Zmiany zachodzące z roku na rok na polskim rynku pracy stają się coraz bardziej dynamiczne. Jak uważa większość ekspertów, typowy „rynek pracodawców” stał się „rynkiem pracowników”. Coraz wyraźniej odczuwalny niedobór kadr, szczególnie wysoko wykwalifikowanych, zmusza firmy do zmiany strategii rekrutacyjnej i zweryfikowania podejścia do potencjalnych pracowników. W tej sytuacji komunikacja z kandydatami, będąca podstawą pozytywnego doświadczenia z procesu rekrutacji, staje się równie istotna jak nowoczesne narzędzia i metody rekrutacyjne.

Komunikacja z kandydatami

Ponad 20 stron praktycznej wiedzy i wskazówek!

Pobierz przewodnik „Jak wybrać i wdrożyć system ATS?”

Ikona książki

Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszy system ATS?

Jak wybrać i wdrożyć system ATS? Przewodnik dla rekruterów

Komunikacja z kandydatami

Siła płynąca z marki

Polscy przedsiębiorcy już dawno zauważyli, jak wielką wartość ma silna  rozpoznawalna marka w obszarze marketingu, sprzedaży czy kontaktu z klientem. Dopiero jednak w ostatnich latach polscy pracodawcy zaczęli dostrzegać, że opinia o firmie jest również istotna w kontekście rekrutacji pracowników. Zwiększa szanse na znalezienie kompetentnych kandydatów do pracy czy przyciągnięcie największych talentów. Oczywiście, najważniejszym argumentem dla polskiego pracownika nadal pozostają wynagrodzenie oraz benefity, takie jak choćby prywatne ubezpieczenie zdrowotne czy karta sportowa. Jednak, w prowadzonych co roku badaniach rynku pracy, wyraźnie widać znaczący wzrost znaczenia wizerunku pracodawcy. Na reputację firmy składają się leżące o jej podstaw wartości i obowiązujące normy we wszystkich obszarach funkcjonowania, w tym również podczas procesu rekrutacji. Szczególne znaczenie ma candidate experience i tym samym komunikacja z kandydatami.

Komunikacja z kandydatami: dobra relacja ma znaczenie

Wykreowanie wizerunku pracodawcy z wyboru to cel działań employer brandingowych. Prowadzone są one równolegle wewnątrz organizacji oraz w otoczeniu firmy, z wykorzystaniem narzędzi z zakresu HR, PR i marketingu. Szczególnym elementem strategii budowania marki pracodawcy jest proces rekrutacyjny, poczynając od publikacji czy też prezentacji oferty pracy, a kończąc na sposobie wdrażania nowego pracownika w obowiązki. Znaczenie ma w tym przypadku zarówno komunikacja marketingowa, jak i komunikacja z kandydatami przedstawicieli firmy. Ta ostatnia, mimo sytuacji na rynku pracy i nowoczesnych narzędzi rekrutacyjnych, w wielu przedsiębiorstwach kuleje. O skali tego zjawiska może świadczyć fakt, że większość aplikujących nie tylko nie otrzymuje jasnych informacji na temat kolejnych etapów rekrutacji… ale nawet kurtuazyjnej wiadomości, informującej o odrzuceniu ich kandydatury. Jest to zaskakujące, jako że spójna i nowoczesna strategia rekrutacyjna nie wymaga kolosalnych nakładów finansowych. W wielu przypadka prowadzi nawet do ograniczenia kosztów pozyskania pracowników.

Warto być w kontakcie

Każdy kto choć raz przegrał, doskonale pamięta gorzki smak porażki. Klęska może oznaczać impuls do autorefleksji i pracy nad sobą, ale budzi też wiele negatywnych emocji. Szczególnie, gdy połączona jest z poczuciem bycia lekceważonym, ignorowanym albo nawet upokorzonym. Takich emocji doświadcza kandydat, kiedy – w zamian za poświęcony czas, trud i stres, otrzymuje od swojego potencjalnego pracodawcy jedynie ciszę. Można być wówczas pewnym, że niedoszły pracownik podzieli się swoimi negatywnymi przemyśleniami o marce nie tylko z najbliższymi, ale również ze zdecydowanie szerszym gronem odbiorców, na przykład w mediach społecznościowych. Dobra komunikacja z kandydatami, wbrew pozorom, nie wymaga wymyślnej strategii albo kosztownych inwestycji. Według badań, najważniejsze są wyobraźnia i dobra wola, by nawet odrzucony kandydat zachował pozytywne emocje związane z marką. W większości przypadków wystarczy potraktować potencjalnego pracownika jako partnera i człowieka, który zasługuje na chwile uwagi i kilka słów wyjaśnienia.

Komunikacja z kandydatami – na ratunek system ATS

Bieżąca komunikacja z kandydatami dla małej firmy oznacza niewielki wydatek czasowy, dla korporacji – zaangażowanie zespołu ludzi. Odpowiedzią na to wyzwanie jest technologia i narzędzia rekrutacyjne, takie jak elevato. Platforma elevato nie tylko w znaczący sposób zwiększa efektywność procesu rekrutacyjnego, ale również ułatwia kontakt z potencjalnymi pracownikami. Automatyzuje dystrybucję informacji zwrotnych do kandydatów, zarządzanie kalendarzem i zapraszanie do udziału w spotkaniach. Umożliwia również bieżące monitorowanie statusu i historii korespondencji z aplikantami.

Skuteczna komunikacja z biznesem

Komunikacja z kandydatami wynika również ze sprawnej komunikacji z biznesem podczas całego procesu rekrutacyjnego. Wymiana informacji pomiędzy zespołem rekruterów i managerami jest bowiem kluczowa dla wyboru właściwego pracownika. Dodatkowo ma ona istotny wpływ na relację z kandydatami, a tym samym na candidate experience. Na przykład opóźnienie w udzieleniu przez managera odpowiedzi rekruterowi na temat wyselekcjonowanych kandydatów może spowolnić proces rekrutacyjny, a nawet przyczynić się do jego fiaska. Kandydaci, którzy nie otrzymali informacji zwrotnej w zapowiadanym terminie, mogą po prostu – zniechęceni – przyjąć ofertę konkurencji. Komunikację z biznesem w procesie rekrutacyjnym usprawnia ATS elevato. Dysponuje on funkcjonalnościami do zgłaszania wakatu, tworzenia ogłoszenia, informowania o zmianie statusów, udostępniania wybranych kandydatów i wybranych danych, dzielenia się uwagami i rekomendacjami.

Przeczytaj również artykuły na blogu elevato:

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!