Rekrutacja – termin, który nie wzbudza entuzjazmu ani wśród działów HR, ani wśród samych kandydatów. Rekrutującym kojarzy się z przeglądaniem setek podobnych do siebie CV, żmudnym odpowiadaniem na maile i wypełnianiem dziesiątek pozycji w arkuszach kalkulacyjnych. Sam proces jest skomplikowany, a jego efekt niepewny. Czy zarządzanie rekrutacją w firmie musi tak wyglądać?

Czy to może być idealny sposób na zarządzanie rekrutacją w firmie?

Łatwe początki

Ponad 20 stron praktycznej wiedzy i wskazówek!

Pobierz przewodnik „Jak wybrać i wdrożyć system ATS?”

Ikona książki

Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszy system ATS?

Jak wybrać i wdrożyć system ATS? Przewodnik dla rekruterów

W momencie rozpoczęcia, zarządzanie rekrutacją wydaje się proste. Dostajemy informacje o wakacie i wymaganiach do jego obsadzenia. Pozostaje nam stworzyć ofertę i rozdystrybuować ją. Już w tym momencie ujawniają się zalety wykorzystania do tego specjalistycznego oprogramowania. Tworzenie formularzy może być zautomatyzowane i łatwo możemy dostosowywać je do wymagań kolejnego stanowiska. Ogłoszenia mogą być wygodnie wysyłane do dowolnych portali ogłoszeniowych, a samo aplikowanie dla potencjalnych kandydatów jest uproszczone dzięki wykorzystaniu formularza dostępnego online.

Pierwsze problemy

Pierwsze problemy pojawiają się w momencie spłynięcia pierwszych zgłoszeń. CV przysyłane są często w postaci różnych formatów plików. Rekrutujący musi też śledzić odpowiednią skrzynkę mailową, ręcznie zbierać i zapisywać dane. Gdy jest ich dużo, przydaje się tabela w arkuszu kalkulacyjnym. Wpisywane są tam podstawowe dane kandydata. Zarządzanie rekrutacją w firmie, która posiada odpowiedni system, wygląda zgoła inaczej. Zgłoszenia napływają automatycznie, a CV mimo różnych formatów mogą być zapisywane w jednej bazie i przeszukiwane prosto względem np. słów kluczowych. Zamiast arkusza kalkulacyjnego mamy do dyspozycji przejrzyste okno aplikacji ze wszystkimi danymi zebranymi w jednym miejscu.

Przesiewanie

Spośród wszystkich nadesłanych aplikacji musimy wyłuskać te, które spełniają założenia rekrutacji. Ludzie często wysyłają swoje CV w ciemno, a po ich przeczytaniu okazuje się, że nie zawierają kompetencji wymaganych do objęcia oferowanego stanowiska. W odsianiu takich zgłoszeń pomoże rekrutującemu oprogramowanie do rekrutacji. Dzięki zaawansowanemu zarządzaniu aplikacjami i wyszukiwaniu kandydatów w bazie CV, znalezienie wartościowych pracowników staje się o wiele prostsze. Sama konieczność wypełnienia formularza elektronicznego, może wymusić by kandydat odpowiedział na najbardziej krytyczne wymagania. Dzięki temu nie zbieramy kandydatów, którzy z definicji nie spełniają naszych wymagań.

Komunikacja

Nic tak nie irytuje, jak brak odpowiedzi na zgłoszenie. Większość rekrutujących nie odpowiada na przysłane aplikacje. Nie można im się dziwić. Mają przecież tyle do zrobienia. Wysyłanie odpowiedzi tym, którzy odpadli z procesu rekrutacji spada na sam dół ich listy priorytetów. To normalne, gdyż działanie to nie ma przecież wpływu na sam proces rekrutacji. Liczy się efekt. Odpowiedzi powinny być więc zautomatyzowane. I takie właśnie są, jeśli zarządzanie rekrutacją w firmie wsparte jest przez dedykowane do tego oprogramowanie. Uporządkowany proces komunikacji z kandydatami buduje także pozytywny wizerunek naszej organizacji jako odpowiedzialnego pracodawcy.

Rozmowy

Przejrzenie wszystkich nadesłanych zgłoszeń to dopiero początek. Trzeba jeszcze przeprowadzić rozmowy kwalifikacyjne. Co, jeśli kandydatów jest kilkudziesięciu, a rozmowy muszą być przeprowadzone w zgodzie z dostępnością określonych osób z firmy? W tym momencie przydatny okazuje się terminarz spotkań z podziałem na sale, który pozwala nad sprawne umawianie kandydatów z rekrutującymi i menedżerami.

Jak wybrać?

Po przeprowadzeniu rozmów kwalifikacyjnych rekrutacja zaczyna zmierzać ku oczekiwanemu rozwiązaniu. Nadal jeszcze pozostaje kwestia wyboru. Jak wybrać spośród osób, skoro co najmniej kilka z nich wygląda obiecująco z perspektywy przyszłego zatrudnienia? Skąd nabrać pewności, że niczego nie przeoczyliśmy? W selekcji kandydatów pomoże ranking kandydatów wraz ze statusami, które ułatwią selekcję oraz automatyczne raporty zawierające dane dotyczące spotkań z kandydatami. Przypomną one rozmowy, o których rekrutujący mogli zapomnieć z racji ich ilości.

Decyzja

Gdy decyzja zostanie podjęta, pozostaje powiadomić o tym kandydata. Oprócz rozmowy telefonicznej, warto wysłać powiadomienie mailowe. Zapomnijmy o ręcznym kopiowaniu adresu e-mail kandydata do klienta poczty. Integracja z programem Microsoft Outlook pozwoli oszczędzić czas.Czy to może być idealny sposób na zarządzanie rekrutacją w firmie?

Czy to jest idealny sposób na zarządzanie rekrutacją w firmie?

Powyżej przedstawiliśmy wszystkie argumenty przemawiające za wykorzystaniem oprogramowania do rekrutacji. Czy zmieniają one sposób prowadzenia projektów rekrutacyjnych? Naszym zdaniem tak. Czy jest to idealny sposób na zarządzanie rekrutacją w firmie? Decyzję pozostawiamy Tobie.

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!