Dostosowywanie metod rekrutacyjnych do stałego rozwoju technologiczno-cywilizacyjnego nie tylko świadczy o nowoczesności firmy szukającej pracowników, ale może znacznie przyspieszyć cały proces. Dawne osobiste przynoszenie CV przez kandydatów do zakładu pracy czy szukanie zatrudnienia w gazetach dziś prawie całkowicie odeszło w zapomnienie. Przedstawiamy najbardziej nowoczesne metody rekrutacji.
Rekrutacja online
Inaczej nazywana e-rekrutacją jest dziś jedną z najbardziej popularnych metod pozyskiwania pracowników. Internetowe poszukiwanie kandydatów do pracy jest wygodne dla obu stron; potencjalny pracownik może przeglądać oferty z własnego łóżka, a pracodawca nie musi obawiać się o to, że jego ogłoszenie dotrze do niewielkiej liczby odbiorców. Rekrutacja online wykorzystuje przeróżne formy pozyskiwania pracowników, między innymi poprzez:
- portale z ogłoszeniami lokalnymi,
- portale dedykowane ogłoszeniom dotyczącym pracy,
- media społecznościowe,
- stronę internetową firmy.
Ta nowoczesna forma rekrutacji jest nie tylko bardzo komfortowa, ale przede wszystkim potrafi znacznie oszczędzić czas przeznaczony na cały proces. Możliwość zastosowania formularza rekrutacyjnego pozwala na dokładniejszą selekcję kandydatów, dzięki czemu na spotkanie zostają zaproszone tylko osoby najbardziej odpowiadające wymaganiom firmy. Rekruterzy niejednokrotnie nie muszą nawet zapraszać potencjalnych pracowników na bezpośrednią rozmowę kwalifikacyjną; ją również można przeprowadzić internetowo.
Wideo rekrutacja
To termin, który może obejmować dwie osobne kwestie: nadesłanie przez kandydata CV w formie wideo lub odbycie w niej rozmowy kwalifikacyjnej – albo jedno i drugie. To jedna z najbardziej nowoczesnych metod rekrutacji pracowników, nie wymaga bowiem nawet odbycia realnego spotkania twarzą w twarz z kandydatami. To korzyść dla obu stron: zainteresowani pracą nie muszą dojeżdżać do firmy, z której oferty mogą po rozmowie zrezygnować, a rekruter zostaje zwolniony z obowiązku wyodrębnienia pokoju do celów rekrutacyjnych i oszczędza czas w przypadku braku pojawienia się któregoś z kandydatów. Co więcej, wideo-rozmowa staje się swoistym testem w przypadku poszukiwania pracowników na stanowiska wymagających znajomości nowych technologii i umiejętności ich obsługiwania.