Dostosowywanie metod rekrutacyjnych do stałego rozwoju technologiczno-cywilizacyjnego nie tylko świadczy o nowoczesności firmy szukającej pracowników, ale może znacznie przyspieszyć cały proces. Dawne osobiste przynoszenie CV przez kandydatów do zakładu pracy czy szukanie zatrudnienia w gazetach dziś prawie całkowicie odeszło w zapomnienie. Przedstawiamy najbardziej nowoczesne metody rekrutacji.

Rekrutacja online

Inaczej nazywana e-rekrutacją jest dziś jedną z najbardziej popularnych metod pozyskiwania pracowników. Internetowe poszukiwanie kandydatów do pracy jest wygodne dla obu stron; potencjalny pracownik może przeglądać oferty z własnego łóżka, a pracodawca nie musi obawiać się o to, że jego ogłoszenie dotrze do niewielkiej liczby odbiorców. Rekrutacja online wykorzystuje przeróżne formy pozyskiwania pracowników, między innymi poprzez:

  • portale z ogłoszeniami lokalnymi,
  • portale dedykowane ogłoszeniom dotyczącym pracy,
  • media społecznościowe,
  • stronę internetową firmy.

Ta nowoczesna forma rekrutacji jest nie tylko bardzo komfortowa, ale przede wszystkim potrafi znacznie oszczędzić czas przeznaczony na cały proces. Możliwość zastosowania formularza rekrutacyjnego pozwala na dokładniejszą selekcję kandydatów, dzięki czemu na spotkanie zostają zaproszone tylko osoby najbardziej odpowiadające wymaganiom firmy. Rekruterzy niejednokrotnie nie muszą nawet zapraszać potencjalnych pracowników na bezpośrednią rozmowę kwalifikacyjną; ją również można przeprowadzić internetowo.

Wideo rekrutacja

To termin, który może obejmować dwie osobne kwestie: nadesłanie przez kandydata CV w formie wideo lub odbycie w niej rozmowy kwalifikacyjnej – albo jedno i drugie. To jedna z najbardziej nowoczesnych metod rekrutacji pracowników, nie wymaga bowiem nawet odbycia realnego spotkania twarzą w twarz z kandydatami. To korzyść dla obu stron: zainteresowani pracą nie muszą dojeżdżać do firmy, z której oferty mogą po rozmowie zrezygnować, a rekruter zostaje zwolniony z obowiązku wyodrębnienia pokoju do celów rekrutacyjnych i oszczędza czas w przypadku braku pojawienia się któregoś z kandydatów. Co więcej, wideo-rozmowa staje się swoistym testem w przypadku poszukiwania pracowników na stanowiska wymagających znajomości nowych technologii i umiejętności ich obsługiwania.

Narzędzia wspierające nowoczesne metody rekrutacji

Na rynku dostępnych jest coraz więcej narzędzi do rekrutacji pracowników online, które służą rekruterowi pomocą na wielu etapach procesu. Wskazujemy najbardziej popularne i przydatne metody i narzędzia rekrutacji internetowej:

  • Systemy ATS – umożliwiają kandydatom stały wgląd w etap i status swojej aplikacji, a rekruterom dają możliwość automatycznej publikacji ofert na stronie internetowej pracodawcy, jednoczesnego dodawania ogłoszeń na kilku platformach i mediach społecznościowych, automatycznej selekcji otrzymanych aplikacji, czytelnego rozpisywania koniecznych do podjęcia działań na e-tablicy bądź w kalendarzu, wygodnego tworzenia bazy CV czy zautomatyzowania wysyłki maili i SMS-ów do kandydatów.
  • Formularze i ankiety rekrutacyjne – wygodny sposób na uzyskanie wymaganych informacji o kandydatach i automatycznej ich selekcji na podstawie udzielonych informacji. To także możliwość generowania raportów, które wskażą zespołowi rekrutacyjnemu najbardziej skuteczny portal ogłoszeniowy, średnie oczekiwania finansowe osób zainteresowanych ofertą, a także najlepszych kandydatów.
  • Komunikatory umożliwiające przeprowadzenie wideo rekrutacji – dostępne są zarówno płatne, jak i darmowe narzędzia, dzięki którym rekruter może bezpiecznie połączyć się z kandydatem. Najczęściej umożliwiają zarówno odbycie wideo-rozmowy, jak i połączenie „telefoniczne” czy prowadzenie chatu.
  • Social media – wyjątkowo ważne w nowoczesnym procesie rekrutacji źródło kandydatów… i informacji o nich. Umożliwiają bezpłatne dodanie ogłoszenia na grupach dedykowanych ofertom pracy, przy czym cieszą się bardzo dużym zasięgiem; najczęściej zrzeszają one od kilku do kilkuset tysięcy członków. Rozpoczynając nową rekrutację, warto mieć na uwadze, że rynek pracy jest obecnie znacznie bardziej przychylny kandydatom niż pracodawcom. W związku z tym najlepszym rozwiązaniem jest stałe testowanie nowych możliwości, włącznie z prowadzeniem rekrutacji przez Facebook Messenger.

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!