Rozmowa rekrutacyjna to nie tylko możliwość uzyskania najważniejszych informacji o kandydacie przez pracodawcę, ale także o firmie dla kandydata. Spotkanie z rekruterem staje się swoistą i bardzo ważną wizytówką przedsiębiorstwa, dlatego ważne jest, by doskonale przygotować się do jego odbycia. Z tego artykułu dowiesz się, jak przeprowadzić rozmowę rekrutacyjną tak, by wzbudzić zainteresowanie kandydata.

Jak przygotować się do przeprowadzenia rozmowy rekrutacyjnej?

Ponad 20 stron praktycznej wiedzy i wskazówek!

Pobierz przewodnik „Jak wybrać i wdrożyć system ATS?”

Ikona książki

Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszy system ATS?

Jak wybrać i wdrożyć system ATS? Przewodnik dla rekruterów

Przygotowanie się do rozmowy z kandydatem do pracy jest jednym z najważniejszych jej etapów. Niezbyt dokładne, z całą pewnością, odbije się na całym przebiegu spotkania. Pierwszą z zasad przeprowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej w sposób profesjonalny jest przeanalizowanie otrzymanego CV kandydata i zapoznanie się z ewentualnym listem motywacyjnym. Najwięcej uwagi poświęć na weryfikację jego kompetencji względem oferowanego przez Twoją firmę stanowiska; przedstawienie mu jakichkolwiek korzyści z zatrudnienia może mieć duży wpływ na jego decyzję.

Pamiętaj również o wszystkich innych uczestnikach spotkania. Jeśli na rozmowę z kandydatem zapraszasz swoich współpracowników, zadbaj o to, by równie dokładnie przestudiowali aplikację danej osoby. Aby jak najlepiej przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną, każdy z rozmówców musi być do niej tak samo dobrze przygotowany.

Równie dużo czasu poświęć na przygotowanie listy pytań, które będziesz chciał zadać. Część z nich może być wspólna dla wszystkich kandydatów, część warto jednak oprzeć o konkretne CV – tak, by stały się indywidualne dla każdej osoby. Pamiętaj również o opracowaniu informacji na temat firmy i proponowanego stanowiska pracy, tak, by naświetlić je w sposób zrozumiały, przystępny i przede wszystkim zachęcający dla rozmówcy.

Nie mniej istotne jest przygotowanie miejsca do spotkania z kandydatem. Powinno być na tyle ustronne, by żadne działania mające na co dzień miejsce w firmie nie zaburzały jej przebiegu.

Ile powinna trwać rozmowa rekrutacyjna?

Nie ma określonego czasu na przeprowadzenie rozmowy rekrutacyjnej. Równie skuteczne spotkanie może trwać zarówno 20 minut, jak i 2 godziny. O tym, jak przeprowadzić rozmowę o pracę w odpowiednim czasie decyduje przede wszystkim sam jej przebieg. W tej samej firmie, przy identycznych kryteriach poznania zaproszonych osób i przedstawienia stanowiska, w przypadku każdego rekrutowanego może się on od siebie znacząco różnić. Jednak minimum świadczące o doskonałym przygotowaniu rekrutera to pół godziny, a czas powyżej półtorej godziny świadczy zwykle o nadmiernym odbieganiu od tematu. Przed zaproszeniem kandydatów warto więc przeanalizować ilość pytań koniecznych do zadania oraz przećwiczyć wstępne przedstawienie informacji o firmie. Dodając do tego czas na pytania osoby zaproszonej, zyskamy zwykle rozmowę trwającą około 1-1,5 godziny. W tym przedziale rekruter zyska wszystkie najważniejsze dane na temat kandydata oraz przedstawi zarówno stanowisko pracy, jak i samą firmę.

Jakie pytania zadawać na rozmowie rekrutacyjnej?

Tę część artykułu warto rozpocząć od samego początku, a więc przywitania kandydatów. Jak rozpocząć rozmowę rekrutacyjną, by na wstępie zbudować zarówno przyjazną, jak i profesjonalną atmosferę? Zacznij od powitania, uścisku dłoni i przedstawienia siebie. Podziękuj za zainteresowanie ofertą, zaproponuj coś do picia i zaproś do zajęcia miejsca w sali. Nie zapominaj o uśmiechu – pierwsze wrażenie pozostanie w pamięci kandydata przez całą rozmowę. Zanim przejdziesz do pytań, zadbaj o delikatne rozluźnienie atmosfery. Możesz podjąć temat dojazdu do Twojej firmy czy nawet zapytać o pogodę.

