Zarządzanie kosztami to ważny temat dla każdego przedsiębiorstwa, które chce funkcjonować na rynku i dalej się rozwijać. Szczególnie teraz, kiedy gospodarka i cały rynek kapitałowy działają w trybie niepewności. To zagadnienie pojawia się również w rozmowach z menedżerami i specjalistami do spraw rekrutacji, które prowadzimy w Elevato. W ostatnim czasie jednym z najczęstszych pytań, które otrzymujemy, brzmi: “Czy Wasz system ATS umożliwi mi ewidencję kosztów rekrutacji oraz ich raportowanie?”

Skrócona wersja naszej odpowiedzi to: TAK! Natomiast jej rozszerzoną wersję znajdziesz poniżej. Zapraszamy do lektury!

Optymalny proces rekrutacji

Z raportu “Badanie Analityki HR 2021” (źródło: https://policzhr.pl/) wynika, że ⅕  firm w Polsce nie mierzy wskaźnika, jakim jest koszt pozyskania pracownika. Daje to do myślenia, ponieważ monitorowanie kosztów rekrutacji jest bardzo ważne, jeśli chcemy optymalizować nasze działania. Czyli w praktyce analizować dotychczasowe  rezultaty i znaleźć elementy, które można poprawić, aby dzięki temu cały proces był efektywny (również pod kątem kosztowym).

Ponad 20 stron praktycznej wiedzy i wskazówek!

Pobierz przewodnik „Jak wybrać i wdrożyć system ATS?”

Ikona książki

Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszy system ATS?

Jak wybrać i wdrożyć system ATS? Przewodnik dla rekruterów

Z tego samego raportu dowiadujemy się również, że jeśli już taka analiza jest przeprowadzana, to za pomocą Excela (ponad 91% wskazań przez respondentów), co też na dłuższą metę nie jest skutecznym rozwiązaniem w tej sytuacji. Dlatego też warto w takiej sytuacji sięgnąć po system rekrutacyjny Elevato, który będzie najlepszym miejscem na zbieranie i raportowanie takich danych.

Elastyczność

Jeśli chcesz uruchomić monitorowanie kosztów w Elevato, z pomocą przyjdą Ci słowniki.

Dzięki nim możesz samodzielnie zdefiniować rodzaje kosztów, które chcesz monitorować. Koszty przypisujesz do projektów rekrutacyjnych, określając MPK (Miejsce Powstawania Kosztów) lub segment, a także kategorię kosztu czy dostawcę. Możesz na przykład wykorzystać MPK zdefiniowane w księgowości, albo w ramach oddziałów Twojej firmy (w przypadku struktur rozproszonych), bądź też działów czy departamentów – nasze narzędzie jest pod tym kątem bardzo elastyczne!

Przykładowymi rodzajami kosztów mogą być:

 • Ogłoszenie o pracę
 • Odświeżenie ogłoszenia
 • Pakiet promowań ogłoszenia o pracę                               
 • Kampania reklamowa
 • Testy rekrutacyjne
 • Wynajem sal na rozmowy rekrutacyjne
 • Zlecenie rekrutacji na zewnątrz

Oczywiście potraktuj to jedynie jako drobną inspirację i tutaj raz jeszcze chcemy podkreślić elastyczność narzędzia i możliwość dostosowania go do Twoich konkretnych potrzeb (w tym wypadku rodzajów kosztów, które chcesz monitorować).

Raportowanie

Elevato umożliwia Ci raportowanie kosztów rekrutacji nie tylko w postaci listy kosztów
w poszczególnych rekrutacjach.

Dzięki funkcjonalności raportów w tabelach przestawnych możesz zdefiniować dowolny raport, w zależności od tego, jakie dane Cię interesują, np.:

 • Koszty w podziale na rodzaje miesiąc po miesiącu, kwartał do kwartału czy rok do roku
 • Koszty w podziale na kategorie rekrutacji
 • Koszty w podziale na oddziały

Oczywiście, jeśli będziesz mieć takie życzenie, każdy stworzony w Elevato raport wyeksportujesz do Excela 🙂 

Obejrzyj krótkie nagranie, w którym nasza koleżanka Ewa Patynowska przybliży Ci funkcję monitorowania i raportowania kosztów w Elevato:

Podsumujmy to krótko w 3 punktach:

 1. W jednym miejscu monitorujesz i raportujesz swoje koszty rekrutacji.
 2. Narzędzie jest elastyczne i dzięki słownikom skonfigurujesz według swoich potrzeb: MPK, rodzaje kosztów, segmenty i dostawców.
 3. Na bazie wprowadzonych danych wygenerujesz sobie dowolny raport, który również możesz wyeksportować do Excela.

Brzmi ciekawie i chcesz dowiedzieć się więcej?  Skontaktuj się z nami! Z chęcią opowiemy Ci, jak jeszcze możesz usprawnić swój proces rekrutacji dzięki Elevato.

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!