Współczesny rynek pracy tworzą ludzie wychowani w różnych politycznie, gospodarczo i społecznie czasach, co ukształtowało ich odmienne podejście do życia, także zawodowego. Są przedstawiciele generacji baby boomers, X i millenialsów, ale coraz liczniej reprezentowane jest też pokolenie Z. To właśnie młodzi, urodzeni, jak się często przyjmuje, po 1995 r., będą kształtować zawodowy krajobraz przyszłości. Wychowani w zdygitalizowanym świecie, mobilni w dwóch tego słowa znaczeniach, niezależni, relacyjni, są na jej wyzwania najlepiej przygotowani. Tylko firmy potrafiące dostosować się do specyfiki generacji Z skorzystają na jej potencjale wiedzy i umiejętności na zmieniającym się rynku pracy.

Pokolenie Z – dlaczego inni

Ponad 20 stron praktycznej wiedzy i wskazówek!

Pobierz przewodnik „Jak wybrać i wdrożyć system ATS?”

Ikona książki

Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszy system ATS?

Jak wybrać i wdrożyć system ATS? Przewodnik dla rekruterów

Któż o tym teraz pamięta, ale w roku 1995 , będącym pokoleniową cezurą, rozpoczął działalność pierwszy w Polsce portal internetowy. Pokolenie Z wychowywało się więc w czasach pojawienia się rewolucyjnych technologii. Od najmłodszych lat jego przedstawiciele mieli dostęp do komputera z podłączeniem do internetu. Dorastali wraz z iPhone’ami i mediami społecznościowymi – na Facebooku, YouTubie, Twitterze i Instagramie, zaprzyjaźniając się z ludźmi z całego świata. Nie rozróżniają więc przyjaciół, których spotykają online, i przyjaciół w świecie fizycznym. Są pierwszą prawdziwie globalną generacją. Narzędziem do zdobycia sławy nie jest dla nich hollywoodzka produkcja, ale internetowy mem. Na ich oczach rozgrywał się dramat 11 września, wojna w Iraku i Afganistanie, wygrał Trump i Brexit, który chwieje Unią Europejską. Obserwują zmiany klimatyczne, obawiają się o przyszłość planety i wierzą w prawa człowieka. Żyją w świecie, który jest bardziej złożony i zmienia się szybciej niż kiedykolwiek w historii.

Jacy więc są ci cyfrowi tubylcy?

 • Doskonale radzą sobie z gromadzeniem i porównywaniem informacji z wielu źródeł, wirtualnych i offline.
 • Lubią być w kontakcie z innymi twarzą w twarz, także poprzez Skype’a. Nie widzą problemu we współpracy z ludźmi, nawet z drugiego końca świata.
 • Są wielozadaniowi. Potrafią równocześnie rozmawiać z rodzicami, korzystać z komunikatora i słuchać muzyki. Ale mają problemy ze skupieniem się na jednym zadaniu i doprowadzeniem go do końca.
 • Są elastyczni i gotowi na wyzwania. Zmiana, eksperyment, testowanie są naturalną częścią ich życia.
 • Głęboko wierzą w skuteczność dialogu w rozwiązywaniu konfliktów i ulepszaniu świata.
 • Pokolenie Z nie kryje się z własnym zdaniem. Jego przedstawiciele byli traktowani bardziej po partnersku niż rodzice, stąd też mają przekonanie, że ich opinia musi być ważna. Cenią indywidualną ekspresję i unikają etykietek.
 • Odnoszą się do instytucji i hierarchii z dystansem i dużą dozą realizmu. Są pragmatyczni.
 • Sądzą, że najistotniejsze jest doświadczenie i praktyczne umiejętności. Dlatego doceniają praktyki, staże, szkolenia. Nie uważają wykształcenia za bezwzględny warunek zdobycia pożądanej pracy i osiągnięcia zawodowego sukcesu.

 

Pokolenie Z - młodzi na rynku pracy
Pokolenie Z określane jest również jako: post-millenialsi, pokolenie internetowe, pokolenie C (connect, communicate, change), generacja multitasking, ciche pokolenie.

Jakich pracodawców szuka pokolenie Z?

Praca może być dla przedstawicieli tej generacji ważna, o ile spełnia ich oczekiwania w zakresie konkurencyjnego wynagrodzenia, jasnej ścieżki kariery, możliwości rozwoju zawodowego, utrzymywania dobrych relacji z współpracownikami. Chcą być traktowani po partnersku, czyli pracować w firmie, a nie dla firmy. Sztywna hierarchia nie jest dla nich. Są natomiast w stanie przenieść się z powodu wymarzonej pracy na drugi koniec świata albo poświęcić jej część prywatnego życia.

