70% kandydatów na globalnym rynku to kandydaci pasywni. Ilu z nich jest na LinkedIn-ie, liczącym ponad miliard użytkowników? Bez wątpienia ten portal ma ogromny potencjał rekrutacyjny (inaczej by Cię tu nie było, prawda?). Niestety, bywa to potencjał niewykorzystany. Jak zmienić ten stan rzeczy? Jak rekrutować przez LinkedIn? Podpowiemy Ci w tym artykule.

Lecz zanim to zrobimy, odpowiedzmy na fundamentalne pytanie.

Dlaczego warto korzystać z LinkedIn-a w rekrutacji?

Odpowiedź jest prosta: ogromna baza. Miliard użytkowników, z czego 6 milionów w samej Polsce. Wśród nich znajdują się specjaliści, CEO dużych firm i osoby o unikalnych umiejętnościach. Zaangażowanie użytkowników na platformie rośnie (przyrost wynosi nawet 22% w zestawieniu 2021 roku z 2022). 

Jak rekrutować z LinkedIn? Mapa użytkowników z całego świata

LinkedIn kojarzy się z ofertami pracy z różnych stron świata, a kandydaci korzystający z tego medium bardzo świadomie zarządzają swoją ścieżką kariery. 45% użytkowników LinkedIn to osoby w wieku 25-34 lata, czyli „Zetki” i młodzi millenialsi. To osoby ze świeżymi pomysłami i głodem wiedzy, które pierwsze doświadczenia zawodowe (i wynikające z nich wnioski) mają już za sobą. 

Niemałą, bo liczącą 46% użytkowników grupą, są doświadczeni pracownicy, dyrektorzy i osoby na stanowiskach managerskich. Chcesz do nich dotrzeć? Rekrutuj przez LinkedIn. Jak widać po naszej mini-ankiecie, nadal nie wszyscy to robią.

ankieta z LinkedIn: czy publikujesz oferty pracy na LinkedIn?
Tak 63%
Nie 13%
Rekrutuję przez LI inaczej 25%

Rekrutacja na LinkedIn – od czego zacząć?

Pierwszym krokiem powinno być założenie profili. I to nie tylko profilu firmy oraz profilu rekrutera – w proces warto zaangażować tyle osób w firmie, ile tylko się da, ale o tym za chwilę.

Profil firmowy może komunikować się w dwie strony: do potencjalnych partnerów biznesowych i do potencjalnych pracowników. To świetne miejsce na pokazanie życia firmy, opowiedzenia o pracownikach, procesie rekrutacji oraz pokazanie benefitów „w akcji”.

Screen z LinkedIn

Bardzo ważny jest też odpowiednio przygotowany profil rekrutera. Kasia Tang podpowiada, aby informacje z sekcji „doświadczenie” skierować do kandydata. Warto, aby rekruterzy dostrzegli w opisie własnego stanowiska miejsce, w którym mogą budować pozytywne candidate experience.

Jak to zrobić?

Zamiast „przygotowanie ofert pracy” wpisz „piszę oferty pracy, na które z chęcią odpowiesz”, zamiast „prowadzenie procesu rekrutacji” wpisz „odpowiem na Twoje pytania oraz przeprowadzę z Tobą rozmowę telefoniczną”, itd.

LinkedIn to nie jobboard

LinkedIn często mylony jest z jobboardem, przez co na tablicach nierzadko pojawiają się generyczne oferty pracy. „Szukam programisty”, „Do naszego zespołu poszukuję”,  „̶s̶p̶r̶z̶e̶d̶a̶m̶ ̶o̶p̶l̶a̶”… A przecież LinkedIn to nie (tylko) portal z ofertami pracy. To miejsce do networkingu, do budowania i podtrzymywania relacji, budowania zaufania.

Jeśli piszesz ogłoszenie, pamiętaj, że jego rolą jest zwrócenie uwagi kandydata, a nie poinformowanie o tym, co robisz. Testuj, próbuj nowych form, bądź konkretny, nie bój się poczucia humoru. Takie ujęcie tematu może być pierwszym sprawdzianem zgodności z kulturą organizacyjną firmy, dlatego warto to wykorzystać.

