Jeśli prowadzisz liczne procesy rekrutacyjne, wiesz najlepiej, że zarządzanie bazą kandydatów bywa wyzwaniem. Opowiemy Ci, w jaki sposób możesz usprawnić ten proces. Pomoże Ci w tym tagowanie kandydatów. Z tego wpisu dowiesz się, czym są tagi, jak ich używać oraz jakie korzyści wynikają z używania ich w systemie ATS.

Czym właściwie są tagi?

Być może możesz przywołać z pamięci sytuację, w której otwarty został projekt rekrutacyjny niemalże szyty na miarę kandydata, którego CV było w Twoich rękach, a którego teraz… nie możesz znaleźć. 

Brzmi znajomo? Mamy nadzieję, że nie! Jeśli jednak tak, mamy dobrą wiadomość: umiejętne tagowanie sprawi, że takie sytuacje pozostaną tylko niemiłym wspomnieniem. Tagi to w uproszczeniu etykiety, które możesz przypisać do określonych elementów, w tym przypadku kandydatów w bazie danych. Pomogą Ci w organizacji, kategoryzacji i indeksowaniu informacji.

Jak używać tagów?

Nadanie etykiety kandydatowi to na ogół kwestia dwóch, maksymalnie trzech kliknięć. Zanim stworzysz bazę tagów, przeczytaj kilka wskazówek, które dla Ciebie przygotowaliśmy. Unikniesz potencjalnego zamieszania, a kategoryzacja kandydatów będzie działała z dobrymi efektami w całym Twoim zespole.

Tip 1: Spójne nazewnictwo

To kluczowe, abyście w zespole przyjęli jedną strategię dotyczącą tworzenia nazw tagów. Zależnie od intencji tworzącego tag, „SEO” może oznaczać specjalistę ds. SEO, osobę, która optymalizuje stronę pod kątem SEO i kogoś, kto tworzył dedykowane algorytmom treści.

Polecamy, aby tworzyć tagi nadrzędne (np. IT) i bardziej szczegółowe, opisowe (np. Java Developer). Pozwolą Ci na płynne przeszukiwanie bazy i szybkie znalezienie kandydatury, która odpowiada aktualnej potrzebie rekrutacyjnej.

Tagi powinny zawierać jak najwięcej możliwości (ale nie wszystkie)

Korzystaj z doprecyzowań — jeśli masz w systemie wspomniany już tag „IT” to warto jako doprecyzowania użyć specjalizacji danej osoby. Z kolei zastanów się, czy na pewno tagować takie rzeczy jak „konwersje” czy „praca zespołowa”. Tagi powinny ułatwić Ci pracę, a nie dodatkowo ją komplikować.

Zanim stworzysz tag — przeszukaj bazę

Jeśli jesteś jedyną osobą tworzącą tagi, sprawa jest prosta — prawdopodobnie pamiętasz, które istnieją, a których jeszcze nie ma. Niemniej dla pewności warto sprawdzić, czy któryś z tagów już powstał. Zwłaszcza jeśli tagujesz właśnie jakąś rzadką umiejętność, jak na przykład znajomość egzotycznego języka.

Używaj rzeczowników zamiast czasowników

Zdecydowanie lepiej sprawdzają się rzeczowniki niż czasowniki. Pozwalają na zachowanie spójności, bez wprowadzania niepotrzebnego zamieszania. Czasowniki można odmieniać na wiele sposobów, natomiast w przypadku rzeczowników rzecz jest zdecydowanie prostsza.

Lista 61 kluczowych funkcjonalności systemu ATS!

Pobierz checklistę możliwości systemu ATS

Ikona książki

Wszystkie funkcjonalności niezbędne w nowoczesnym systemie do rekrutacji!

Checklista możliwości systemu ATS

Korzyści wynikające z używania tagów w systemie ATS

Dobrze zbudowana baza tagów pozwoli zaoszczędzić Ci masę czasu. Wymieniliśmy kilka korzyści:

  • Szybkie odnalezienie kandydatów sprawi, że szybko zaprosisz ich do wzięcia udziału w Twoim procesie rekrutacyjnym. 
  • Jednolite, przemyślane użycie tagów ułatwi komunikację w obrębie Twojego zespołu. Pozwoli na płynniejsze podejmowanie wspólnych decyzji.
  • Tagi mogą dostarczyć Ci cennych informacji analitycznych. System ATS sprawdzi popularność konkretnych etykiet, szybkość procesów rekrutacyjnych ich dotyczących oraz pozwoli wychwycić trendy na rynku pracy. Ta wiedza pozwoli Ci podejmować strategiczne decyzje z korzyścią dla biznesu.

Z Elevato możesz skorzystać z tagowania i wielu innych funkcjonalności. Umów się na prezentację i pozwól uwolnić trochę Twojego czasu.

Ponad 20 stron praktycznej wiedzy i wskazówek!

Pobierz przewodnik „Jak wybrać i wdrożyć system ATS?”

Ikona książki

Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszy system ATS?

Jak wybrać i wdrożyć system ATS? Przewodnik dla rekruterów

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!