Sourcing jest skuteczną i szybką metodą dotarcia do stargetowanej grupy kandydatów, którzy aktywnie nie poszukują pracy. Nie polega on na biernym oczekiwaniu na aplikacje i przeglądaniu CV, dostarczonych do firmy w odpowiedzi na ogłoszenie o pracę.

Działania sourcingowe polegają na identyfikacji, a następnie dotarciu do kandydatów pasywnych, za pomocą informacji dostępnych w sieci oraz zachęceniu ich do udziału w rekrutacji.

Dobrze przygotowana strategia sourcingowa pomoże Ci w istotny sposób zwiększyć liczbę pożądanych kandydatów, skracając tym samym cały proces rekrutacji.

Sourcing – kanały i techniki

Idea sourcingu nie jest nowa. Nowe są jednak techniki i kanały wyszukiwania. Od ich doboru zależy w dużej mierze sukces. Najczęściej stosowane kanały w sourcingu kandydatów pasywnych to: 

– wyszukiwarki, takie jak Google, 

– media społecznościowe dla profesjonalistów, jak: LinkedIn, GoldenLine, Xing, Startups List, 

– serwisy i fora skupiające branże, jak np.: Behance (designerzy), Github (programiści), Stack Overfow (programiści), inne, 

– media społecznościowe, jak np. Facebook, Twiter, Instagram, 

– portale tematyczne, jak np. Meetup, Internations, Slack, Wykop, inne,

– wyszukiwarki kandydatów, jak: TalentBin, Amazing Hiring, Hiretual, Aevy, 

Używanie w Google i innych wyszukiwarkach operatorów i komend pozwala zawęzić wyniki wyszukiwania w sieci tak, by odnaleźć interesujące informacje i dotrzeć do kandydatów pasywnych w jak najkrótszym czasie.

Ponad 20 stron praktycznej wiedzy i wskazówek!

Pobierz przewodnik „Jak wybrać i wdrożyć system ATS?”

Ikona książki

Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszy system ATS?

Jak wybrać i wdrożyć system ATS? Przewodnik dla rekruterów

Do tego potrzebne są specjalne techniki wyszukiwania, jak np. boolean search czy X-ray search.

Zachęcamy Cię gorąco do pobrania e-booka Sourcing kandydatów. X-ray search i boolean search w rekrutacji, gdzie znajdziesz więcej szczegółów na ten temat. Konkretna i praktyczna wiedza gwarantowana!

Sourcing w Elevato

Tak, również w naszym systemie możesz w szybki i prosty sposób wyszukiwać kandydatów pasywnych i dzięki temu skracać czas swoich rekrutacji!

W zakładce Sourcing znajdziesz formularze pozwalające Ci przeszukiwać takie portale, jak:

  • LinkedIn
  • Github
  • Stack Overflow

Aby wyszukać kandydatów np. na  LinkedIn, nie musisz wprowadzać wszystkich komend X-ray search, ponieważ elevato zrobi to za Ciebie. Wystarczy tylko, że  wprowadzisz szukane frazy i ewentualnie frazy wykluczające w dostępne pola formularza, a następnie klikniesz przycisk Szukaj. Aby zawęzić wyniki wyszukiwania, warto wewnątrz pól wykorzystać opisane w e-booku operatory boolean search.

Wiesz, co jeszcze jest bardzo pomocne w tym wszystkim?

To, że na liście wyszukanych kandydatów zobaczysz, czy system elevato znalazł dany profil (lub podobny) w wewnętrznej bazie kandydatów – unikniesz dzięki temu kontaktowania się ponownie z kandydatem.

Ponadto, z listy wyszukanych profili możesz przejść do profilu kandydata na LinkedIn lub też możesz w łatwy sposób dodać tego kandydata do wewnętrznej bazy elevato.

W bardzo przystępny sposób sourcing kandydatów w Elevato omawiała Kasia Tang w ramach webinarium Super sourcing – kompletny proces rekrutacji. Poniżej znajdziesz fragment nagrania na ten temat:

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat sourcingu oraz innych możliwości Elevato? Skontaktuj się z naszymi doradcami i zobacz, jak możesz usprawnić swoje rekrutacje!

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!