Można śmiało stwierdzić, że formularze rekrutacyjne odpowiadają za ogromną część selekcji kandydatów. Wykorzystując właściwe narzędzie, a więc system ATS, formularz daje Ci możliwość automatycznej selekcji na podstawie zebranych w nim odpowiedzi.

Pamiętaj o tym, że formularze aplikacyjne mają nie tylko pomóc Ci w procesie rekrutacyjnym i być wygodne dla kandydata, ale także stać się szansą na zbudowanie pozytywnego wizerunku firmy. To, w jaki sposób taki formularz jest skonstruowany, oczywiście w dużej mierze zależy od tego, jaką organizację reprezentujesz, kogo rekrutujesz i jakie informacje potrzebujesz uzyskać. W jaki sposób narzędzie Elevato może Ci w tym pomóc? Już odpowiadamy 🙂

Szybkość i wygoda to podstawa

Formularze aplikacyjne w Elevato wyróżnia prostota: w bardzo łatwy i wygodny sposób zarządzasz formularzem za pomocą metody przeciągnij i upuść. Z perspektywy szybkości stworzenia takiego formularza pomocne jest to, że do dyspozycji masz już szereg gotowych pytań, z których możesz skorzystać, np.: dane personalne, znajomość języków czy też prośba o CV. To na pewno spore udogodnienie.

Ciekawostka: w Elevato możesz także dać kandydatom wybór: dołączenie pliku CV lub też wklejenie linku do profilu na LinkedIn. Nie zaskoczymy Cię, jeśli napiszemy, że tę opcję wykorzystują chociażby rekruterzy poszukujący programistów. Ale oczywiście w razie potrzeby możesz też w formularzu zupełnie zrezygnować z pytania o CV (co jest z kolei coraz bardziej powszechne przy rekrutacjach pracowników fizycznych, tzw. blue collars).

Elastyczność na każdym kroku

Pracujemy z rekruterami z przeróżnych branż i doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważna jest swoboda i możliwość dostosowania narzędzia w zależności od prowadzonej rekrutacji. Elastyczność rozwiązania nie jest dla nas sloganem, a poniżej 3 praktyczne konkrety jako dowód 🙂

1. Uruchamiając rekrutację, możesz stworzyć dowolne pytania, które pojawią się w formularzu. Mogą być to pytania otwarte bądź w formie listy jednokrotnego lub wielokrotnego wyboru.

Pytanie otwarte w formularzu aplikacji
Lista jednokrotnego / wielokrotnego wyboru

2. W pytaniu o języki obce możesz dodatkowo poprosić o wskazanie przez kandydata poziomu znajomości tych języków. Co się dzieje z tym dalej? W momencie otrzymania na przykład dużej liczby aplikacji możesz szybko znaleźć kandydatów z zadeklarowanym poziomem języka. W Elevato posiadamy filtr, który Ci to umożliwi i tym samym oszczędzi Twój czas 🙂

3. Trzecią, ważną rzeczą w kontekście wspomnianej elastyczności, jest możliwość edycji formularza już po opublikowaniu oferty pracy np. na portalach ogłoszeniowych. Być może do formularza wkradł się jakiś błąd? Bądź też jednak chcesz jeszcze go przebudować, bo widzisz, że aplikacje są niedopasowane, bądź też ich spływ jest bardzo mały? Nie ma problemu! Niezależnie od potrzeby wiedz, że w każdym momencie możesz taki formularz zmodyfikować, co w niektórych sytuacjach może okazać się kluczowe.

Employer branding ma znaczenie

Smutnym i szarym formularzom mówimy: do widzenia! 😉 Dajemy Ci  możliwość skorzystania z szablonu, nie tylko na etapie ogłoszenia, ale również i wyglądu samego formularza. Przecież to także jeden z wielu elementów, który składa się na candidate experience i okazja, by zaprezentować Twoją firmę (pokazując pracowników lub też jakie są obszary Twojej działalności).

Zobacz, jak wygląda taki formularz u jednego z naszych klientów – firmy Nowakowski – Transport:

Podsumujmy: 

  1. Skuteczny formularz rekrutacyjny to składowa kilku czynników.
  2. W Elevato możesz w szybki i łatwy sposób taki formularz zbudować, dzięki szeregu gotowych pytań, które masz do dyspozycji.
  3. Jeśli potrzebujesz uzyskać dodatkowe informacje od kandydatów, możesz skorzystać z pytań otwartych bądź też listy z opcją wyboru odpowiedzi.
  4. W Elevato możesz modyfikować formularze rekrutacyjne także po opublikowaniu oferty pracy (co w przypadku innych ATS-ów nie zawsze jest możliwe).
  5. Zadbaj o wygląd formularza (korzystaj z szablonów graficznych) i pokaż swoją organizację, bo to również wpływa na postrzeganie Twojej marki w oczach kandydatów.

Brzmi ciekawie i chcesz dowiedzieć się więcej?  Skontaktuj się z nami! Z chęcią opowiemy Ci, jak jeszcze możesz usprawnić swój proces rekrutacji dzięki naszemu rozwiązaniu.

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!