Godziny szczytu. Puste wieżowce straszą ciemnymi i powybijanymi oknami. Po wyludnionych ulicach przemykają zagubione, ludzkie sylwetki. Tylko szum wiatru burzy nienaturalną ciszę pustego city… To nie opis kiczowatego filmu katastroficznego, a jedynie lekko podkoloryzowana wizja możliwej, niedalekiej przyszłości. Przyszłości, w której to nie śmiertelny wirus, wojna… czy broń Boże zombie doprowadziły do ruin korporacyjne centra metropolii. Tę straszną, prowadzącą do ucieczki ludzi z miast plagą okazała się praca zdalna. Witaj w świecie pozbawionym biur, wieżowców i sal konferencyjnych. Witaj w erze digital nomadów.

Praca zdalna

Ponad 20 stron praktycznej wiedzy i wskazówek!

Pobierz przewodnik „Jak wybrać i wdrożyć system ATS?”

Ikona książki

Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszy system ATS?

Jak wybrać i wdrożyć system ATS? Przewodnik dla rekruterów

To co dla wielu brzmi jak sen, nie musi być wcale tak daleką przyszłością. Dzięki rozwojowi technologii, automatyzacji czy szerokopasmowemu internetowi, praca zdalna przestała być przywilejem nielicznych. Według badań już ponad 60 procent Polaków ma możliwość wykonywania części zadań służbowych poza miejscem zatrudnienia. W krajach zachodnich, a nawet w Indiach, ten odsetek jest jeszcze większy. Trudno wskazać jakiekolwiek, racjonalne, przesłanki, mogące świadczyć o odwróceniu tego trendu.

Praca zdalna

Home office i digital nomadzi

Praca zdalna budzi jednocześnie równie wielki entuzjazm pracowników co sceptycyzm niektórych, szczególnie polskich, pracodawców. Niezależnie jednak od różnych opinii, staje się ona powoli nowym standardem w wielu korporacjach. Coraz więcej polskich firm opiera bowiem funkcjonowanie na pracownikach, wykonujących obowiązki głównie w domowym zaciszu lub na krańcach świata. Niektóre z nich poszły krok dalej, całkowicie rezygnując z fizycznego biura i przenosząc swoje istnienie wyłącznie do świata wirtualnego.

Korzyści i zagrożenia

Ciężko nie zauważyć atutów, jakie niesie dla przedsiębiorcy przeniesienie części lub całej działalności firmy do cyberprzestrzeni. Wiążą się one z oszczędnościami wynikających z ograniczenia kosztów funkcjonowania biura, jak też wyjścia naprzeciw oczekiwaniom cennych pracowników. Rzeczywistość jednak nie jest idealna. Jak do wszystkiego co nowe i postępowe, tak i do pracy zdalnej wielu jej zwolenników podchodzi ze zbyt dużym i utopijnym optymizmem. Wystarczy natomiast chwila zastanowienia, by zauważyć jej potencjalne zagrożenia. Nie kończą się one bynajmniej tylko na zmniejszonej produktywności niektórych pracowników czy braku odpowiedniej komunikacji w zespole. Najistotniejszy jest bowiem spadek bezpieczeństwa danych. Wystarczy wspomnieć, że chmura, dająca dostęp do informacji w każdym momencie i w każdym miejscu na świecie, nie jest absolutnie bezpiecznym środowiskiem pamięci masowej. Również praca w przestrzeniach coworkingowych wymaga ostrożności.

Jakie cechy powinien mieć kandydat do pracy zdalnej?

Biorąc pod uwagę zainteresowanie praca zdalną wielu firm, istotnym zagadnieniem wydają się cechy osobowościowe, jakie powinien posiadać idealny kandydat do pracy zdalnej. Kim są „witruwiańscy” cyfrowi nomadzi i na co, w czasie rozmowy kwalifikacyjnej, powinien zwrócić uwagę każdy rekruter?

 • Komunikatywność
  Pracownik zdalny, stereotypowo, kojarzy się wielu z burkliwym odludkiem rzadko opuszczającym mury swojej pustelni. Komunikatywność jest jednak niezbędną cechą każdego pracującego poza biurem człowieka. Bowiem z  perspektywy pracodawcy, zatrudniającego zespół współpracujących ze sobą na odległość ludzi, zdolność do nawiązywania relacji, umiejętność klarownego wyrażenia myśli i wymiany informacji powinny być jednym z najważniejszych atrybutów pracownika zdalnego.
 • Samodzielność
  Praca zdalna skazuje pracownika na zdecydowanie więcej samodzielności i wolności. Stąd też jedną z najważniejszych cech kandydata do pracy poza biurem powinna być zdolność do wykonywania obowiązków bez nadzoru oraz umiejętność samodzielnego rozwiązywania problemów.
 • Motywacja
  Ciężko zaprzeczyć, że w domowym zaciszu… czy na odległej plaży, zdecydowanie trudniej o skupienie i motywację. Dlatego właśnie w przypadku pracowników zdalnych tak ważna jest etyka pracy i odpowiedzialność.
 • Terminowość i organizacja pracy
  Praca zdalna niesie ze sobą zdecydowanie więcej pokus i możliwości rozproszenia niż biurowa rzeczywistość. Dlatego też w czasie rozmowy z potencjalnymi kandydatami warto zwrócić uwagę na ich zdolności do samodzielnego zarządzania pracą, wyznaczania realistycznych planów, definiowania celów czy punktualność.
 • Zdolności adaptacyjne i elastyczność
  Lubisz niespodzianki? Zapraszamy do pracy zdalnej! Pracując z domu albo w podróży możesz być pewien jednego… niespodziewanego. A więc jedną z najważniejszych cech każdego pracownika zdalnego jest jego zdolność do dostosowania się do nowych i niespodziewanych warunków.

Według badania „Praca zdalna jestem na TAK”, które zrealizował Instytut Kantar Public na zlecenie firmy Crossover, ponad połowa pracujących Polaków chce pracować zdalnie. 81 procent badanych wolałoby samodzielnie decydować o czasie swojej pracy. Pracę zdalną preferują przede wszystkim ludzie młodzi. Wśród cyfrowych nomadów jedynie 25% to osoby powyżej 44 roku życia.

Zawody predysponowane do pracy zdalnej

Obecnie pracę zdalną wykonują najczęściej osoby związane z branżą IT, marketingiem, PRem i reklamą. Jest ona popularna również wśród przedstawicieli zawodów kreatywnych, czyli grafików, filmowców, fotografików, architektów. Zdalnie można zajmować się copywritingiem, ghostwritingiem, świadczyć usługi konsultingowe, udzielać lekcji języka obcego, uczyć na kursach online.

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!