Epidemia koronawirusa zmienia światową gospodarkę oraz układ sił na rynku pracy. Wiele przedsiębiorstw walczy o przetrwanie. Spada liczba wolnych etatów. Zatrudnieni tracą pracę. Obawy, że talenty z własnej woli opuszczą firmę maleją. Wydaje się więc, że employer branding podczas pandemii jest najmniej ważnym z wyzwań, przed którymi stoją pracodawcy.

Employer branding podczas pandemii

Ponad 20 stron praktycznej wiedzy i wskazówek!

Pobierz przewodnik „Jak wybrać i wdrożyć system ATS?”

Ikona książki

Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszy system ATS?

Jak wybrać i wdrożyć system ATS? Przewodnik dla rekruterów

A może pandemia daje wyjątkową szansę na wzmocnienie wizerunku marki pracodawcy? A może właśnie to pozytywny wizerunek marki pozwoli firmie przetrwać? Employer branding nie wiąże się przecież wyłącznie z działaniami zewnętrznymi, kierowanymi do potencjalnych kandydatów. Dotyczy również z całej wewnętrznej polityki personalnej, nastawionej na budowanie lojalności i zaangażowania pracowników.

Employer branding zewnętrzny rozgrywa się w dwóch obszarach: wizerunkowymi rekrutacyjnym. Wizerunkowy pozwala firmie zyskać przewagę konkurencyjną na rynku pracy i zaistnieć w świadomości kandydatów jako pożądany pracodawca. Rekrutacyjny służy dotarciu do wybranej grupy kandydatów i zatrudnieniu wartościowych pracowników.

Właśnie teraz testowany jest wizerunek marki oraz skuteczność prowadzonych w firmach działań z zakresu employer brandingu wewnętrznego. Od solidarności, zrozumienia i zaangażowania pracowników zależy bowiem los wielu przedsiębiorstw.

Pracodawca a wizerunek

Wizerunek marki pracodawcy nie jest efektem aktywności od przypadku, do przypadku. Employer branding bowiem to spójne, długofalowe działania firmy. Wyrastają one z kultury organizacji i obejmują komunikację zewnętrzną, marketing, public relations, komunikację wewnętrzną, zarządzanie zasobami ludzkimi. Jest on kompleksowym procesem, przebiegającym wewnątrz organizacji i na zewnątrz. Procesem wymagającym konsekwencji i czasu. Firma, która chce być stabilna w czasach zmian nie może sobie pozwolić na rezygnację ze strategii employer brandingowej, chyba że jest gotowa zacząć proces od początku lub też mierzyć się z utratą zaufania i wiarygodności. Jeśli w wyniku epidemii koronawirusa wypracowana strategia budowy marki pracodawcy nie może być kontynuowana, należy zmienić złożenia i o nich środowisko poinformować.

employer branding podczas pandemii

Wizerunek marki – wyzwania

Nie ulega wątpliwości, że obecna sytuacja wymusza na pracodawcach konieczność dostosowania się do nowego sposobu pracy, opartego o home office, ja też do rekrutacji zdalnej z wykorzystaniem technologii online, mając “z tyłu głowy”, że być może nie jest to okres przejściowy, ale przyszłość. Równocześnie jednak firmy powinny zadać sobie pytanie, co powinny zrobić, by pozostać dobrym pracodawcą i jak ten fakt komunikować wewnątrz i na zewnątrz, choćby za pośrednictwem mediów społecznościowych. Ludzie potrzebują zupełnie czego innego w czasach stabilizacji niż w okresie chaosu.

Co kryzys zmieni?

Nie ulega wątpliwości, że obecny kryzys będzie miał negatywny wpływ na wizerunek marki wielu pracodawców. Zmienią się też kryteria oceny firm. Na znaczeniu zyska stabilność i bezpieczeństwo zatrudnienia, straci – wysokość wynagrodzenia. Nadal jednak będzie się cenić dobrą atmosferę w miejscu pracy, sprawną komunikację, a także zaangażowanie w sprawy społeczne i ochronę środowiska. Tak czy inaczej firmy, które zlekceważą employer branding w czasach pandemii, będą miały wiele do nadrobienia w przyszłości.

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!