Poziom zgrania zespołu przekłada się na tempo i efektywność pracy. W interesie każdego przełożonego jest więc dbanie o tę kwestię. Można to robić na wiele sposobów. W naszym artykule znajdziesz liczne pomysły na budowanie zgranego teamu i wprowadzanie w szeregi zespołu nowych osób. Sprawdź, jak zintegrować pracowników!

Praca w zespole to bardzo pożądana kompetencja miękka. Można zaryzykować stwierdzenie, że obecnie ceni się ją znacznie bardziej, niż wiele umiejętności twardych. A to dlatego, że poza nielicznymi wyjątkami, w większości firm, niezależnie od branży, pracuje się w zespołach. Umiejętne negocjowanie racji, skuteczne przekazywanie informacji i otwartość na inne perspektywy – to fundamenty skutecznej grupowej współpracy.

Ponad 20 stron praktycznej wiedzy i wskazówek!

Pobierz przewodnik „Jak wybrać i wdrożyć system ATS?”

Ikona książki

Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszy system ATS?

Jak wybrać i wdrożyć system ATS? Przewodnik dla rekruterów

Integracja pracowników — dlaczego jest tak ważna?

Niestety, nawet tym najbardziej doświadczonym osobom, dysponującym kompetencjami w tym zakresie, zdarza się doświadczać trudności przy okazji pracy w zespole. Często powód jest prozaiczny – jego członkowie po prostu powinni się lepiej poznać! Umiejętności pracy w grupie są niezwykle istotne, ale bez inwestycji w integrację i pogłębiania znajomości, zespół może „utknąć” na pewnym poziomie, nie rozwijając się dalej. Aby swobodnie wymieniać pomysły i propozycje rozwiązań, niezbędne jest zaufanie, które wykształca się właśnie na drodze wspólnych doświadczeń.

To właśnie dlatego integracja pracowników jest tak ważna z perspektywy biznesowej. Niektórym pracodawcom zdarza się traktować ją jako „bonus” – swego rodzaju nagrodę dla pracowników. To błędne założenie, ponieważ inicjatywy mające na celu zbudowanie więzi między członkami zespołu stanowią inwestycję, która się zwraca. 

Owszem – integracyjne spotkanie czy wyjazd może być wspaniałym doświadczeniem dla uczestniczących w nim osób, ale jego skutki przynoszą też wymierne korzyści dla pracodawcy. Zgrany zespół pracuje wydajniej i z lepszymi rezultatami. W zintegrowanych teamach spada również liczba konfliktów do rozwiązania, co także przekłada się pozytywnie na wydajność.

Właściwy człowiek na właściwym miejscu

Zobacz webinarium i dowiedz się, na co zwracać uwagę przy rekrutacji, aby zatrudniać właściwych ludzi na właściwe stanowiska.

Laptop
Ikona kina
Ikona Teczki
Ikona Wykresu

Integracja jako sposób na budowanie zgranego teamu

Podczas integracji, pracownicy mogą lepiej się poznać od prywatnej strony, wymieniając doświadczenia i dzieląc się swoimi pasjami. W ten sposób często odnajdują między sobą punkty wspólne, dzięki czemu znajomości wychodzą poza firmowy grunt. Tym sposobem integracja „nakręca się” sama, już bez odgórnych firmowych inicjatyw. Integrując się podczas specjalnie zaaranżowanych spotkań czy wydarzeń, członkowie teamu mogą wyjść ze swoich ról, przyjmowanych w pracy, co łamie lody i pozwala podchodzić do drugiej osoby z większą empatią.

Znając innego członka teamu od bardziej prywatnej strony, łatwiej jest też zrozumieć wysyłane przez niego komunikaty – zarówno te werbalne, jak i niewerbalne. Taki background świetnie wpływa na funkcjonowanie zespołu, zwłaszcza gdy ich członkami są osoby z innych kręgów kulturowych. Często reakcje czy podejmowane przez nie decyzje mogą być niezrozumiałe dla kolegów, co rodzi nieporozumienia i opóźnienia w realizacji projektu. Znając daną osobę i dysponując kontekstem dla jej zachowań, można łatwiej rozwiązywać problemy związane z międzynarodową współpracą.

