Konieczność zatrudnienia kilkudziesięciu czy kilkuset pracowników w jednym procesie rekrutacji jest wymagającym wyzwaniem, ale nie niemożliwym. W ekspresowym znalezieniu kandydatów, których kompetencje będą odpowiadały wymaganiom firmy, wspomaga masowa rekrutacja. Wyjaśniamy, czym jest i jak ją przeprowadzić.

Czym jest rekrutacja masowa?

Ponad 20 stron praktycznej wiedzy i wskazówek!

Pobierz przewodnik „Jak wybrać i wdrożyć system ATS?”

Ikona książki

Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszy system ATS?

Jak wybrać i wdrożyć system ATS? Przewodnik dla rekruterów

To wyjątkowo rozbudowana forma rekrutacji ukierunkowana na pozyskanie jak największej ilości pracowników w możliwie jak najkrótszym czasie. Masowa rekrutacja najczęściej odbywa się w momencie dużego rozwoju firmy, wymagającego obsadzenia wielu dodatkowych stanowisk czy przy otwarciu nowej filii. Ze względu na swój wymagający oczekiwany efekt, w masowej rekrutacji pracowników wykorzystuje się wieloetapowy proces jej przeprowadzania.

Konieczność zrekrutowania kilkudziesięciu czy nawet kilkuset osób wiąże się z ekspresową weryfikacją kompetencji każdego kandydata po kolei i równie sprawnym, umiejętnym dostosowaniem ich do właściwego stanowiska. To także właściwy sposób komunikacji oferty pracy oraz selekcji nadsyłanych aplikacji.

Jakie firmy powinny prowadzić rekrutację masową?

Proces masowej rekrutacji powinny prowadzić przede wszystkim bardzo duże przedsiębiorstwa, takie jak zakłady produkcyjne, hale magazynowe, biura call center czy firmy z branży IT. To także, jak wspomnieliśmy wcześniej, odpowiednie rozwiązanie dla firm otwierających dodatkową siedzibę czy znacznie powiększających swój zakres działania. Masowe rekrutacje pracowników są wskazane zarówno dla stanowisk niższego szczebla, jak i specjalistycznych, choć wymagają różnego planu jej przeprowadzenia.

Ta forma pozyskiwania kandydatów do pracy sprawdzi się również w organizacjach o częstej rotacji, między innymi działających sezonowo: na przykład tylko w okresie wakacyjnym w miejscowościach turystycznych. To także proces, który mogą wykorzystywać firmy, w których występuje sezonowy nagły wzrost sprzedaży produktów czy wykorzystywania usług, jak branże transportowe przed okresem świątecznym.

Automatyzacja rekrutacji masowej

Sprawny przebieg masowej rekrutacji jest jednym z jej najważniejszych filarów. Kluczem do sukcesu jest automatyzacja procesu. Im więcej czynności koniecznych do podjęcia spada z ramion zespołu rekrutacyjnego, w tym krótszym czasie będzie on zdolny do ich ukończenia. Doskonały plan rekrutacji masowej nie mógłby obyć się bez kilku narzędzi rekrutacyjnych, które znacznie przyspieszą selekcję kandydatów, odpowiadając przy tym na wszystkie potrzeby przedsiębiorstwa:

  • Formularze rekrutacyjne – forma ankiety, która umożliwia pracodawcy pozyskanie wszystkich najważniejszych informacji o kandydatach i przeprowadzenia na ich podstawie wstępnej selekcji. Formularz, na podstawie wymagań czy założeń firmy, może automatycznie odrzucić niedopasowane osoby, na przykład nieposiadające aktualnych badań sanitarno-epidemiologicznych, koniecznych do podjęcia pracy uprawnień czy znajomości właściwych języków obcych.
  • Testy kompetencji – możliwość zdalnego wykonania testów z zakresu obsługi komputera, znajomości języka, posiadanej wiedzy czy ogólnych predyspozycji do wykonywania danego zawodu znacznie odciąża rekrutera. Tym samym skraca czas rekrutacji; ogranicza ilość koniecznych do zadania na spotkaniu pytań i wykonania testu na terenie firmy.
  • Zadania symulowane – możliwość zlecenia kandydatom wykonania zadań odpowiednich dla stanowiska, na które aplikowali, pozwala pracodawcy zweryfikować zakres ich umiejętności i kompetencje. Samym zainteresowanym ofertą pracy daje z kolei możliwość sprawdzenia, czy rzeczywiście chcą podjąć współpracę z daną organizacją.
  • Bazy CV kandydatów – jeden z najważniejszych elementów procesów rekrutacyjnych. Przygotowanie bazy kandydatów do pracy pozwala na uporządkowany dostęp do wszystkich niezbędnych informacji na temat danego potencjalnego pracownika oraz uporządkowuje cały proces. W bazie będą przechowywane informacje o podjętych kontaktach, opiniach na temat konkretnych osób, kolejnych etapach rekrutacji oraz odpowiednio skatalogowane CV, listy motywacyjne czy portfolio. 

W przypadku potrzeby przeprowadzenia procesu rekrutacji masowej warto więc skorzystać z jak największej ilości narzędzi umożliwiających jej automatyzację. Pozwolą na łatwe zarządzanie dużą ilością CV i przede wszystkim zaoszczędzą ogromną ilość ograniczonego czasu rekrutera.

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!