Życie na wiecznych wakacjach brzmi jak… cóż, jak całkiem niezłe życie. I wbrew pozorom, nie jest dostępne jedynie dla nielicznych, szczęśliwych milionerów. Coraz więcej z nas może wykonywać swój zawód z dowolnego miejsca na świecie. Wystarczy laptop i połączenie internetowe. Digital nomads mogą swobodnie łączyć pracę, sferę prywatną i podróż. Mając do wyboru wnętrze korporacyjnego biura i ciepły dotyk piasku, łatwo zadać sobie jedno pytanie: co ja tu jeszcze robię.

Praca mobilna

Ponad 20 stron praktycznej wiedzy i wskazówek!

Pobierz przewodnik „Jak wybrać i wdrożyć system ATS?”

Ikona książki

Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszy system ATS?

Jak wybrać i wdrożyć system ATS? Przewodnik dla rekruterów

Rozwój technologii i powstanie nowoczesnych gałęzi gospodarki stworzyły nową kategorię pracowników określanych mianem “digital nomads”. Wizja nieskrępowanego miejscem, czasem i formą zatrudnienia życia kusi szczególnie młode osoby. Jak większość dopiero co rodzących się terminów, cyfrowy nomadyzm zyskuje równie wielu zwolenników, co przeciwników. Dla jednych praca mobilna stała się synonimem chwilowej mody, dla innych wizją przyszłości. Tak czy inaczej, według niektórych, optymistycznych dodajmy, badań już w 2035 roku na świecie będzie pracować ponad miliard cyfrowych namadów. Nawet jeżeli uznamy tę liczbę za delikatnie przesadzoną, nowy trend oznacza spore zmiany na rynku pracy.

digital nomads: screw you guys, jadę w Bieszczady!

Jak wygląda Twoje aktualne biuro? Cztery ściany, biurko, komputer i umierający powoli kaktus? Za oknem jesienna szarość, a w perspektywie kolejne godziny życia spędzone w miejskich korkach? Istnieją jednak ludzie, którzy zmienili swoją rzeczywistość. Rzucili wszystko w diabły i wyjechali w Bieszczady. Ściśle rzecz biorąc, w mniejszości w Bieszczady, ale tam też. Podróżnicy, lekkoduchy, freelancerzy, korporacyjna bohema XXI wieku… digital nomads przestają być anomalią rynku pracy, a stają się jego istotną częścią.

Praca mobilna

Piękna katastrofa?

Rzucić wszystko, podróżować i pracować z dowolnego miejsca na Ziemi? Brzmi zbyt pięknie, żeby było prawdziwe? W tym wypadku… nie! Choć zwykle teorię i praktykę dzieli spora odległość, wielu osobom z powodzeniem udaje się łączyć wieczne wakacje i pracę zdalną. Bycie cyfrowym nomadem nie jest oczywiście dla każdego. Wymaga nie tylko sporej elastyczności i samodzielności, ale również wyjątkowej samodyscypliny i woli. Nie tak łatwo codziennie rano siadać do pracy, gdy za oknem szumią fale… Kiedy jednak digital nomads pokonają te wszystkie „trudności”, otwiera się przed nimi świat niekończących się możliwości.

Czy praca mobilna jest dla każdego?

Wbrew pozorom, cyfrowy nomadyzm nie jest wyłącznie dla osób młodych, niespokojnych dusz i samotników. Choć faktycznie digital nomads to przede wszystkim ludzie, którzy nie przekroczyli czterdziestki i nie posiadają rodziny w tradycyjnym jej znaczeniu, w ich świecie każdy znajdzie swoje miejsce. Człowiek, jako istota stadna, szuka sobie podobnych. Na całym świecie wyrastają, jak grzyby po deszczu, wspólnoty, coworki i komuny zrzeszające cyfrowych nomadów. Zarówno tych żyjących w wiecznej podróży, jak i tych marzących o odrobinie stabilności i trwałości.

Nowy czas dla pracodawców

digital nomads na rynku pracy nie muszą być wcale ani zagrożeniem, ani obciążeniem dla polskich pracodawców. Praca mobilna najczęściej budzi ich obawy w związku z utrudnieniem komunikacji w firmie i brakiem bezpośredniej kontroli nad pracownikiem. Tymczasem tę pierwszą kwestię potrafią rozwiązać z nawiązką nowoczesne technologie, a te drugie… Przeciwnicy cyfrowego nomadyzmu łatwo zapominają, że pracownicy wymagający kontroli raczej nie wybiorą życia digital nomadów.

Korzyści dla pracodawcy

Nie sposób nie zauważyć zysków, jakie niosą z sobą digital nomads dla przedsiębiorstwa. Zależnie od potrzeb firmy, pracownicy zdalni mogą być zatrudniani do konkretnych zleceń lub w ramach dłuższej współpracy. Zapewnia to dużą finansową oszczędność i elastyczność na zmieniającym się ciągle rynku pracy. Taki rodzaj zatrudnienia daje firmie również możliwość korzystania z najlepszych pracowników i talentów z całego świata, a nie tylko z lokalnej puli kandydatów. Biorąc pod uwagę coraz wyższy koszt zarówno przestrzeni biurowej, jak i mediów, przeniesienie części lub całości działalności firmy do przestrzeni wirtualnej może dać spore oszczędności. Coraz więcej polskich firm przenosi swoją działalność do przestrzeni coworkingowych… ale to może opowieść na inny artykuł.

Przeczytaj również na blogu elevato:
Praca zdalna – w poszukiwaniu pracownika idealnego
Gig economy – trend globalny? Poznaj atuty i zagrożenia!

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!