Profesjonalnie zadane pytania powinny poinformować Cię o tym, jakie są oczekiwania potencjalnego pracownika względem pracodawcy i danego stanowiska. Choć jego doświadczenie zawodowe poznasz w CV, zadawaj pytania także o przebieg jego zatrudnienia. Pomoże Ci to dowiedzieć się więcej na temat powodu zakończenia współpracy czy wspomnień związanych z konkretną pracą. Zadawaj zarówno pytania zamknięte, jak i otwarte, dając kandydatowi możliwość swobodnej wypowiedzi.

Możesz zadać pytanie dotyczące sposobu rozwiązania potencjalnego problemu, czy poprosić o opisanie zadań, które towarzyszyły rozmówcy przy najbliższym profilowi Twojej firmy stanowisku. Dobrą praktyką jest wyrażenie uznania dla jego dotychczasowych osiągnięć i umiejętności; podniesie pewność siebie i otworzy na dalszą rozmowę. Warto także poświęcić zaproszonej osobie czas na zadawanie własnych pytań. Nie tylko on będzie miał wówczas możliwość dowiedzieć się tego, co dla niego najistotniejsze, ale także rekruter sprawdzić, jakimi wartościami w pracy będzie się kierował.

Jakich pytań unikać podczas rozmowy rekrutacyjnej?

Dobre przeprowadzenie rozmowy kwalifikacyjnej to nie tylko właściwe sposób i rodzaj zadawanych pytań. To także te, których zdecydowanie warto unikać. Orientacja seksualna, planowanie macierzyństwa (lub ilość posiadanych dzieci), stan cywilny, stan zdrowia, poglądy polityczne czy pytania dotyczące wyznania lub przynależności związkowej nie mogą mieć miejsca na spotkaniu rekrutacyjnym. Nietaktowne jest także pytanie o niekaralność, gdy nie ma ona związku z wykonywanym zawodem.

Wśród pytań, które nie są zakazane, jednak najczęściej są negatywnie odbierane przez kandydatów, są te z grupy „Gdzie widzisz siebie za X lat”. Osoba, która nie ma ogromnych ambicji może poczuć się z tego powodu „gorsza”, a z kolei człowiek o dużych marzeniach prawdopodobnie będzie bał się o nich wspomnieć, bo mogą wykluczyć go z grona zatrudnionych. Jeśli więc zastanawiasz się, jak właściwie przeprowadzićrekrutację, to pamiętaj o podstawowej zasadzie. Zakres zadawanych pytań powinien przede wszystkim dotyczyć kompetencji, doświadczenia i umiejętności pracownika, a nie jego planów czy życia prywatnego.

Jak zakończyć rozmowę rekrutacyjną?

Koniec rozmowy powinien nastąpić w miarę możliwości naturalnie. Przed przejściem do jej zakończenia, upewnij się, że kandydat nie ma więcej pytań. Gdy jesteś pewien, że część zadawania ich przez osobę zaproszoną dobiegła końca, przejdź do przekazania informacji dotyczących dalszego prowadzenia rekrutacji. Powiedz kandydatowi, czego może spodziewać się w kolejnych dniach i wskaż przybliżone terminy. Jeśli prowadzisz rekrutację wieloetapową, poinformuj o kolejnych krokach: konieczności wykonania zadania rekrutacyjnego czy dodatkowej rozmowie. Koniecznie zaznacz, w jakiej formie kandydat otrzyma informację zwrotną; najlepiej oczywiście telefonicznie. Na sam koniec podziękuj za spotkanie, pożegnaj się z rozmówcą i zadbaj o to, by został odprowadzony do wyjścia. O tym, jak właściwie przeprowadzić rozmowę w sprawie pracy decyduje więc kilka ważnych czynników. To przede wszystkim dokładne przygotowanie się do spotkania oraz zrozumiałe przedstawienie zakresu obowiązków na danym stanowisku czy charakteru firmy.

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!