Nie zapominajmy również o wspólnych doświadczeniach, które łączą uczestników firmowych integracji. Nic tak nie łączy, jak one. Dają one pretekst i tematy do rozmów, które pozwalają na moment oderwać się od pracy. Nie jest tajemnicą, że intensywna praca bez przerwy – zarówno w przypadku zadań wykonywanych przez jedną osobę, jak i w teamie – jest kontrproduktywna. W przerwach między realizacją kolejnych zadań pracownicy mogą powspominać.

Integracja w formie wyjazdu — gdzie zabrać pracowników?

Integracja wyjazdowa to popularne rozwiązanie, które ma swoje mocne i słabe strony. Zacznijmy od minusów – tymi są przede wszystkim koszty, a także logistyka. Organizacja wyjazdu wymaga dokonania zbiorowej rezerwacji noclegu, środków transportu, wyżywienia i atrakcji, co kosztuje sporo i wymaga przemyślanej organizacji. 

Najważniejszym plusem jest z kolei zmiana scenerii. Pomysły na integrację w pracy również mogą przynieść zadowalające efekty, jednak to w okolicznościach wyjazdowych najszybciej dochodzi do przełamania lodów oraz zacieśnienia więzi. W pracy trudniej jest wyjść ze swoich dotychczasowych ról, przechodząc w bardziej prywatny „tryb”.

Gdzie zabrać pracowników? Cóż, wiele zależy od budżetu, jakim dysponujesz oraz lokalizacji firmy. Nie ma jednej uniwersalnej recepty na świetny wyjazd integracyjny. Aby był naprawdę udany, warto wziąć pod uwagę preferencje pracowników. Uczestnicząc pośrednio w procesie planowania, z pewnością poczują się wyróżnieni i entuzjastycznie podejdą do kwestii integracji. Najlepiej wybrać kilka akceptowalnych dla firmy opcji i udostępnić je pracownikom w formie ankiety, wyłaniając cel podróży na bazie ich odpowiedzi.

Świetnym pomysłem może okazać się wyjazd na łono natury. Najczęściej wyjazdy integracyjne organizuje się w takich miejscach, w których można nieco „zaszaleć”. Dlatego lepszym rozwiązaniem niż hotel z pewnością okażą się wynajęte domki czy pensjonat, najlepiej z dala od dużych ośrodków miejskich. Popularny ostatnio jest również glamping, czyli unowocześniona, bardziej komfortowa wersja campingu.

Warto pomyśleć także o tym, aby integracja odbywała się w miejscu, w którym jest łatwy dostęp do różnych aktywności, mogących zintegrować zespół. Bliskość boisk do gier zespołowych, torów kartingowych czy pola paintballowego będzie sporą zaletą. Integrację może przypieczętować również spływ kajakowy czy wspólna wspinaczka.

Integracja w formie wspólnych aktywności fizycznych

Jeśli zależy ci na integracji zespołu, warto postawić również na sport. Udostępnienie pracownikom kart upoważniających ich do korzystania z siłowni i innych obiektów sportowych czy zajęć to popularny bonus, będący standardem nie tylko w korporacjach. Warto jednak od czasu do czasu zachęcić team do wspólnych aktywności fizycznych. 

Wiele firm stawia również na cotygodniowe rozgrywki. Zespołowego ducha najlepiej pielęgnują oczywiście sporty drużynowe. Piłka nożna, koszykówka, siatkówka, piłka ręczna czy kręgle – to opcje najczęściej wybierane jako forma integracji.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie wszyscy przepadają za taką formą aktywności. Warto pomyśleć również o nich, zapewniając im alternatywę w postaci sportów indywidualnych, które można wykonywać podczas grupowych zajęć. 

Coraz popularniejszym rozwiązaniem są zajęcia jogi w grupie, które pomagają jednocześnie wyciszyć się i zredukować stres. Opłacenie nauczyciela jogi do spotkań w firmie, w sali lub na łonie natury może przynieść korzyści w postaci lepszego zgrania zespołu, ale też zwiększenia ogólnej satysfakcji i produktywności pracowników. Wbrew wciąż krążącemu w obiegu przekonaniu, to właśnie stres jest jej największym wrogiem.

14 stron merytorycznej wiedzy o HR za free!