Ogłoszenie rekrutacyjne od Nicole Tomanek

Ponadto do tematu rekrutacji na LinkedIn-ie warto podejść relacyjnie. Pomyśl: u kogo chętniej wydasz duże pieniądze? U kogoś, kogo znasz i czyją wiedzę szanujesz, czy u kogoś, kto akurat zaproponuje Ci zakupy? Obstawiamy opcję numer 1. Z przyjęciem oferty pracy jest podobnie. Pamiętaj, że 70% kandydatów to kandydaci pasywni, którzy nie szukają aktywnie pracy. I choć według badania „Mobilność zawodowa Polaków” 83% pracujących Polek i Polaków jest otwartych na nową ofertę zatrudnienia, to nie znaczy, że rozważą ją i przyjmą. W końcu zmiana pracy jest procesem, nierzadko trudnym, stresującym i wymagającym dużego wysiłku emocjonalnego. Nie każdy jest w stanie ponieść te koszty z dnia na dzień. I przede wszystkim, nie każdy potencjalny kandydat wchodzący na LinkedIn, robi to z zamiarem znalezienia pracy.

Dlatego poza ogłoszeniami, publikuj treści, których kandydaci szukają na portalu. Zastanów się, o co pytają. Dlaczego rekruterzy nie podają widełek wynagrodzeń? Dlaczego nie oddzwaniają? Jak przygotować się na rozmowę kwalifikacyjną? Czy słowa kluczowe wpisane białą czcionką pomogą skutecznie przejść rekrutację? Radź, dementuj plotki, odpowiadaj na pytania, wciągaj w interakcje. Warto!

Post relacyjny Weroniki Szatan na LinkedIn

Narzędzia rekrutacyjne przydatne na LinkedIn-ie

Kwestie „miękkie” mamy omówione, pora na narzędzia. LinkedIn ma szereg funkcjonalności dedykowanych rekruterom, które ułatwiają przeprowadzenie procesu. Sprawdź, czy znasz je wszystkie:

  • LinkedIn Recruiter – umożliwia zawężenie wyników wyszukiwania do określonego obszaru, branży lub słów kluczowych. Rekruterzy mogą wyszukiwać kandydatów na podstawie profilu, który odpowiada ich wymaganiom rekrutacyjnym, a także korzystać z funkcji „podobne profile”, aby znaleźć więcej odpowiednich kandydatów. Dzięki niemu skuteczniej przeprowadzić procesy sourcingowe.
  • Alerty wyszukiwania – pozwalają na zapisanie wyszukiwania wraz z filtrami i słowami kluczowymi. Co 24 godziny informuje rekrutera o postępach, zwłaszcza jeśli pojawiają się kandydaci spełniający oczekiwania.
  • Tablica ofert – umożliwia zamieszczanie ogłoszeń o pracę w osobnej zakładce na portalu. 
  • Publikacja postu – nie wymaga szerszego tłumaczenia. To prosty i darmowy sposób na pozyskiwanie aplikacji kandydatów. Warto zaangażować w to cały zespół przyszłego pracownika, z jego hiring managerem na czele.
  • Baner #Hiring – zwiększa widoczność rekrutera.

Super sourcing - kompletny proces sourcingu w rekrutacji

Zobacz nagranie wyjątkowego webinarium z Karoliną Latus i Kasią Tang, podczas którego przeprowadziły sourcing na żywo!

Laptop
Ikona kina
Ikona Teczki
Ikona Wykresu

Ponadto nowości od LinkedIn, które pojawiły się stosunkowo niedawno, to:

  • AI-Assisted Search – zaawansowane funkcje wyszukiwania wspomagane przez sztuczną inteligencję, które umożliwiają bardziej złożone wyszukiwania i korzystanie z licznych podpowiedzi konwersacyjnych. 
  • Automated Follow-ups – automatyzacja follow-upów umożliwia rekruterom planowanie kolejnych wiadomości.
  • Video Connect – pozwala na integrację harmonogramu rozmów wideo, umożliwiając ustawianie spotkań w Microsoft Teams, Zoom i Google Meet bezpośrednio z LinkedIn Recruiter. 
  • Salary collection – dodanie zakresów wynagrodzeń do ogłoszeń o pracę.
  • Apply connect – umożliwia kandydatom szybsze aplikowanie na oferty pracy za pomocą przycisku „Easy Apply”. 

Chcesz wiedzieć więcej?

Na temat rekrutacji na LinkedIn powstają publikacje, artykuły oraz wielodniowe szkolenia. Portal oferuje wiele możliwości i nic dziwnego, że za nimi kroczy duży głód wiedzy. Dlatego jeśli czujesz, że chcesz więcej, koniecznie obejrzyj obejrzyj webinar Elevato, w którym Kasia Tang oraz Karolina z Super Source Me opowiadają o tym, jak wykorzystywać potencjał tego medium.

Gwarantujemy, materiał Cię zaskoczy! 🙂

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!