System ATS (ang. Applicant Tracking System), czyli system śledzenia kandydata, w podstawowym założeniu ma pomóc Ci w zarządzaniu rekrutacją i selekcji kandydatów. Odpowiednio wybrany i wdrożony przyspieszy pracę oraz zwiększy efektywność Twoich rekrutacji. Jednak istnieje wiele różnych dostępnych rozwiązań, w których nietrudno się pogubić. Jak wybrać idealne dla siebie? Odpowiadamy.

1. Zdefiniuj swoje cele i potrzeby rekrutacyjne

Przed rozpoczęciem poszukiwań systemu ATS zastanów się, czego oczekujesz od Twojego systemu. Czy chcesz zautomatyzować proces rekrutacji? Czy potrzebujesz narzędzia do zarządzania bazą danych kandydatów? A może krytyczne jest zabezpieczenie kwestii RODO? Określenie tych celów pozwoli ci skoncentrować się na najważniejszych dla Ciebie funkcjach. Przygotowaliśmy listę, która nieco Cię naprowadzi. Możesz ją pobrać, klikając tutaj.

 2. Przeprowadź dokładny research

Lista uzupełniona? Świetnie! Pora na dokładne badanie rynku, dzięki któremu zidentyfikujesz dostępne opcje. Sprawdź opinie użytkowników (możesz zapytać o nie na grupach tematycznych lub na portalach typu LinkedIn), recenzje i rankingi, aby dowiedzieć się, jakie są wrażenia innych firm. Porównaj różne systemy pod względem rozwiązań, ceny, obsługi klienta i dostępności. Nie daj się skusić ilością funkcji – co z tego, że dostawca oferuje 30 funkcjonalności, skoro wśród nich nie ma tych 4, które są dla Ciebie kluczowe?

Lista 61 kluczowych funkcjonalności systemu ATS!

Pobierz checklistę możliwości systemu ATS

Ikona książki

Wszystkie funkcjonalności niezbędne w nowoczesnym systemie do rekrutacji!

Checklista możliwości systemu ATS

3. Umów się na demonstrację i zapytaj o okres próbny

Lista potencjalnych dostawców Twojego systemu ATS już wybrana? Świetnie! Umów się na demonstrację i przygotuj pytania o kluczowe dla Ciebie kwestie. Sprawdź, czy  rozwiązanie oferuje narzędzia do publikacji ofert pracy, harmonogramowanie spotkań z kandydatami i raportowanie. Dopytaj o integracje z innymi narzędziami, takimi jak platformy społecznościowe, zakładka kariery czy portale z ofertami pracy. W końcu chodzi o wprowadzenie ułatwienia Twojej pracy, a nie kolejne miejsce, o którym będzie trzeba pamiętać logując się do systemów na początku dnia pracy.

 4. Zwróć uwagę na łatwość użytkowania

Rozmowy za Tobą, czas rozpocząć testy. Zwróć uwagę na to, czy wybrane przez Ciebie rozwiązanie faktycznie ułatwia pracę. Uwzględnij czas, którego potrzebował zespół, aby zacząć korzystać z systemu. Upewnij się, czy Twój nowy ATS faktycznie automatyzuje kluczowe dla Ciebie kwestie i czy zaspokaja krytyczne potrzeby procesów rekrutacyjnych Twojej organizacji. System ATS powinien być łatwy w obsłudze zarówno dla rekruterów, ale i hiring managerów oraz…  kandydatów. Okres próbny to również czas na sprawdzenie współpracy ze wsparciem technicznym dostawcy.

5. ATS nie jest remedium na wszystko

Pamiętaj, że system ATS jest usprawnieniem. Odpowiednio zaimplementowany, zautomatyzuje żmudne kwestie, zdejmie Ci z głowy kwestię RODO, a nawet poprawi poziom candidate experience. Jednak system ATS nie zastąpi rekrutera ani nie naprawi źle zaprojektowanego procesu rekrutacyjnego. Pamiętaj o tym, planując wdrożenie nowego rozwiązania.

Ponad 20 stron praktycznej wiedzy i wskazówek!

Pobierz przewodnik „Jak wybrać i wdrożyć system ATS?”

Ikona książki

Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszy system ATS?

Jak wybrać i wdrożyć system ATS? Przewodnik dla rekruterów

Podsumowanie

Wybór odpowiedniego ATS-u nie jest łatwy, ale odpowiednie przygotowanie zdecydowanie to uprości. Wiemy od naszych klientów, że nierzadko szukanie zabiera im wiele czasu. Jednak możesz wierzyć nam na słowo: ten czas nie jest stracony, a zainwestowany. Odpowiednio wybrany ATS pozwoli na tworzenie szablonów rekrutacyjnych, podgląd procesów, tworzenie raportów kilkoma kliknięciami, krótko mówiąc: uwolni wiele roboczogodzin. A Ty poświęcisz je na to, co w danym momencie będzie najmocniej wymagało Twojej uwagi.

PS Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak ATS od Elevato ułatwi Ci codzienną pracę, umów się na bezpłatną prezentację 🙂

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!