Nowoczesne systemy ATS potrafią zmienić oblicze procesu rekrutacyjnego, wnosząc go na zupełnie nowy poziom. Jakie funkcje powinno oferować dobre narzędzie tego typu? Czy systemy wspierające rekrutację sprawdzą się tylko w największych firmach działających na rynku? Między innymi na te pytania odpowiemy w tym wpisie.

System ATS — co to takiego?

Co to jest system ATS? Jest to skrót z języka angielskiego, który oznacza Applicant Tracking System, co należy przetłumaczyć jako System Śledzenia Aplikacji. Narzędzia tego typu zyskują sobie coraz większą popularność w wielu sektorach rynku, co wynika z tego, że doskonale radzą sobie z optymalizacją procesów pozyskiwania pracowników dla działalności gospodarczych.

W swoich początkach ATS można było uznać raczej za bazę CV, która każdorazowo była przechowywana na dysku twardym komputera, co w dużej mierze wynikało z tego, że w ostatnich latach XX wieku internet wciąż nie był tak powszechny, jak obecnie. Z biegiem czasu pojawiły się kolejne funkcje, które pozwalały na przykład na katalogowanie zgromadzonych w bazie podań o pracę według różnych kluczy.

Bardzo ważnym etapem w rozwoju narzędzi ATS był dynamiczny wzrost popularności internetu oraz usług chmurowych. To właśnie wtedy, gdy internet szerokopasmowy stał się dostępny także i w Polsce, pojawiły się profesjonalne aplikacje webowe, które bardzo szybko wyparły tradycyjne, działające w modelu off-line, narzędzia. 

Dziś, gdy wpisujemy w wyszukiwarkę taką frazę, jak ATS system do rekrutacji, to w zdecydowanej większości przypadków mówimy właśnie o narzędziu online, które działa w modelu SaaS (Software as a Service).

To ogromne ułatwienie, które przy okazji wyklucza obowiązkowe procedury aktualizacji, jakie użytkownicy musieliby instalować na swoich komputerach. To oszczędność czasu, ale i możliwość cieszenia się z nowych funkcjonalności praktycznie w każdej chwili i w każdym miejscu na świecie, gdy logujemy się do naszego systemu ATS online. 

Wystarczy połączenie z siecią, nie ma żadnych wymagań technicznych czy zajmujących kilka GB aplikacji, które trzeba byłoby wcześniej pobrać, co byłoby kłopotliwe na przykład wtedy, gdy znajdowalibyśmy się za granicą.

Jak działa system ATS krok po kroku?

Nowoczesny program ATS to kompleksowe narzędzie, które usprawnia każdy element procesu rekrutacji. Dzięki niemu pracodawcy zyskują dostęp do tworzenia i planowania całego procesu rekrutacji, który można dzielić na wiele etapów. To ogromne ułatwienie zwłaszcza dla dużych i średnich firm, gdzie bardzo często zdarza się, że pozyskiwanie pracownika jest dzielone na kilka następujących po sobie faz.

To bardzo popularny model, który świetnie sprawdza się podczas poszukiwania specjalistów, a więc na przykład informatyków, managerów oraz kadry wyższego szczebla. Jak powinna być zbudowana rekrutacja ATS? Dzięki Elevato nie trzeba się o to martwić. Narzędzie jest proste, intuicyjne i na każdym kroku prowadzi użytkownika za rękę, dzięki czemu na pewno uda nam się odpowiednio zaplanować proces poszukiwania pracowników w firmie.

Wartością dodaną jest też możliwość optymalizacji procesu rekrutacji. Skutkuje to tym, że każdy kolejny proces pozyskiwania specjalistów dla naszej organizacji będzie coraz lepszy. To największa zaleta profesjonalnych systemów rekrutacji.

7 stron merytorycznej wiedzy o HR za free!

Pobierz darmowy eBook “Jak napisać dobre i skuteczne ogłoszenie”

Ikona książki

Dowiedz się, jak pisać oferty pracy tak, aby znaleźli ją najlepsi kandydaci!

eBook o wiedzy HR

Systemy ATS a RODO — jak to wygląda w praktyce?

Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych to bardzo ważny akt prawny, który obowiązuje na terenie całej Unii Europejskiej. W Polsce nad jego przestrzeganiem czuwa Urząd Ochrony Danych Osobowych (UODO). Każda profesjonalna firma, która poszukuje pracownika, bez względu na to, czy korzysta z oprogramowania ATS, czy nie, musi spełnić obowiązek informacyjny. Wysyłanie informacji o tym, kto zarządza danymi, to pięta achillesowa wielu firm. Korzystając z Elevato, nie musimy się o to martwić.

W naszym oprogramowaniu znajdują się wbudowane wzorce klauzuli informacyjnej i zgód, dzięki czemu rekruter prowadzący proces może być spokojny o to, że obowiązek informacyjny został spełniony oraz że wszyscy kandydaci wyrazili zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Nasz ATS system online będzie też przypominał o wygasających zgodach, dzięki czemu administrator prowadzący proces zawsze będzie wiedział, kiedy dane muszą zostać zanonimizowane. Elevato przechowuje wszystkie pliki na odpowiednio zabezpieczonym, szyfrowanym serwerze.

Zalety systemu ATS, czyli dlaczego potrzebujesz go w swojej firmie?

Największą zaletą takiego oprogramowania jest jego uniwersalność. Sprawdzi się zarówno w małych firmach, dużych korporacjach, jak i w organizacjach, które zawodowo zajmują się pozyskiwaniem pracowników dla działających na rynku firm. Często zdarza się, że rekruter musi jednocześnie prowadzić kilka procesów. Aby nie pogubić się wśród wielu zgłoszeń na różne stanowiska, zawsze powinien dysponować najwyższej jakości oprogramowaniem, które ułatwi mu katalogowanie danych.

Dzięki temu o wiele łatwiej zarządzać procesem, nie tracąc nad nim kontroli. Znacznie zwiększa to szansę, że na wybrane stanowisko rekruterowi uda się znaleźć idealnego kandydata, który spełni wszystkie wymagania i będzie dopasowany do stanowiska i kultury firmy. Atutem jest też oszczędność czasu. Systemy informatyczne ATS to przyszłość, która dzięki Elevato już dziś jest na wyciągnięcie ręki.

Nasze narzędzie współpracuje z takimi platformami, jak OLX, Indeed, Adzuna, Jooble czy Fachpraca. Tak szeroka baza portali znacznie przyspiesza proces publikacji ogłoszeń i zwiększa szansę na znalezienie fachowca, jakiego poszukujemy. 

W celu szybkiej oceny kandydata można dodatkowo posiłkować się narzędziem rekomendacji pracowniczych. System rekrutacyjny od Elevato oferuje też raportowanie skuteczności źródeł pozyskiwania kandydatów. Dostępne są również narzędzia analizy projektów, które mogą być bardzo pomocne przy podejmowaniu decyzji o tym, jak zaplanować kolejne etapy zatrudniania. 

19 stron merytorycznej wiedzy o HR za free!

Pobierz darmowy eBook “Sourcing kandydatów”

Ikona książki

Wszystko, co musisz wiedzieć o sourcingu kandydatów w rekrutacji!

eBook o wiedzy HR

Czy systemy rekrutacyjne ATS są opłacalne?

Tak, zdecydowanie. Można tu mówić o oszczędnościach na wielu różnych płaszczyznach, choć kluczowa będzie oczywiście oszczędność roboczogodzin oraz zasobów ludzkich. Samodzielne publikowanie ofert na wielu różnych platformach, a następnie gromadzenie danych na skrzynce e-mail, wraz z ich katalogowaniem, to czasochłonne zajęcie, nad którym musi czuwać cały sztab osób.

Dzięki oferowanemu przez Elevato narzędziu do rekrutacji proces w dużej mierze można zautomatyzować. Nasze oprogramowanie samodzielnie opublikuje za Ciebie ogłoszenia w wielu serwisach, a następnie zgromadzi i pogrupuje dane według interesującego Cię klucza. 

Nie musisz też obawiać się o spełnienie obowiązku informacyjnego RODO, a na dodatek możesz zautomatyzować proces przechodzenia kandydatów przez kolejne etapy procesu, aż do końcowej rozmowy o pracę z najlepszymi osobami, jakie udało się znaleźć na rynku pracy.

System ATS to nowoczesne rozwiązanie, z którego można korzystać zawsze, bez względu na to, gdzie się znajdujemy. Wystarczy połączenie z siecią, by szybko sprawdzić, zmodyfikować, lub wysłać feedback z procesu dla osób, które wzięły w nim udział.

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!