Umiejętność wyszukiwania jest podstawą skutecznego sourcingu, a tym samym szybszej rekrutacji zarówno aktywnych, jak i pasywnych kandydatów. Jego efektywność podnosi używanie operatorów logicznych, tzw. operatorów Boolean, które pozwalają na doprecyzowanie kryteriów wyszukiwania. Po prostu zadając ściślej określone pytanie, otrzymujemy bardziej trafną odpowiedź. Operatory logiczne wykorzystuje Google, ale również portale takie, jak np. LinkedIn, a także systemy ATS, w tym – platforma elevato. Jak więc działa Boolean search?

Jak działa Boolean search

Ponad 20 stron praktycznej wiedzy i wskazówek!

Pobierz przewodnik „Jak wybrać i wdrożyć system ATS?”

Ikona książki

Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszy system ATS?

Jak wybrać i wdrożyć system ATS? Przewodnik dla rekruterów

Do podstawowych operatorów Boolean należą: “AND” (= i), “OR” (= lub) i “NOT” (= nie). Najczęściej umieszcza się je pomiędzy wyszukiwanymi słowami kluczowymi. Można je łączyć, co sprawia, że wyszukiwanie staje się najbardziej precyzyjne. W ten sposób Boolean search pozwala znaleźć w internecie informacje, które zwykle są ukryte lub trudno dostępne.

19 stron merytorycznej wiedzy o HR za free!

Pobierz darmowy eBook “Sourcing kandydatów”

Ikona książki

Wszystko, co musisz wiedzieć o sourcingu kandydatów w rekrutacji!

eBook o wiedzy HR

Jak działa “OR” w Boolean search?

Ten operator umożliwia znalezienie informacji, dokumentów lub stron zawierających jedno z podanych słów. Dzięki temu przydatny jest przy słowach kluczowych równoważnych. Znajduje bowiem słowa znajdujące się po jednej albo drugiej stronie operatora logicznego.

Boolean search

Załóżmy że szukamy programisty. Wówczas w pole wyszukiwania wpisujemy:

programista OR programmer OR coder OR developer OR engineer

W wynikach wyszukiwania listowane są osoby, które w opisie swojego stanowiska podają jedno z powyższych określeń.

Boolean search: operator logiczny “AND”

Operator ten znajduje słowa kluczowe umieszczone po obu jego stronach. Powoduje zawężenie wyszukiwania.

Boolean search

Załóżmy, że szukamy programisty, specjalizującego się w językach programowania, takich jak C# czy C++. W pole wyszukiwania wpisujemy:

(programista OR programmer OR coder OR developer OR engineer) AND C#
lub też
(programista OR programmer OR coder OR developer OR engineer) AND (C# OR C++)

W tym ostatnim przykładzie Boolean search “AND” sprawia, że wyniki wyszukiwania zawierają przynajmniej po jednym słowie kluczowym z obu nawiasów. Oznacza to, że znajdziemy osobę, która tytułuje się programistą, developerem czy inżynierem i uznaje się za eksperta od C# lub C++. Nawiasy (brackets) rozdzielają bowiem poszczególne kryteria wyszukiwania i służą do określenia kolejności działań. Dodatkowo sprawiają, że zapis jest czytelny.

Uwaga:
Wyszukiwarka Google domyśle uznaje spację pomiędzy wyrazami za “AND”.

Super sourcing - kompletny proces sourcingu w rekrutacji

Zobacz nagranie wyjątkowego webinarium z Karoliną Latus i Kasią Tang, podczas którego przeprowadziły sourcing na żywo!

Laptop
Ikona kina
Ikona Teczki
Ikona Wykresu

Kiedy w Boolean search stosujemy “NOT”?

Czasami w wyszukiwaniu wygodniej podać słowa, które nie powinny znaleźć się w jego wynikach. Wówczas stosujemy operator “NOT” lub, w przypadku Google, “-” (minus) stawiany przed wykluczanym określeniem (Google nie rozpoznaje zapisu “NOT”).

Boolean search

Załóżmy, że szukamy programistów, z wyłączeniem tych, którzy już pracują w naszej firmie. Wówczas w pole wyszukiwania wpiszemy:

(programista OR programmer OR coder OR developer OR engineer) AND (C# OR C++) NOT Elevato

Jeśli szukamy frazy, a nie tylko wyrażenia, albo wyszukiwane słowo może zaburzyć wyniki, stosujemy cudzysłów (quotation marks). Na przykład:

(“programista .net” OR “programista aplikacji web”)

Boolean search w praktyce rekrutera

Operatory logiczne mogą znacząco przyspieszyć proces poszukiwania kandydatów pasywnych o właściwych kompetencjach i doświadczeniu. Warunkiem jest jednak precyzyjne określenie parametrów wyszukiwania odpowiadających profilowi pożądanego pracownika.

Załóżmy, że szukamy grafika z Warszawy znającego programy takie, jak: Adobe illustrator i CorelDraw, oraz mającego doświadczenie w pracy w agencji reklamowej.

