Sukces w biznesie jest zależny od zatrudniania właściwych ludzi. W wymagającym otoczeniu rynkowym rekrutowanie najlepszych może jednak nie wystarczyć. Jeśli pracownicy nie będą się rozwijać to albo odejdą, albo przez brak właściwych kompetencji, będą hamowali rozwój organizacji. Oprogramowanie wspomagające zarządzanie talentami to odpowiedź na to wyzwanie. Pozwala wyłuskiwać najlepszych pracowników i rozwijać ich w zgodzie ze strategią organizacji. To łatwiejsze niż myślisz!

Skąd się biorą talenty?

Ponad 20 stron praktycznej wiedzy i wskazówek!

Pobierz przewodnik „Jak wybrać i wdrożyć system ATS?”

Ikona książki

Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszy system ATS?

Jak wybrać i wdrożyć system ATS? Przewodnik dla rekruterów

Istnieją dwa sposoby pozyskania utalentowanych pracowników:

  • rekrutacja zewnętrzna – pozyskanie nowego pracownika spośród kandydatów dostępnych na rynku,
  • rekrutacja wewnętrzna – rozwój własnego pracownika.

W pierwszym przypadku często korzystamy z usług łowców talentów (tzw. headhunterów). Popyt na najlepszych pracowników nigdy nie słabnie. Bije się o nich wiele organizacji, a oni mogą przebierać w ofertach, dyktować warunki wynagrodzenia czy oczekiwać dodatkowych świadczeń. Nie jest to zawsze korzystna sytuacja dla pracodawcy.

Dlatego organizacje rozwijają kompetencje własnych pracowników i kierują ich karierami tak, aby móc obsadzić nimi kluczowe stanowiska w firmie. W tym drugim przypadku pomocne okazuje się oprogramowanie, które znacząco wspomaga zarządzanie talentami.

Oprogramowanie wykrywaczem talentów?

Jak rozpoznać, którzy pracownicy mają potencjał i warto ich rozwijać? Oprócz opinii kierowników i menedżerów należy zebrać o nich jak najwięcej informacji. Oprogramowanie HR pozwoli Ci na:

  • podgląd struktury organizacji – masz bezpośredni podgląd na wakaty. Możesz podjąć decyzję, czy na wolne stanowisko rekrutować kogoś z zewnątrz, czy może lepiej jest dokonać pewnego przesunięcia w strukturze, a rekrutować na powstałą lukę na mniej wymagającym stanowisku,
  • podgląd umiejętności na karcie pracownika – zanim zdecydujesz o awansie któregoś z pracowników, warto przejrzeć informacje na jego temat. W łatwy sposób sprawdzisz, czy pracownik ma wymagane kompetencje, certyfikaty i wykształcenie, czy dopuszcza możliwość relokacji (w przypadku zwolnienia się wakatu w jednym z oddziałów organizacji),
  • wybór potencjalnych następców – warto zawczasu znaleźć potencjalnych następców dla najważniejszych stanowisk w firmie. Z przyczyn losowych lub osobistych pracujące na nich osoby mogą nagle odejść z organizacji. Które kompetencje i umiejętności są na danym stanowisku kluczowe, jakie ma menedżer, który się sprawdza na tym właśnie stanowisku i czy ktoś jeszcze je posiada? Oprogramowanie do zarządzania talentami pozwoli Ci to sprawdzić,
  • planowanie ścieżki kariery – na podstawie przeanalizowanych profili i informacji zwrotnej od pracownika, zaplanujesz wspólnie z nim karierę. Wybierzesz szkolenia na podstawie określonych przez program luk kompetencyjnych dla danego pracownika i powiążesz to wszystko ze strategią organizacji,
  • ocenę i rozwój pracowników – raporty z ocen okresowych, generowane i wyświetlane automatycznie w Twoim podglądzie, pozwolą Ci nie tylko sprawdzić, czy właściwie rozwijasz swoich pracowników, ale także pozwolą w czasie rzeczywistym reagować na problemy. Jeśli ktoś otrzymuje negatywną ocenę, od razu możesz zastanowić się nad sposobami poprawy jego wyników.

Czy zarządzanie talentami może być łatwe?

Czy zarządzanie talentami może być łatwe?

Nie tylko może, ale i powinno takie być. Pomyśl o oprogramowaniu HR jak o magazynie danych, które wyświetlają Ci się w przejrzysty sposób, które możesz przeglądać, segregować i porównywać. Możesz klasyfikować pracowników według kompetencji, porównywać ich przeszłość zawodową oraz doświadczenie, sprawdzać przebyte szkolenia, zdobyte certyfikaty, oceny wystawione przez przełożonych i indywidualne predyspozycje. Czy w ten sposób nie będzie Ci łatwiej podejmować decyzji o ich przyszłości w organizacji? Czy w ten sposób Twojej intuicji nie będzie łatwiej prowadzić Ciebie we właściwym kierunku?

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!