Pobierz darmowy eBook “Efektywność procesu rekrutacji”

Ikona książki

Wszystko, co musisz wiedzieć o mierzeniu efektywności w rekrutacji!

eBook o wiedzy HR

Pomysły na integracje dla mieszanego teamu

W teamie międzynarodowym warto postawić na aktywności, które umożliwiają kulturową wymianę. Umożliwia to lepsze zrozumienie osób z różnych kręgów kulturowych, które często mają inne podejście do zespołowej współpracy i inaczej się komunikują. Często prowadzi to do nieporozumień, ponieważ komunikaty oraz stojące za nimi intencje są interpretowane w błędny sposób.

Ciekawym rozwiązaniem dla mieszanego zespołu może być na przykład luźna, niezobowiązująca sesja z trenerem kompetencji międzykulturowych, który ułatwi obu stronom wzajemne zrozumienie się za pośrednictwem prostych ćwiczeń i przykładów. Świetny pomysł na integrację dla międzynarodowego zespołu to również kolacja czy piknik, podczas którego serwowane są dania z różnych części świata, wybrane przez samych jego członków.

Pomysły na integracje dla nowych pracowników

Nawet jeśli pracownik szybko zaaklimatyzuje się w nowym miejscu pracy, jego wejście do teamu może nieco zakłócić pracę. Im szybciej zgra się z resztą zespołu, tym lepiej dla jego wydajności. Jak to zrobić? Najważniejsze to zacząć od przedstawienia danej osoby wszystkim członkom drużyny. Może zadbać o to pracownik zajmujący się onboardingiem lub inny wyznaczony dla niego opiekun.

Ważne jest uprzednie przygotowanie członków zespołu na przyjęcie nowego pracownika. Powinni oni znać jego podstawowe dane osobowe, pełnioną w zespole funkcję i doświadczenie, zanim zostanie im przedstawiony. Wystarczy krótkie spotkanie, by przygotować team na tę zmianę.

Z okazji dołączenia nowego członka do zespołu, warto zorganizować niewielki event integracyjny. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby nie kierować całej uwagi na nowego pracownika, który może poczuć się skrępowany. Niech będzie to integracja taka, jak każda inna. Nie ma potrzeby organizacji wyjazdu – wystarczy wspólne wyjście do baru czy pizza w biurze. Umożliwi to zapoznanie się nowych osób z członkami zespołu w niezobowiązującej atmosferze.

Odkryj Elevato! Sprawdź, co potrafi nasz ATS!

Śmiało! Już nie możemy się doczekać, żeby pokazać Ci wszystkie super moce Elevato 😊.

Kobieta z rękami przy twarzy

Integracja pracowników — pomysły na wspólne wyjście

Jak już wspomnieliśmy, warto od czasu do czasu zmienić scenerię, aby poprawić poziom zintegrowania zespołu. Wspólne wyjście to idealna okazja, a jednocześnie pomysł na integrację firmową niewymagający dużych nakładów finansowych. Popularnymi, dość klasycznymi rozwiązaniami jest wspólne wyjście do baru czy klubu. Te jednak pracownicy mogą bez trudu zaplanować również we własnym zakresie.

Chcesz zorganizować wyjątkowy pomysł na wyjście integracyjne? Rozważ wybór degustacji, zwłaszcza jeśli w teamie nie brakuje fanów dobrych alkoholi. Organizują je różne winiarnie czy kraftowe browary, umożliwiając uczestnikom spróbowanie różnych kompozycji smakowych, łącząc napoje z przekąskami. Przed wyborem takiej formy integracji, warto jednak skonsultować ją z członkami zespołu, wśród których mogą być abstynenci.

Ciekawą alternatywą jest kolacja degustacyjna. Dla tzw. foodies będzie to prawdziwa gratka! Wiele restauracji organizuje takie wydarzenia pod okiem doświadczonych szefów kuchni. To okazja, aby zwykłą kolację zamienić w wyjątkowe doświadczenie pełne zmysłowych bodźców.

Dbanie o zgranie zespołu leży w interesie każdego pracodawcy. Dzięki powyższym wskazówkom zorganizujesz integrację, która na długo zostanie w pamięci członków teamu i przyniesie efekty w postaci zwiększonej produktywności!

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!