 1. Możemy zastosować wykluczenie. Szukając np. kandydatów pasywnych, w wynikach wyszukiwania można natknąć się na strony z ogłoszeniami o pracę. Ponieważ są one nieistotne, należy je wykluczyć za pomocą operatora “NOT” (“-“):
  NOT praca / -praca
 2. Przydatnym źródłem sourcingu są CV i życiorysy (bio), warto więc je uwzględnić w kryteriach wyszukiwania. Ponieważ często występują w tytułach stron, można użyć komendy: (intitle:cv OR intitle:życiorys OR intitle: bio):
  (intitle:cv OR intitle:życiorys OR intitle: bio) -praca
  Można też uwzględnić słowa pojawiające się zwykle w CV, np. doświadczenie:
  (intitle:cv OR intitle:życiorys OR intitle: bio) doświadczenie -praca
  Można również uwzględnić portale, na których CV są publikowane, np. meetup.com, gdzie stosuje się Boolean search:
  site:meetup.com (intitle:cv OR intitle:życiorys OR intitle: bio)
 3. Należy również dobrać wyrażenia określające stanowisko. Ponieważ nie wszyscy graficy używają nazwy “grafik”, ale np. designer czy ilustrator, do zdefiniowania parametrów wyszukiwania przydatny okaże się operator “OR”.
  (intitle:cv OR intitle:życiorys OR intitle: bio) (grafik OR designer OR ilustrator) -praca
 4. Warto też dobrać wyrażenia dotyczące kompetencji, w tym przypadku znajomości określonych programów graficznych. Wówczas przydatnym operatorem będzie “AND” albo spacja.
  (intitle:cv OR intitle:życiorys OR intitle: bio) (grafik OR designer OR ilustrator) (Adobe illustrator CorelDraw) -praca
 5. Można także dobrać frazy określające doświadczenie w pracy w agencji reklamowej czy kreatywnej:
  (intitle:cv OR intitle:życiorys OR intitle: bio) (grafik OR designer OR ilustrator) (Adobe illustrator CorelDraw) (“agencja reklamowa” OR “agencja kreatywna”) -praca
 6. Wreszcie należy określić lokalizację, skoro kandydat ma pracować w Warszawie:
  (intitle:cv OR intitle:życiorys OR intitle: bio) (grafik OR designer OR ilustrator) (Adobe illustrator CorelDraw) (“agencja reklamowa” OR “agencja kreatywna”) Warszawa -praca

Przeczytaj również o X-ray search w artykule “Sourcing w rekrutacji kandydatów pasywnych”.

Boolean search w elevato

Wyszukiwanie z użyciem operatorów logicznych nie jest skomplikowane, ale by przynosiło oczekiwane efekty, wymaga praktyki. Wyszukiwanie Boolean dostępne jest na liście wszystkich kandydatów, a także w innych miejscach, w których można przeszukać wewnętrzną bazę CV.

elevato - wyszukiwanie Boolean search

Podobnie jak w standardowym wyszukiwaniu frazy, system przeszukuje moduły zaznaczone w opcji Szukaj w modułach.

Wyszukiwanie frazy z użyciem cudzysłowu

Domyślnie system szuka konkretnego wyrażenia wpisanego w polu wyszukiwania, np. “programista”. Jeśli chcesz wyszukać konkretną frazę, a nie tylko wybrane słowo, musisz użyć cudzysłowu, np. “programista .net” lub “starsza księgowa”.

Operator OR (=lub)

Ten operator umożliwia znalezienie danych zawierających jedno z podanych słów. Załóżmy, że szukamy księgowego. Wówczas w pole wyszukiwania wpisujemy:
księgowy OR accountant

Operator AND (=i)

Operator ten znajduje słowa kluczowe umieszczone po obu jego stronach. Powoduje zawężenie wyszukiwania. Jeśli szukamy kandydata specjalizującego się w językach programowania, takich jak C# i Java, w pole wyszukiwania wpisujemy:
C# AND Java

Łączenie zapytań – kolejność operacji

Aby określić kolejność wykonywania operacji logicznych, należy użyć nawiasów. Domyślnie wyrażenie AND jest nadrzędne wobec OR, podobnie jak w matematyce mnożenie/dzielenie jest nadrzędne wobec dodawania/odejmowania. Dobrze ilustruje to przykład szukania osoby na stanowisku developera lub programisty, znającego C#. Wyrażenie:
developer OR programista AND C#
zostanie zinterpretowane jako:
developer OR (programista AND C#)
czyli w wynikach wyszukiwania wyświetlą się kandydaci, którzy w danych mają wpisany tekst “developer”, lub mają oba wyrażenia “programista” i “C#”. Poprawne zapytanie powinno wyglądać tak:
(developer OR programista) AND C#
Jeśli interesują nas programiści znający C# lub Javę, powinniśmy wpisać:
(developer OR programista) AND (C# OR java)

Użycie znaku * (gwiazdka)

W wyszukiwaniu możemy użyć znaku “*” na końcu słowa lub frazy, aby nie szukać dokładnego ciągu znaków, a ciągu rozpoczynającego się od podanej frazy, np. “zielińsk*” wyświetli kandydatów z nazwiskiem “zieliński”, “zielińska” itd. Należy pamiętać, że aby wykorzystać ten typ szukania, należy zawsze wprowadzać słowo lub frazę w cudzysłowie.

Odkryj Elevato! Sprawdź, co potrafi nasz ATS!

Śmiało! Już nie możemy się doczekać, żeby pokazać Ci wszystkie super moce Elevato 😊.

Kobieta z rękami przy twarzy

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!