Spędzasz zdecydowanie zbyt dużo czasu na wyszukiwaniu kandydatów? Zdarza Ci się, że zapominasz, czy dany profil na LinkedInie był już przez Ciebie wcześniej odwiedzany? Wprowadza to ogromne zamieszanie i powoduje stratę cennego czasu, prawda? Spieszymy z poinformowaniem Cię, że powstało narzędzie, które pozwoli na “ogarnięcie” tego chaosu! Mówimy tu o wtyczce do Google Chrome – WhenX.

Dlaczego warto zainstalować wtyczkę WhenX?

Dane udowadniają, że ponad 30% kandydatów, których przeglądasz, pojawia się na Twojej drodze rekrutacyjnej więcej niż jeden raz. Co za tym idzie – wielokrotnie przeglądamy te same profile. Nie jesteśmy w stanie zapamiętać danych kilkunastu obcych nam osób. Doprowadza to do sytuacji, w której rozpatrujemy jedną kandydaturę, kilka razy zaczynając analizę profilu i zawartych tam informacji. Jeżeli wykorzystujesz Linkedin do wyszukiwania kandydatów, wtyczka WhenX jest właśnie dla Ciebie! Umożliwia ona dodawanie notatek do profilu każdej osoby, które bez przechodzenia do nowej karty przypomną Ci uwagi dotyczące kandydata. W zależności od wybranego pakietu, uwagi te mogą być widoczne nawet dla całego Twojego zespołu. Wtyczka przenosi notatki do wyszukiwarki Google i udostępnia innym, wybranym pracownikom.

https://www.whenx.io/

WhenX posiada naprawdę przydatne funkcje dla zespołów rekrutacyjnych. Wybraliśmy kilka najciekawszych, które mogą zwrócić Twoją uwagę:

  • Wyszukiwarka Google

Przeglądając kandydatów w Twojej rekrutacji, osoby zostaną oznaczone odpowiednimi statusami, które zostały przez Ciebie wprowadzone dzięki wtyczce WhenX. Możesz kliknąć znacznik stanu, rozwinąć go i zobaczyć dodaną przez siebie notatkę. Co ważne – umieszczone wcześniej notatki nie znikają i nie musisz ich odświeżać.

Grafika #2 do wpisu o WhenX
https://www.whenx.io/
  • Powiadomienia

Wygodną funkcją tej wtyczki jest również wysyłanie powiadomień o kandydatach w Twoim lejku rekrutacyjnym, podczas odwiedzania ich profili. 

Ponad 20 stron praktycznej wiedzy i wskazówek!

Pobierz przewodnik „Jak wybrać i wdrożyć system ATS?”

Ikona książki

Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszy system ATS?

Jak wybrać i wdrożyć system ATS? Przewodnik dla rekruterów
  • Znaczniki czasu

Oprócz statusów dotyczących kandydatów, widoczny jest również znacznik czasu z informacją na stronie z profilem kandydata. Pojawia się on automatycznie obok wcześniej odwiedzonych linków, aby nadać wyszukiwaniu kontekst czasowy. Nie musisz dzięki temu przeszukiwać swojej historii, aby wiedzieć, kiedy profil kandydata został już sprawdzony.

https://www.whenx.io/
  • Zachowanie prywatności

Wtyczka WhenX korzysta z lokalnej historii przeglądarki, w związku z czym Twoja historia przeglądania nie zostanie wysłana na żaden serwer i nie opuszcza Twojego komputera.

  • Pominięcie odrzuconych profili

Wtyczka odrzuca profile, które zostały odrzucone i uznane za nieatrakcyjne lub niedopasowane. Pozwala to na zaoszczędzenie czasu i dopasowuje kandydatów pod Twoje wymagania.

Trzy pakiety do wyboru

Podstawowa wersja wtyczki WhenX jest darmowa. Pozwala ona na dodawanie notatek do 10 profili, które pozostają na stałe. Jest to jednak pakiet dla jednej osoby. Pakiet Premium jest już bardziej rozbudowany i kosztuje 12 dolarów miesięcznie. Umożliwa dodanie nieograniczonej liczby notatek oraz tagów. Powiadomienia dotyczące zmian w profilach kandydatów są wysyłane do Ciebie na bieżąco, aby stale kontrolować sytuację rekrutacyjną. Ponadto sam panel jest bardziej rozbudowany. Ostatnim rodzajem jest pakiet dla zespołu. Płacisz 19 dolarów miesięcznie za członka zespołu, których liczba jest nieograniczona. Każdy ma dostęp do oferty premium z dodatkową możliwością udostępniania sobie materiałów. Ponadto rozliczenia są scentralizowane oraz posiadasz możliwość dostępu do CRM.

Jeżeli zajmujesz się rekrutacją i chcesz ułatwiać swoją pracę korzystając z nowości technologicznych, koniecznie sprawdź to narzędzie. Pomoże Ci ono lepiej zorganizować pracę związaną z wyszukiwaniem kandydatów. W efekcie zyskasz czas, który możesz przeznaczyć na przykład na poprawę candidate experience w Twoich procesach rekrutacyjnych:)

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!