Na rynku pracy są coraz bardziej obecni millenialsi, określani również “pokoleniem Y”, „pokoleniem milenium”, „the Me Me Me generation”. Termin ten pochodzi od angielskiego słowa “millennium” (tysiąclecie), odnoszącego się do osób, które wchodziły w dorosłość na przełomie XX i XXI stulecia. Przyjmuje się najczęściej, że urodziły się w okresie od 1980 do 2000 roku. Innymi słowy mianem millenialsów określa się obecnych dwudziesto- i trzydziestolatków. W dużym uproszeniu można stwierdzić, że pokolenie to w Polsce ukształtowały zmiany: transformacja ustrojowa i rozwój gospodarki rynkowej oraz globalna rewolucja informatyczna.

W Polsce do generacji millenialsów zaliczamy obecnie około 12 milionów osób w wieku od 19 do 39 lat. To ogromny potencjał społeczny i ekonomiczny. Do 2025 r. millenialsi będą stanowić 75% osób aktywnych zawodowo.

Millenialsi – pokolenie przełomu wieków

Ponad 20 stron praktycznej wiedzy i wskazówek!

Pobierz przewodnik „Jak wybrać i wdrożyć system ATS?”

Ikona książki

Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszy system ATS?

Jak wybrać i wdrożyć system ATS? Przewodnik dla rekruterów

Millenialsi dorastali w czasach, kiedy wszystko wydawało się możliwe. Świat stał przed nimi otworem. Inaczej niż pokolenia wcześniejsze mogli kształcić się i pracować w dowolnym miejscu na Ziemi, podróżować, rozwijać pasje, swobodnie głosić opinie. Dzięki znajomości języków i rozwojowi internetu żyli w globalnej wiosce. To sprawiło, że są otwarci, nie boją się zmian, wierzą w swój potencjał i szanse na rynku pracy oraz prawo do życia godnie z własnymi preferencjami. Starsi przedstawiciele pokolenia, choć wychowywali się offline, musieli oswoić się z wirtualną rzeczywistością. Młodsza generacja Y funkcjonowanie w sieci wyssała z mlekiem matki. Tak czy inaczej rozwój technologii informatycznych determinuje sposób, w jaki millenialsi żyją: komunikują się ze znajomymi, tworzą więzi, uczą się, szukają porad i inspiracji, odpoczywają, robią zakupy, kreują swój wizerunek, pracują i szukają pracy.

Millenialsi na rynku pracy

Pokolenie smartfonów

Wejście nowego pokolenia Y na rynek pracy stawia przed pracodawcami nowe wyzwania. Poznanie priorytetów, motywacji, celów millenialsów, innych niż wcześniejszych generacji, jest kluczem do zakończenia sukcesem rekrutacji, zatrudnienia i związania ich z firmą na dłuży okres czasu.

Mobile friendly

80% millenialsów korzysta ze smartfona i mobilnego internetu w każdym aspekcie życia, również zawodowego. Oznacza to, że są oni również zainteresowani kontaktem w czasie rzeczywistym z potencjalnym pracodawcą przez mobilne aplikacje. Firma nie korzystająca z cyfrowych technologii w rekrutacji może dostać karne punkty. Millenialsi chcą pracować dla innowacyjnej firmy.

Przeczytaj artykuły na blogu elevato:
“Aplikowanie bez CV – rekrutacja mobilna”
“Nowoczesne narzędzia rekrutacji, czyli jak złowić rybę”

Bombardowani informacjami

Przeciążenie informacyjne sprawia, że trudno przyciągnąć uwagę millenialsów. Selekcjonują wiadomości i każdą, która nie będzie ich dotyczyć lub nie zwróci uwagi oryginalną treścią i kreatywnym obrazem, wyrzucą do wirtualnego kosza. Memy i gify przyzwyczaiły millenialsów do skrótowego przekazu, czego wyrazem jest choćby akronim Tl dr (Too long, didn’t read). To ważna wskazówka. Rekrutacyjne kampanie muszą być wizualne.

Dobrze poinformowani

Millenialsi, dzięki dostępowi do wiadomości z wielu źródeł, w tym z mediów społecznościowych, są bardzo dobrze poinformowani. Dzielą się pozytywnymi i negatywnymi opiniami o markach i pracodawcach. Tym samym firma jedną decyzją może stracić lub zyskać w ich oczach. Nie zmienia to faktu, że generacja Y jest pragmatyczna. Nie ma co liczyć na wieczną lojalność jego przedstawicieli, chyba że pracodawca jest w stanie sprostać ich dużym wymaganiom dotyczącym wyzwań i możliwości rozwoju.

Daj mi story

Millenialsi to generacja storytellingu. Chcą opowieści, z którą mogą się utożsamiać. Dlatego ważne w działaniach z zakresu budowy marki pracodawcy jest odwoływanie się do mitologii firmy i doświadczeń pracowników oraz autentycznych wydarzeń i emocji. Żadna reklama nie okaże się tak skuteczna, jak dobra opinia wśród obecnych i byłych pracowników.

Wyróżnij się

Millenialsi cenią indywidualność. Marka musi mieć więc charakter, który będzie odzwierciedlony w komunikacji. Naturalnie i autentycznie.

To be social

Środowiskiem życia millenialsów są media społecznościowe. Te relacyjne, i te zawodowe. Firma, która chce cieszyć się opinią pracodawcy z wyboru musi funkcjonować w social media. Mówić językiem pokolenia i wyznawać takie same wartości. Idealna marka łączy ze sobą ludzi o podobnych pasjach. Warto też pamiętać, że dla millenialsów są atrakcyjne cztery obszary tematyczne: przyjaźń, miasto, sport i muzyka.

Przeczytaj artykuł na blogu elevato “Social recruiting – rekrutacja w czasach social”.

Liczy się balans

Przedstawiciele pokolenia Y chcą zachować równowagę między życiem zawodowym a osobistym. Wybierają pracę zgodną z ich stylem życia.

Millenialsi to najbardziej wymagająca grupa na rynku pracy. Stosowane od lat narzędzia rekrutacji i metody komunikacji są w przypadku tej grupy nieskuteczne. Firmy muszą szukać nowych rozwiązań, bowiem w obecnej sytuacji na rynku pracy nie mogą sobie pozwolić na utratę talentów.

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!