Formularze aplikacyjne cieszą się coraz większą popularnością wśród firm, zwłaszcza tych często prowadzących rekrutację. Kandydat zainteresowany ofertą pracy wprowadza do niego wymagane informacje, najczęściej bez konieczności dodatkowego wysłania CV. Jak przygotować formularz rekrutacyjny do pracy, by jak najbardziej wspierał proces poszukiwania pracowników?

Dlaczego warto stosować formularze rekrutacyjne?

Ponad 20 stron praktycznej wiedzy i wskazówek!

Pobierz przewodnik „Jak wybrać i wdrożyć system ATS?”

Ikona książki

Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszy system ATS?

Jak wybrać i wdrożyć system ATS? Przewodnik dla rekruterów

Można śmiało stwierdzić, że formularze rekrutacyjne odpowiadają za ogromną część selekcji kandydatów. Wykorzystując właściwe narzędzie, a więc system ATS, formularz daje możliwość automatycznej selekcji na podstawie zebranych w nim odpowiedzi i informacji. Dzięki temu rekruter otrzymuje zwrotnie tylko tych kandydatów, którzy rzeczywiście odpowiadają potrzebom firmy, spełniając podstawowe wymagania. Szukając więc odpowiedzi na pytanie, co to jest formularz aplikacyjny, można powiedzieć, że to rodzaj ankiety, która wstępnie samodzielnie weryfikuje kandydatów.

Poza oszczędnością czasu związaną ze wstępną selekcją pracodawca ma pewność, że nadesłana aplikacja będzie w pełni odpowiadała na jego oczekiwania względem ilości i rodzaju udzielanych informacji. Samo CV przekazuje firmie dane kontaktowe i dotyczące przebiegu doświadczenia zawodowego czy wykształcenia kandydata, jednak niewiele ponadto. W formularzu może jeszcze przed rozmową kwalifikacyjną zapytać o oczekiwania finansowe, znajomość konkretnych programów czy dyspozycyjność. Formularze rekrutacyjne do pracy ułatwiają więc również zarówno rozmowę wstępną z kandydatem, jak i kwalifikacyjną.

Co powinno znaleźć się w formularzu rekrutacyjnym?

Odpowiednio przygotowany formularz powinien być dostosowany indywidualnie do firmy poszukującej osób do pracy oraz konkretnego stanowiska. Pytania, które się w nim znajdą będą więc różne dla każdego przedsiębiorstwa, a nawet każdej rekrutacji. Jednak szukając wzoru formularza rekrutacyjnego do pracy, zauważymy kilka elementów wspólnych, które zawsze powinien zawierać:

 • Nazwa firmy szukającej pracowników,
 • Nazwa stanowiska, na które kandydat aplikuje,
 • Miejsce lub (w przypadku zadań zdalnych) forma pełnienia pracy,
 • Dane osobowe kandydata: imię, nazwisko, nr telefonu, adres mailowy,
 • Pytania selekcyjne pracodawcy skierowane do kandydata,
 • Informacja o administratorze danych osobowych,
 • Zgoda na przetwarzanie danych osobowych.

Nie istnieje konkretny wzór formularza aplikacyjnego, który odpowiadałby na potrzeby każdej firmy. Wykluczałby on pytania selekcyjne lub byłyby na tyle ogólne, że formularz nie spełniałby w pełni swojej funkcji. Te elementy dodatkowe czynią każdy z nich całkowicie indywidualnym i są jednymi z najważniejszych, dając rekruterowi pole do wstępnego zebrania wszystkich potrzebnych mu informacji.

Jakich błędów unikać podczas przygotowywania formularza rekrutacyjnego?

Przygotowywanie formularza aplikacyjnego może pokusić o kilka zachowań, które przyniosą skutek odwrotny do zamierzonego. Odstraszą kandydata, wprawią go w zakłopotanie lub zwyczajnie nie pomogą w znalezieniu odpowiedniej osoby:

 • Zbyt duża ilość pytań – odpowiadanie na kilkadziesiąt zagadnień znuży kandydata i może dać mu wrażenie pobierania danych do niekoniecznie rekrutacyjnych celów. Czas wypełnienia formularza powinien trwać nie więcej niż kilka minut.
 • Niestosowne pytania – dotyczące sytuacji życiowej, wyznania, orientacji seksualnej, macierzyństwa i tak dalej.
 • Niska waga możliwych do dodania załączników – jeśli kandydat ma mieć możliwość załączenia aplikacji w formie CV czy listu motywacyjnego, zadbaj o to, by ilość MB nie była zbyt mała.
 • Brak możliwości usunięcia odpowiedzi – jeżeli formularz będzie miał przynajmniej dwie strony, pamiętaj, by kandydat mógł się cofnąć, aby coś dopisać lub zmienić.

Przede wszystkim pamiętaj o tym, że formularze aplikacyjne mają nie tylko pomóc Ci w procesie rekrutacyjnym i być wygodne dla kandydata, ale także stać się szansą na zbudowanie pozytywnego wizerunku firmy. Odpowiednio skonstruowane pytania, a więc niezbyt skomplikowane, mało biurokratyczne i przede wszystkim pozbawione udziwnień mogą mieć duży wpływ na poziom zainteresowania danej osoby dalszym udziałem w rekrutacji.

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!