Czasy niekończących się stert CV na biurkach większości rekruterów odeszły w zapomnienie. O tym jak w obecnych czasach ciężko znaleźć produktywnego, lojalnego i odpowiedzialnego pracownika, wie praktycznie każdy pracodawca. Rynek pracy wymaga kreatywnych i przemyślanych sposobów dotarcia do potencjalnych kandydatów. Ograniczając strategię pozyskiwania pracowników jedynie do tradycyjnych metod, jak ogłoszenie, trzeba liczyć się z fiaskiem rekrutacji. A więc gdzie szukać pracowników?

Gdzie szukać pracowników?

Ponad 20 stron praktycznej wiedzy i wskazówek!

Pobierz przewodnik „Jak wybrać i wdrożyć system ATS?”

Ikona książki

Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszy system ATS?

Jak wybrać i wdrożyć system ATS? Przewodnik dla rekruterów

Gdzie szukać pracowników

13 sprawdzonych sposobów na rekrutację

 1. Rekrutuj wewnętrznie

  Każdy pracodawca ma świadomość, ile czasu i kosztów pochłania proces onboardingu. Nawet największy talent nie będzie od pierwszego dnia w pracy w nowej firmie pracować produktywnie. Z tego powodu zanim zaczniesz pisać ogłoszenie, sprawdź, jaki potencjał drzemie w obecnej kadrze. Rekrutacja wewnętrzna jest tańsza i dużo szybsza od poszukiwania pracownika na zewnątrz organizacji, co ma szczególne znaczenie w przypadku, kiedy trzeba błyskawicznie obsadzić wakujące stanowisko. Pozwala również uniknąć ryzyka, że nowo zatrudniona osoba nie wpisze się w kulturę organizacyjną firmy. Gdzie szukać pracowników? U siebie!

 2. Zaangażuj swoich pracowników

  Sieć kontaktów to standard w nowoczesnym biznesie. Szczególnie w przypadku wąskich, elitarnych dziedzin najlepszym sposobem dotarcia do największych talentów… są inni specjaliści z tej samej branży. Nie bój się słuchać rad swoich współpracowników. Nie bój się także gratyfikować ich za polecenie wartościowych kandydatów. Zaoszczędzony na rekrutacji czas i zatrudnienie solidnego pracownika wynagrodzi z nawiązką nawet spory bonus. Programy poleceń pracowniczych zaliczane są do najlepszych źródeł kandydatów. Generują niższy o ponad 50 procent koszt rekrutacji w porównaniu do tradycyjnych źródeł. Skracają czas procesu rekrutacyjnego, selekcji, onboardingu oraz zmniejszają rotację. Wynika to z faktu, że polecani przez zatrudnionych pracowników kandydaci są najczęściej lepiej dopasowani do kultury organizacji niż ci pozyskani z innych źródeł.

  Przeczytaj na blogu elevato: “System rekomendacji – sposób na kandydatów pasywnych

 3. Nie lekceważ swoich kontaktów

  Buduj i dbaj o relacje prywatne i biznesowe z innymi ludźmi. Być może są wśród nich osoby z konkretnej branży, dla której aktualnie prowadzisz projekt rekrutacyjny. Możesz również poprosić znajomych, by rozesłali informację o poszukiwaniu kandydata na określone stanowisko do swoich sieci kontaktów.

 4. W informacji siła

  Nie jest to Twój pierwszy proces rekrutacyjny, a co za tym idzie już teraz w systemie ATS, jak np. elevato, masz sporą bazę kandydatów przypisanych do określonych projektów rekrutacyjnych. Zapewne z wieloma z nich utrzymujesz regularny kontakt. Dane w programie ATS możesz filtrować według wielu kryteriów, jak np. firma, miejscowość, data urodzenia, stanowisko, doświadczenie. Możesz również wyszukiwać kandydatów z użyciem fraz kluczowych. Gdzie szukać pracowników? W swojej bazie.

 5. Działaj aktywnie na rynku pracy

  Obserwuj fora, portale, grupy w social mediach skupiające specjalistów z danej branży lub osób poszukujących pracy. Nie unikaj również kontaktów z uczelniami, biurami karier czy stowarzyszeniami studenckimi, a także nie omijaj targów pracy, meetupów oraz wydarzeń branżowych. Możesz też zainwestować w programy stażowe i praktyki.

 6. Korzystaj z portali społecznościowych

  Coraz częściej to właśnie popularne portale społecznościowe okazują się najlepszym miejscem do „upolowania” pracownika idealnego.

 7. Nie ograniczaj się do portali dedykowanych poszukiwaniu pracy

  Publikuj ogłoszenia na portalach gromadzących specjalistów z branży. Gdzie szukać pracowników? Tutaj. To Twoja grupa docelowa.

 8. Nie zapominaj o konkurencji

  Może się okazać, że pracujący dla konkurencji specjaliści mają ochotę na zmianę lub też zakończył się angażujący ich projekt. To wartościowe źródła pozyskiwania pracowników.

 9. Docieraj do pasywnych kandydatów

  Szacuję się, że tylko 30 procent kandydatów aktywnie szuka pracy. Tylko dzięki wykorzystaniu nowoczesnych narzędzi i metod rekrutacyjnych, jak na przykład sourcingu, jesteś w stanie dotrzeć do szerokiej puli potencjalnych pracowników. Współczesna technologia pozwala na precyzyjne trafienie do właściwych osób, a następnie bezpośredni z nimi kontakt. W sourcingu stosuje się przede wszystkim Google, media społecznościowe, serwisy i fora branżowe, wyszukiwarki kandydatów, serwisy tematyczne gromadzące użytkowników. Gdzie szukać pracowników? W internecie.

 10. Dbaj o swój wizerunek

  Wizerunek rekrutera przekłada się bezpośrednio na wizerunek pracodawcy. Kandydat wyrabia sobie o nim opinię na podstawie informacji znalezionych w internecie, jeszcze przed podjęciem decyzji o wzięciu udziału w rekrutacji. Twoja obecność w mediach społecznościowych musi być więc świadoma. Dbaj więc o aktualność informacji i ich prezentację, nie zapominaj o referencjach i rekomendacjach kandydatów i klientów, publikuj wysokiej jakości treści. Wysiłek zaowocuje.

 11. Dbaj o markę pracodawcy

  Nie ulega wątpliwości, że silna, rozpoznawalna marka pracodawcy zwiększa szansę na efektywną rekrutację i pozyskiwanie talentów. Oznacza to więc konieczność prowadzenia długofalowych działań z zakresu wewnętrznego i zewnętrznego employer brandingu. Kandydaci bowiem sprawdzają opinie publikowane przez pracowników w serwisach internetowych z opiniami o pracodawcach czy na forach dyskusyjnych. Odwiedzają zakładkę Kariera na stronie www i profile firmowe w mediach społecznościowych.

 12. Działaj z rozmachem

  Według badań, duża część dobrze opłacanych specjalistów nie ma nic przeciwko relokacji, jeżeli oczywiście oferta pracy byłaby atrakcyjna. Gdy nie możesz znaleźć satysfakcjonujących pracowników w Twojej lokalizacji, nie bój się rozszerzyć terenu poszukiwań.  Wszystkie źródła pozyskiwania pracowników, które przyniosą efekt, są dozwolone.

 13. Rozglądnij się

  Umieść informacje rekrutacyjne w miejscach, gdzie poruszają się potencjalni kandydaci.

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!