Co sprawia, że rekrutację uznajesz za udaną lub nie? Duży spływ kandydatur, szybkie zatrudnienie kandydata, wysoka konwersja nowego źródła pozyskiwania CV, a może coś innego? Niedawno ukazało się Badanie Analityki HR wyraźnie pokazujące, że wskaźniki mówią wiele o rekrutacji. Jeśli ciekawi Cię, co liczby mają do powiedzenia o Twojej organizacji – przedstawiamy Ci funkcję Podsumowanie projektu od Elevato. Dzięki niej dowiesz się wszystkiego!

Czemu służy raportowanie w rekrutacji?

Prowadzone koszty działalności rosną, tak samo jak rośnie koszt zatrudnienia pracownika. Dlatego planując budżet operacyjny danego działu, warto robić to w oparciu o twarde dane. Będzie Ci jednak trudno zawnioskować o przydzielenie finansowania, jeśli nie wiesz, czy pozyskanie kandydata kosztuje 50, 500 czy 5000 zł.

Na koszt rekrutacji składa się wiele czynników, na przykład koszt publikacji oferty. Wprawdzie na różnego rodzaju job boardach możliwość zamieszczenia ogłoszeń bywa darmowa, ale jeśli zależy Ci na ich widoczności, musisz zapłacić. Warto zatem wiedzieć, z którego źródła spływ CV jest największy i zastanowić się nad zasadnością obecności na pozostałych (z uwzględnieniem strategii employer brandingowych).

Lista 61 kluczowych funkcjonalności systemu ATS!

Pobierz checklistę możliwości systemu ATS

Ikona książki

Wszystkie funkcjonalności niezbędne w nowoczesnym systemie do rekrutacji!

Checklista możliwości systemu ATS

Wiele aplikacji to jeszcze nie powód do dumy

Niedawne Badanie Analityki HR pokazało, że nie zawsze wiemy, co tak właściwie mierzyć. Czy wiesz, co oznacza pojęcie wskaźnik próżności? Są to prawdziwe wskaźniki, które przedstawiają sytuację, ale… nie całą. Na przykład na Twoją ofertę pracy odpowiedziało 130 osób. Fantastycznie, prawda? Ale wśród nich może nie być ani jednej, która odpowiadałaby profilowi kandydata. A to oznacza przepalone zasoby.

Błądzić jest rzeczą ludzką, a mądrość to wyciąganie nauki nawet z porażek. Dlatego warto poddać liczby analizie. Ale jak to zrobić? Możesz prowadzić statystyki w Excelu – wpisywać liczbę otrzymanych CV, sprawdzać, z iloma kandydatami została przeprowadzona rozmowa telefoniczna, a ilu z nich zostało ostatecznie zaofertowanych.

Ale po co, skoro Elevato może zrobić to za Ciebie? 

Ponad 20 stron praktycznej wiedzy i wskazówek!

Pobierz przewodnik „Jak wybrać i wdrożyć system ATS?”

Ikona książki

Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszy system ATS?

Jak wybrać i wdrożyć system ATS? Przewodnik dla rekruterów

Szczegółowy raport i łatwe filtrowanie danych

Raport to zawsze dobra podstawa do wprowadzenia działań naprawczych lub dowód na skuteczność dotychczasowych praktyk. Zależnie od specyfiki firmy lub procesu, możesz potrzebować różnych danych. Elevato pozwoli Ci monitorować wiele elementów rekrutacji w czasie rzeczywistym, w tym:

  • jak długo trwa proces,
  • jakie kanały są wykorzystywane,
  • jaki jest poziom spływu aplikacji,
  • jakość CV pochodzących z poszczególnych źródeł,
  • konwersję kandydatów w lejku rekrutacyjnym.

Danych, które możesz analizować, jest oczywiście dużo więcej. Elevato umożliwi Ci wygodne wyfiltrowanie i wyeksportowanie (do Excela lub PDF) tych informacji, których aktualnie potrzebujesz.

Analiza w praktyce – monitorowanie lejka kandydatów

Chcielibyśmy na konkretnym przykładzie pokazać Ci, w jaki sposób raport może pomóc Ci w codziennej pracy.Zobacz, jak na opracowaniu graficznym wygląda przepływ przez lejek rekrutacyjny:

Warto monitorować i analizować przepływ kandydatów pomiędzy etapami rekrutacji. Możemy to robić w kontekście jednego wybranego projektu rekrutacyjnego, grupy projektów lub też wszystkich rekrutacji. 

Analiza powyższego wykresu pozwala sprawdzić:

  • na jakim etapie odrzucamy najwięcej kandydatów – jeśli jest to pierwszy etap, warto sprawdzić treść oferty pracy – być może duża liczba niedopasowanych kandydatów to efekt źle określonych wymagań;
  • na jakim etapie kandydaci rezygnują – jeśli to etap oferty, być może nasza propozycja nie jest dostosowana do aktualnej sytuacji rynkowej;
  • na jakim etapie mamy dużą liczbę kandydatów – jeśli to któryś z kolejnych etapów, być może warto poszukać tam jeszcze wartościowych kandydatów.

Dobry raport ułatwi Ci pracę

Łatwość wyeksportowania pożądanego w danym momencie zestawienia zaoszczędzi Ci czasu (i nerwów, jeśli nie jesteś jeszcze mistrzem Excela). Zachęcamy do tego, aby co jakiś czas poddawać analizie różne zestawienia. To pozwoli zaobserwować i odpowiedzieć na trendy. Wierzymy, że wpłynie także na Twoją skuteczność, a przez to przyniesie Ci masę satysfakcji.

Jeśli jesteś ciekaw pozostałych możliwości Elevato, skontaktuj się z nami. Chętnie Ci o nich opowiemy.

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!