować swoją ofertę do potrzeb i oczekiwań współczesnych kandydatów. Obejmuje ona zarówno sferę finansową, jak i benefity pozapłacowe. Mają one zwiększać komfort i satysfakcję z pracy, a także lojalność oraz podnosić zaangażowanie motywację pracowników.

Benefity – jak trafić w punkt

Ponad 20 stron praktycznej wiedzy i wskazówek!

Pobierz przewodnik „Jak wybrać i wdrożyć system ATS?”

Ikona książki

Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszy system ATS?

Jak wybrać i wdrożyć system ATS? Przewodnik dla rekruterów

Za sukcesem biznesowym firmy stoją pracujący w niej ludzie. Każde przedsiębiorstwo powinno więc uznawać za priorytet tworzenie warunków sprzyjających zaangażowaniu pracowników. Dawać poczucie sensu wykonywanej pracy i wkładu w sukces. Doceniać osiągnięcia oraz zachęcać do nowych zadań, stosując finansowe i pozafinansowe benefity. Firma, która chce zatrudnić dobrego pracownika, musi być gotowa do przedstawienia propozycji świadczeń pozapłacowych. Właśnie bonusy mogą stać się punktem przełomowym w negocjacjach o pracę. System benefitów nie powinien jednak służyć doraźnym celom motywacyjnym, ale – w dłuższej perspektywie – rozwojowi zawodowemu pracowników oraz poprawie ich kondycji fizycznej i psychicznej. Pracownik wypoczęty i mający poczucie work-life balance oraz doceniony przez przełożonych i spełniony zawodowo to sprzymierzeniec pracodawcy. By system motywacyjny spełniał swoje cele, musi jednak trafiać w punkt – w potrzeby różnorodnej zazwyczaj grupy pracowników.

Motywacja pracowników – praktycznie i użytecznie

Według badań Pracuj.pl dla pracowników najbardziej pożądaną formą docenienia i motywacji są podwyżka (dla niemal 80%) i premia uznaniowa (59%). Większość ankietowanych przez portal wysoko oceniła również benefity pozapłacowe, ale o charakterze finansowym. Należą do nich: opieka medyczna (58%), dopłaty do szkoleń (35%), dodatek do urlopów (34%), karta sportowa (29%), dofinansowanie nauki języków (28%). Na kolejnych pozycjach uplasowały się bony zakupowe, dofinansowanie dojazdów do pracy, opieka stomatologiczna, przedszkole dla dzieci, dofinansowanie biletów na wydarzenia kulturalne. Innymi słowy pracownicy wysoko cenią benefity pozwalające na wprowadzanie oszczędności w domowym budżecie w zakresie zdrowia, rozrywki i nauki. Do niedawna takie benefity stanowiły domenę międzynarodowych korporacji, których kultura organizacyjna obejmująca inwestowanie w pracownika jest wysoko rozwinięta. Współcześnie jednak również mniejsze firmy, instytucje i urzędy doceniają tę formę motywacji.

Pracownicy chcą się rozwijać

Benefity w postaci możliwości podnoszenia kwalifikacji i zdobywania nowych umiejętności zawodowych docenia wielu pracowników i większość firm. Przedsiębiorstwa finansują lub dopłacają do kursów językowych, profesjonalnych szkoleń, studiów podyplomowych czy egzaminów na certyfikaty zawodowe. Mają świadomość, że wspieranie pracowników w rozwoju zawodowym, chroni przed wypaleniem, zniechęceniem, rutyną oraz zwiększa zaangażowanie w wykonywaną pracę. Ma to bezpośrednie przełożenie na przewagę konkurencyjną przedsiębiorstwa.

motywacja pracowników

Komfort ma znaczenie

Większość zatrudnionych spędza w pracy, zwykle w tym samym otoczeniu i wśród tych samych ludzi, minimum osiem godzin dziennie. Tym samym atmosfera w zespole i komunikacja z przełożonymi, funkcjonalna aranżacja przestrzeni biurowej, organizacja pracy, a także możliwość złapania oddechu mają istotne znaczenie dla samopoczucia i wydajności pracowników. Firmy starają się o wizerunek dobrego pracodawcy, wybierając nowocześnie i wygodnie urządzone biura w dobrze zlokalizowanej i skomunikowanej okolicy. Dbają o komfort swoich ludzi. Tworzą przestrzenie relaksu czy pokój dla mam, zapewnia fotele do masażu lub usługi fizjoterapeuty i serwując śniadania czy owoce. Dają nawet możliwość przychodzenia do biura ze zwierzętami. Zdarza się, że gwarantują czterodniowy tydzień pracy lub częściowy home office. Pracodawcy na Zachodzie oferują również bonusy, takie jak serwis sprzątający w domach lub myjnia samochodowa. Finansują też usługi typu corporate concierge. Zatrudnieni asystenci wyręczają pracowników w ich codziennych obowiązkach, jak zakupy, naprawa obuwia bądź pranie.

Przeczytaj artykuł na blogu elevato “Marka pracodawcy w procesie rekrutacji”.

Benefity dopasowanie do potrzeb

Pracownicy mają różne potrzeby. Biorą się one z wieku, stażu, sytuacji osobistej, stylu życia czy stanowiska. Młody pracownik może być zainteresowany dofinansowaniem szkoleń zawodowych czy kursu na prawo jazdy. Rodzica ucieszy elastyczny grafik. Specjalista wybierze opłacanie studiów rozszerzających kompetencje. Przedstawiciel handlowy postawi na możliwość wykorzystania samochodu służbowego w czasie prywatnym, a menadżer na częściowy home office. Pracownik niższego rzędu potrzebuje innej formy mobilizacji niż menadżer. Dla pierwszego znaczenie mogą mieć benefity finansowe, dla drugiego te związane z możliwością podnoszenia kwalifikacji czy dostępem do ekskluzywnych usług. Z tego powodu pracodawcy coraz częściej stosują systemy dające pracownikowi możliwość wyboru bonusów, które dla niego są najbardziej atrakcyjne. Pozwolenie pracownikowi na podjęcie samodzielnej decyzji może przełożyć się na jego większe zaangażowanie i lojalność wobec pracodawcy.

benefity

Less stress

Zakres i rodzaj bonusów warunkują potrzeby pracowników i kreatywność przedsiębiorcy. Urlop na odnowę biologiczną, urlop złamanego serca, urlop na rozwijanie swojego biznesu, a także fryzjer i masaż niewątpliwie łagodzą stres, ułatwiają regenerację i motywują do dobrej pracy. Oferując jednak pracownikom wakacje z widokiem na norweskie fiordy, nie można zapominać o serdecznym uścisku dłoni i szczerych gratulacjach twarzą w twarz. W końcu podmiotem motywacji jest człowiek.

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!