Coworking jest coraz częściej pojawiającym się terminem nie tylko na rynku nieruchomości, ale również w branży HR. Współdzielenie przestrzeni biurowej dotyczy obecnie przede wszystkim freelancerów, firm jednoosobowych oraz osób pracujących zdalnie czy w sposób projektowy, którzy nie preferują home office, ale nie chcą też wynajmować biura. Coraz częściej jednak – w związku ze zmieniającymi się modelami zatrudnienia i organizacji pracy – używają jej również duże firmy. Nie lekceważąc uzasadnionych obaw sceptyków, warto podkreślić, że przeniesienie części lub całości działalności firmy do przestrzeni coworkingowej przynosi jej konkretne korzyści w wielu obszarach.

Coworking – co to jest?

Ponad 20 stron praktycznej wiedzy i wskazówek!

Pobierz przewodnik „Jak wybrać i wdrożyć system ATS?”

Ikona książki

Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszy system ATS?

Jak wybrać i wdrożyć system ATS? Przewodnik dla rekruterów

Zanim przejdziemy do opisywania korzyści płynących z coworkingu, postaramy się wyjaśnić w kilku słowach, co termin ten oznacza. W skrócie: jest to przestrzeń biurowa, wynajmowana przez pracowników lub zespoły, pochodzące z różnych firm na dzień, tydzień, miesiąc… Nie brzmi zbyt rewolucyjnie prawda? Kiedy w 2005 roku w San Francisco startowała pierwsza na świecie przestrzeń coworkingowa, większość ekspertów myślała podobnie. Dzisiaj jest to potężna gałąź gospodarki, zapewniająca ponad 19 tysięcy powierzchni coworkingowych na całym świecie (Global Coworking Survey, 2018 r.). Tyle oficjalne statystyki, nie biorące pod uwagę wielu małych i oddolnych inicjatyw. Według prognoz jest to dopiero początek dynamicznego rozwoju branży coworkingowej. Pod koniec 2017 roku z coworkingu korzystało 1,2 miliona osób, a w 2018 roku już 1,7 miliona. Jak się przewiduje – w 2020 roku liczba pracujących w tym systemie osób sięgnie 3,8 miliona. W 2022 r. nawet 5 milionów pracowników wybierze coworking.

Z raportu „Coworking sector in Poland” firmy doradczej Cushman & Wakefield (2019 r.) wynika, że w Polsce powierzchnia biurowa „na wynajem” zajmuje już 77 400 mkw. W naszym kraju głównymi zagłębiami współdzielonych biur są największe miasta, zwłaszcza Warszawa, Kraków i Poznań. Sieć coworkingowa w Polsce obejmuje ponad 300 biur. Według prognoz na koniec 2020 r. mają zajmować 151 000 mkw.

Dlaczego cowork rośnie w siłę?

Dynamiczny rozwój technologii wpływa nie tylko na gospodarkę, ale także generuje przemiany społeczne. Ingeruje w sferę codziennego życia oraz funkcjonowanie przedsiębiorstw. Firmy wielu branż nie są już przywiązane do konkretnego miejsca. Decydują o sposobie funkcjonowania biura, a nawet przenoszą je do przestrzeni wirtualnej. Podobnie ma się rzecz z pracownikami, którzy mogą świadczyć usługi zdalnie lub najmować się do realizacji konkretnych projektów. Odpowiedzią na te zmiany na rynku pracy jest właśnie coworking. Obszary coworkingowe dostosowane są do działalności niemal każdej wielkości i przewidziane pod wynajem na dowolny czas i z elastycznym okresem wypowiedzenia. Dysponują gotowymi miejscami do pracy, sprzętami biurowymi, dobrą kawą, strefami relaksu, salami konferencyjnymi, w których można przeprowadzić spotkanie z klientem albo zebranie zespołu. Dużą zaletą biur coworkingowych jest lokalizacja. Przeważnie znajdują się one w centrum miast, co znacząco ułatwia komunikację pracownikom. Niektóre umożliwiają korzystanie z podziemnych i naziemnych parkingów, wypożyczalni rowerów, przedszkoli, restauracji, fitnessu.

coworking

Dlaczego HR powinien pokochać to rozwiązanie?

Coworking to w rzeczywistości nie tylko przestrzeń biurowa, ale również społeczność. Miejsce, gdzie można poznać ludzi, poszerzyć bazę kontaktów, a w konsekwencji nawiązać współpracę. Jest to szczególnie cenne dla freelancerów, którzy pracując w domu, nie mają takich możliwości. I to właśnie społeczność, a nie tylko organizacja przestrzeni i design decydują o charakterze konkretnego biura na wynajem. Zastanawiając się nad fenomenem coworkingu, warto zwrócić uwagę na skojarzenia, jakie budzi samo słowo “biuro” w głowie zwykłego pracownika. Większość, mimo wszelkich działań firm z zakresu employee relations i employer brandingu, nie będzie jednoznacznie pozytywna. Nie zmienią tego żadne owocowe czwartki, karty Multisport czy biurowe piłkarzyki. Biuro to biuro. Wiadomo. Nie chodzi się tam dla czystej przyjemności. Łatwo w tym kontekście zrozumieć, dlaczego coworking budzi tak dużo dobrych emocji wśród pracowników. Wizja przytulnego, luźnego i “domowego” biura przemawia do wielu.

Korzyści z coworkingu

Zadowoleni pracownicy są jednym z priorytetów każdej nowoczesnej firmy, ale na decyzje przedsiębiorstwa wpływają przecież przede wszystkim względy ekonomiczne. W tym przypadku szczęśliwie się składa, że przeniesienie części lub całości funkcjonowania firmy do przestrzeni coworkingowej zmniejsza koszty prowadzenia działalności gospodarczej, a równocześnie znacząco zwiększa morale, radość z życia i produktywność zatrudnionych osób. Co więcej, w przypadku większości badanych pracowników spotkanie z różnorodną, multidyscyplinarną i kreatywną społecznością coworkingową potęgowało rozwój osobisty i zawodowy. Dobrze również wpływało na kontakty społeczne zatrudnionych osób i ich aktywność towarzyską. Respondenci twierdzili, że korzystanie z biura coworkingowego ułatwia zachowanie zdrowego balansu między życiem zawodowym a prywatnym.

coworking

W Polsce wśród pracowników coworkingowych, zdecydowanie przeważają informatycy, ale także inne branże coraz bardziej otwierają się na ten typ zatrudnienia. Coworking space może się okazać idealnym szansą dla pracodawców na zwiększenie elastyczności zatrudnienia oraz pozyskanie najlepszych specjalistów, niezależnie od miejsca ich zamieszkania czy długości dojazdu do pracy.

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!