Zawód rekrutera cieszy się niesłabnącą popularnością. Aby dobrze go wykonywać, wcale nie trzeba skończyć odpowiednich studiów — znacznie ważniejsza jest empatia, otwarty, a jednocześnie analityczny umysł oraz umiejętność słuchania. Z naszego poradnika dowiesz się, jak skomponować dobre CV rekrutera oraz poznasz specyfikę tego zawodu.

Mimo licznych obaw programy rekrutacyjne wcale nie odebrały pracy rekruterom — wręcz przeciwnie, zapotrzebowanie na nie stale rośnie. Systemy tego typu — jak na przykład polskie Elevato — usprawniają proces pozyskiwania pracowników i automatyzują część procesów, jednak wcale nie zastępują pracy rekrutera. 

To po prostu użyteczne narzędzie, które umożliwia HR-owcom skupienie się na tym, co najważniejsze, czyli na dogłębnym przeanalizowaniu kompetencji potencjalnych pracowników i poszukiwaniu prawdziwych „perełek”, czyli osób mogących wnieść do firmy nową jakość.

Ponad 20 stron praktycznej wiedzy i wskazówek!

Pobierz przewodnik „Jak wybrać i wdrożyć system ATS?”

Ikona książki

Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszy system ATS?

Jak wybrać i wdrożyć system ATS? Przewodnik dla rekruterów

Czym zajmuje się rekruter?

Jest to osoba, która obsługuje cały proces (lub jego część, jeśli tak woli kadra wyższego szczebla) poszukiwania, a następnie pozyskiwania nowych pracowników. Do zadań osoby zatrudnionej na tym stanowisku może należeć między innymi:

 • gromadzenie i analiza CV;
 • projektowanie procesu rekrutacyjnego z podziałem na etapy;
 • dystrybucja ogłoszeń w różnych kanałach komunikacji;
 • odpowiadanie na zgłoszenia;
 • projektowanie formularzy rekrutacyjnych;
 • pośredniczenie między firmą a potencjalnymi pracownikami;
 • informowanie pracownika o wynikach rekrutacji;
 • przesyłanie zadań testowych i gromadzenie odpowiedzi;
 • obsługa programów rekrutacyjnych;
 • zbieranie informacji o proponowanych stawkach;
 • zbieranie zgód na przetwarzanie danych osobowych.

Warto pamiętać o tym, że spektrum obowiązków może być różne. Wiele zależy od tego, czy rekruter pracuje jako freelancer, czy też jest zatrudniony w firmie, dla której pozyskuje pracowników.

Warto pamiętać też o tym, że każdy rekruter jest HR-owcem, ale już nie każdy HR-owiec jest rekruterem. Pracownik działu HR może zajmować się różnymi zadaniami wykraczającymi poza obsługę rekrutacji — od dbania o umowy i zgłaszanie pracowników do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, po onboarding i szkolenia.

37 stron merytorycznej wiedzy o HR za free!

Pobierz darmowy eBook “Rekrutacja od A do Z”

Ikona książki

Wszystko, co musisz wiedzieć, by rekrutować nowocześnie, mądrze i skutecznie.

eBook o wiedzy HR

Cechy dobrego rekrutera

Jakie cechy powinna mieć osoba zatrudniona na tym stanowisku? Przede wszystkim powinna dysponować wysokimi kompetencjami społecznymi i kulturą osobistą. Czy musi być sympatyczny? Niekoniecznie, nie ukrywajmy jednak, że może to pomóc mu w pracy, ponieważ może zjednywać to potencjalnych pracowników. 

Powinien również mieć oko do detali, co pozwala mu łatwo wychwycić ewentualne nieprawidłowości w życiorysie i wyłapywać kandydatury, które stanowią prawdziwe „perełki”.

Umiejętności miękkie są w tym zawodzie znacznie ważniejsze niż twarde. Oto kilka najważniejszych:

 • umiejętność słuchania;
 • komunikatywność;
 • dobra organizacja pracy.

Rekruter powinien umieć prowadzić typowy „small talk”. Bardzo przydatna w jego pracy jest wiedza z zakresu nauk behawiorystycznych i psychologii. Umiejętność interpretacji gestów i mimiki rozmówcy to kolejne cechy, które mogą być bardzo istotne z perspektywy potencjalnego pracodawcy.