Praca dla korporacji

Pokolenie Z chętnie podejmie pracuję dla dużej firmy, czy nawet międzynarodowej korporacji. Dają one możliwość wspinania się po szczeblach kariery, stałego doszkalania się i konkurencyjne wynagrodzenie. Post-millenialsi koncentrują się nie tyle na bieżącej pracy, ile na tym, dokąd ona ich może zaprowadzić. Istotny jest tu również fakt, że większe organizacje korzystają z dobrodziejstw nowoczesnych technologii.

Relacje z ludźmi

W środowisku ludzi z różnych stron świata pokolenie Z czuje się jak ryba w wodzie. Może również odnaleźć się w wielopokoleniowym zespole, czerpiąc z doświadczenia i kompetencji starszych pracowników i wnosząc do niego świeże spojrzenie, dynamizm i przedsiębiorczość. Pokolenie Z pożąda niezależności, ale dobre relacje z innymi ludźmi mają dla niego wartość. Post-millenialsi docenią u swego boku osobę, pełniącą rolę mentora.

Pragnienie niezależności

Post-millenialsi nie zwiążą się z firmą na dłużej, jeśli nie będą mieli szansy rozwoju, ale również pewnej dozy samodzielności i przestrzeni do realizacji własnych pomysłów. Są niezależni w sądach i nie boją się wyrażać własnych opinii. Oczekują, że ich poglądy będą szanowane.

Wizerunek firmy

Pokolenie Z oczekuje, że firma będzie miała własną twarz i jej działania będą współgrać z komunikowanymi przez nią wartościami. Wiedzą, jak szybko zdobywać informacje i weryfikować zgodność głoszonych przez organizację idei z realiami. Największe znaczenie mają dla nich rekomendacje znajomych, np. z mediów społecznościowych. Employer branding w erze cyfrowej stanowi więc coraz trudniejsze wyzwanie.

Pokolenie Z – strategia rekrutacji

 • Pokolenie Z – spotkaj się z kandydatami w cyfrowej przestrzeni
  Jedną z podstaw sukcesu rekrutacyjnego jest wybór kanału komunikacji odpowiadającego grupie docelowej. W przypadku post-millenialsów mogą być to media internetowe, w tym społecznościowe. Duże korporacje używają np. Snapchata w rekrutacji przedstawicieli tego pokolenia, starając się wyprzedzić konkurencję w pozyskiwaniu przyszłych liderów. Trzeba jednak pamiętać, że krajobraz cyfrowy zmienia się szybko: kilka lat temu to Facebook był królem, potem ulubioną aplikacją młodych stał się Instagram, który ustąpił pola Snapchat’owi. Co będzie za moment?
 • Dbaj o wiarygodny i spójny wizerunek firmy
  Generacja Z jest przyzwyczajona do technologii tak, że często „nie widzi granicy między światem realnym a cyfrowym, w którym porusza się swobodnie. Daje to szansę wyróżnienia marki pracodawcy, ale nakłada też na niego obowiązek transparentności i autentyczności. Ukrycie negatywnych aspektów funkcjonowania organizacji – wobec umiejętności zdobywania informacji przez młodych kandydatów – jest praktycznie niemożliwe. Bezpieczeństwo finansowe jest dla post-millenialsów ważne, ale są oni przede wszystkim zainteresowani pracą w firmach, mających pozytywny wpływ na społeczeństwo. Musi to znaleźć odzwierciedlenie w brandingu pracodawcy. Równocześnie bardziej większe oddziaływanie niż materiały reklamowe mają treści tworzone przez pracowników i ich referencje.
 • Posługuj się przekazem wizualnym
  Pokolenie Z jest w stanie skupić uwagę nie dłużej niż kilka sekund. Należy więc unikać prób przekonania młodych kandydatów długimi opisami stanowisk i korzyści z zatrudnienia w firmie. Miłośnicy Netfiksa zwrócą raczej uwagę na film lub animację rekrutacyjną. Rozważ transmisję rekrutacyjną na żywo. Osobisty kontakt ma znaczenie.
 • Mów językiem pokolenia
  Dla pokolenia Z pozytywne środowisko pracy ceni niezależność, kreatywność, rozwój osobisty i więzi społeczne. Mów o tych elementach, prezentując firmę.
 • Korzystaj z nowoczesnych technologii
  Przeczytaj artykuł na blogu elevato artykuł “Nowoczesne narzędzia rekrutacji, czyli jak złowić rybę”.

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!