Dzień dobry, witajcie w nowym świecie. Już teraz epidemia koronawirusa w znaczący sposób wpływa na nasze życie prywatne i zawodowe, jak również na funkcjonowanie pojedynczych przedsiębiorstw i całej gospodarki. Nie inaczej jest z branżą HR. Obecny kryzys mocno popycha ją w “cyfrowe” objęcia. Wobec konieczności przeprowadzania procesów rekrutacji i selekcji zdalnie, nie tylko duże organizacje, ale i małe firmy zostaną zmuszone do korzystania z nowoczesnych technologii, takich jak ATS, narzędzia internetowe i rozwiązania bazujące na sztucznej inteligencji. Rekrutacja online stanie się powszechna.

Branża HR wobec koronawirusa

Ponad 20 stron praktycznej wiedzy i wskazówek!

Pobierz przewodnik „Jak wybrać i wdrożyć system ATS?”

Ikona książki

Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszy system ATS?

Jak wybrać i wdrożyć system ATS? Przewodnik dla rekruterów

Rekrutacja online w czasach koronawirusa

2 tygodnie, 2 miesiące… a może całe lata?

Jeszcze kilka dni temu wielu z nas mogło łudzić się, że obecny kryzys zakończy się w tym miesiącu. Jednak, wraz z przyrostem zachorowań na całym świecie, a także coraz ostrzejszymi procedurami kwarantanny, jasne staje się, że obecna sytuacja to nie koniec… a raczej dopiero początek. Trudno teraz stwierdzić, kiedy… i czy w ogóle wrócimy do świata, jaki znaliśmy wcześniej. Najbardziej optymistyczni eksperci mówią o co najmniej kilku miesiącach, ci bardziej pesymistycznie – o latach.). Niezależnie od tego, którzy mają rację, musimy przygotować się na trwałe zmiany w naszej codzienności. Zwłaszcza w branżach, które podobnie jak HR, wiążą się z licznymi spotkaniami z obcymi ludźmi.

Rekrutacja online

Choć większość firm przeszła na tryb pracy zdalnej, każdy zdaje sobie sprawę, że na dłuższą metę obecna sytuacja jest nie do utrzymania. Już niedługo wielu pracowników zacznie wracać do biur, a wraz z nimi rosnąć będzie zagrożenie zarażeniem innych członków zespołu… i paraliżu pracy całego przedsiębiorstwa. Dodatkowym ryzykiem dla funkcjonowania firmy staje się w takiej sytuacji rekrutacja nowych pracowników. Łatwo wyobrazić sobie sytuację, gdy spośród kilkudziesięciu kandydatów, którzy odpowiedzieli na ofertę pracy, jedna zarażona jest koronawirusem. A jeden chory może doprowadzić nie tylko do konieczności dezynfekcji całej firmy, ale również kwarantanny jej wszystkich pracowników. Nie mamy możliwości całkowitej likwidacji niebezpieczeństwa… jednak możemy je poważnie ograniczyć. Rekrutacja online – z wykorzystaniem choćby wideo rozmowy, telefonu albo Skype’a – wydaje się najlepszym rozwiązaniem.

Przeczytaj artykuł na blogu elevato “Sztuczna inteligencja w procesie rekrutacji”

HR w czasie epidemii

Rekrutacja to nie tylko formularze, tabelki i spotkania z potencjalnymi kandydatami. Proces rekrutacyjny nowych pracowników wiąże się też z rozmowami wewnątrz firmy. W dobie epidemii koronoawirusa, by zmniejszyć ryzyko paraliżu przedsiębiorstwa, warto ograniczyć bezpośrednie interakcje między pracownikami, szczególnie tymi którzy spotykają wielu obcych ludzi. Oczywiście, większość konsultacji związanych z procesem rekrutacyjnym można przeprowadzić za pomocą maila czy telefonu, nie jest to jednak efektywne rozwiązanie.
Zdecydowanie lepszym wyjściem będzie korzystnie z systemu ATS, jak np. elevato. Pozwala on przenieść całą wewnątrzfirmową komunikację, związaną z procesem rekrutacyjnym, do rzeczywistości wirtualnej. Gromadzi także wszystkie informacje w jednej bazie danych, zmniejszając do minimum ilość bezpośrednich kontaktów międzyludzkich. Nowością jesst możliwość przeprowadzania zdalnych rozmów rekrutacyjnych online. Dzięki systemowi ATS, menedżerowie mogą nie tylko zdalnie zgłaszać swoje zapotrzebowania rekrutacyjne, ale też uczestniczyć w całym procesie rekrutacyjnym. To wszystko, bez konieczności wstawania od biurka… lub wychodzenia z domu. Branża HR wobec koronawirusa zmieni swoje oblicze.

Rekrutacja online w czasach koronawirusa

Papierowa strona rekrutacji

Nie tylko w kwestiach komunikacyjnych, ATS okaże się pomocny. Myśląc o codziennym funkcjonowaniu firmy, często zapominamy o przekazywanych z rąk do rąk dokumentach. Według badań, wirus koronawirusa potrafi przeżyć poza ciałem człowieka nawet 72 godziny. Warto rozważyć więc ograniczenie zużywanego papieru. I w tym ATS może się okazać pomocny. Dzięki nie unika się konieczności gromadzenia papierowych CV… a także zyskuje się możliwość zdobycia podpisów RODO kandydatów, bez konieczności ich wizyty w biurze.

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!