Do najbardziej pożądanych umiejętności twardych w tym zawodzie należy znajomość języków obcych w mowie i piśmie, a także specjalizacja w danej dziedzinie. Są na przykład rekruterzy obsługujący wyłącznie rynek IT, czy finansów. Znajomość danej niszy umożliwia im lepszą ocenę kompetencji kandydata.

Wykształcenie kierunkowe — na przykład zarządzanie zasobami ludzkimi czy human resources i coaching również jest istotne, jednak nie jest niezbędne. Dobrze skonstruowane CV świadczy o tym, że rekruter zna się na swoim fachu — jeśli rozmowa kwalifikacyjna potwierdzi te kompetencje, wykształcenie wcale nie będzie niezbędnym kryterium.

Co powinno znaleźć się w CV „specjalista ds. rekrutacji” i jak je dobrze przygotować

CV rekrutera powinno być dopracowane w każdym calu — analiza życiorysów to przecież jego specjalność! Jak napisać CV rekrutera? Nie ma jednej uniwersalnej zasady. Jedno jest pewne — musi być atrakcyjne wizualnie. Warto skorzystać z gotowych szablonów lub kreatorów, które można edytować w programach graficznych, w Wordzie, lub stworzyć własny. Trzeba poświęcić odpowiednio dużo czasu wyważonej kolorystyce, spójnym względem siebie czcionkom oraz innym elementom graficznym, które mają za zadanie przykuć uwagę odbiorcy.

Atrakcyjna forma nie powinna oczywiście przesłaniać treści — dobry rekruter wie o tym najlepiej. Doświadczenie zawodowe warto umieścić na linii czasu, a oprócz dat i nazw firm — rozpisać również obowiązki na danym stanowisku i podać dane osoby kontaktowej, która zgodziła się poświadczyć nasze referencje. 

W CV — najlepiej pod imieniem i nazwiskiem oraz danymi kontaktowymi — powinien znaleźć się również krótki opis kandydata, streszczający jego cele, osiągnięcia, zainteresowania i oczekiwania. Nie powinien on jednak być dłuższy niż dwa-trzy zdania. Umiejętność skondensowania informacji i wskazania ich „esencji” to kolejna pożądana cecha w zawodzie rekrutera.

W życiorysie warto uwzględnić także atrakcyjne wizualnie elementy prezentujące w klarowny sposób umiejętności kandydata w danej dziedzinie — jak słupki czy diagramy kołowe. To ciekawa alternatywa, która ułatwia przekazanie informacji, na przykład o poziomie znajomości języków.

Odkryj Elevato! Sprawdź, co potrafi nasz ATS!

Śmiało! Już nie możemy się doczekać, żeby pokazać Ci wszystkie super moce Elevato 😊.

Kobieta z rękami przy twarzy

Jak dobrze przygotować się do rozmowy o pracę na stanowisko rekrutera?

Na pewno warto wcześniej prześledzić swój życiorys, aby uniknąć pomyłek w kwestii dat. To pozorna błahostka, jednak wymagający szef na pewno będzie oczekiwał pełnej zgodności ze stanem faktycznym. Dobrze jest też dokładnie przemyśleć swoje wymagania dotyczące oczekiwanego wynagrodzenia i formy współpracy. W ten sposób potencjalny pracodawca odniesie wrażenie, że kandydat zna swoją wartość.

Przed rozmową, konieczne jest zapoznanie się z profilem działalności potencjalnego pracodawcy — zakresem usług, filozofią, polityką. Dzięki temu można dopasować sposób komunikacji do specyfiki danej firmy, a jednocześnie dać rekrutującemu do zrozumienia, że kandydatura nie jest efektem przypadku.

Otwartość, komunikatywność, naturalność — to ważne cechy, które warto podkreślić podczas rozmowy, zwłaszcza w sytuacji, kiedy ubiegamy się o stanowisko rekrutera. Skupienie się na prezentacji pełnego spektrum swoich umiejętności miękkich to główny cel, jaki powinien mu przyświecać.

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!