Społeczność Linkedin tworzy ponad 600 milionów użytkowników i 30 milionów firm. Z badań Akademii Leona Koźmińskiego wynika, że korzysta z niego 97 procent polskich menedżerów. To najpopularniejsze medium społecznościowe przeznaczone dla profesjonalistów dysponuje narzędziem do budowania świadomości marki korporacyjnej poprzez prezentację usług i produktów oraz marki pracodawcy poprzez prezentację życia firmy i jej pracowników, a także wchodzenia w interakcje z użytkownikami. Jest nim strona firmowa na LinkedIn – Company Page.

Profil firmy na LinkedIn – gwarancją sukcesu?

Ponad 20 stron praktycznej wiedzy i wskazówek!

Pobierz przewodnik „Jak wybrać i wdrożyć system ATS?”

Ikona książki

Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszy system ATS?

Jak wybrać i wdrożyć system ATS? Przewodnik dla rekruterów

Profil firmy na LinkedIn sam w sobie nie gwarantuje sukcesu w zakresu budowy marki pracodawcy. By strona firmowa mogła dobrze pełnić swoją rolę, musi dobrze identyfikować firmę, powinna być zoptymalizowana pod SEO oraz prowadzona z pomysłem. Dbałość o jakość publikowanego kontentu – wizualna i merytoryczna, oraz bieżąca aktualizacja treści wydają się oczywiste.

LinkedIn Company Page – podstawy

Podstawowym elementem służącym do wizualnego wyróżnienia pracodawcy jest zdjęcie profilowe, którym powinno być logo. Wyświetla się ono w wyszukiwarce, a także na profilach pracowników, jeśli zaznaczą, że pracują w firmie. Istotne jest również tzw. zdjęcie w tle (coverphoto), znajdujące się w górnej części strony firmowej. Powinno wpisywać się w identyfikację wizualną firmy, ale równocześnie przyciągać uwagę i opowiadać dobrą historię, oddającą np. atmosferę panującą w organizacji. Trzeba je traktować jako dopełnienie opisu działalności firmy, liczącego tylko 2000 znaków. Jest on ważny dla SEO, tym bardziej że pierwsze 156 znaków wyświetla się w Google jako zajawka w wynikach wyszukiwania. Company Page daje też możliwość dodania – działających jak tagi czy słowa kluczowe – maksymalnie 20 obszarów, w których specjalizuje się firma.

Profil firmy na LinkedIn

Company Page na LinkedIn elevato.

Profil firmy na LinkedIn – dodatkowe funkcjonalności

LinkedIn Showcase Pages

Jedną z najciekawszych funkcjonalności jest LinkedIn Showcase Pages. Pozwala ona na dodawanie stron dedykowanych poszczególnym markom, produktom, inicjatywom biznesowym, jednostkom firmy, zagadnieniom, zawierającym kontent interesujący dla konkretnych grup docelowych. Podobnie jak Company Page, także i Showcase Pages można przygotować w ponad 20 różnych językach. LinkedIn Shawcase Pages mają unikalne linki URL, a tym samym unikalne bazy fanów, jak również osobne statystyki.

Strona firmowa na LinkedIn – employee advocacy

Pracownicy są najcenniejszym zasobem firmy oraz najbardziej wiarygodną rekomendacją marki pracodawcy. Dodatkowo według LinkedIn mają oni średnio 10 razy więcej kontaktów pierwszego stopnia niż firmy obserwujących użytkowników. Jeśli pracownicy dodadzą stanowisko pracy do swoich profili osobistych na LinkedIn, pojawią się na stronie firmy.

LinkedIn Publishing

LinkedIn pozwala publikować posty w formie artykułów. Ich treść powinna być angażująca i zawierać słowa kluczowe, ułatwiające indeksowanie się w wynikach wyszukiwania. Można ją urozmaicić, dodając grafikę, wideo czy link. Każdy artykuł należy wyróżnić coverphoto. Warto obserwować statystyki publikowanych postów. Zawierają one informacje dotyczące użytkowników, którzy zareagowali na publikację: z jakich firm pochodzą, jakie stanowisko zajmują, z jakiego są miasta i z jakich źródeł odwiedzali artykuł.

Profil firmy na LinkedIn – reklama

LinkedIn udostępnia kilka rodzajów reklam statycznych i dynamicznych z możliwością precyzyjnego określenia celu reklamowego oraz stargetowania grupy odbiorców.

Możliwości reklamowe na LinkedIn:

 • Post sponsorowany wyświetla się w feedzie pomiędzy postami zwykłych użytkowników. Może mieć formę tekstu, grafiki, karuzeli składającej się z kilku obrazów czy filmu.
 • Reklama tekstowa wyświetla się wyłącznie w przeglądarkach na komputerze. Może zawierać 25 znaków w nagłówku, tekst o objętości 75 znaków oraz małą grafikę w formacie 50×50 pikseli. Ma formę wąskiego paska ponad news feedem albo bloku pionowego lub poziomego z prawej strony na różnych typach stron, np. na głównej, profilowej, w wynikach wyszukiwania, w skrzynce odbiorczej.
 • Sponsorowane wiadomości InMail to informacje wysłane z prywatnego konta LinkedIn zawierające baner reklamowy oraz CTA (call to action).
 • LinkedIn Dynamic Ads, czyli reklama displayowa dostosowująca się do użytkownika.

Przeczytaj więcej w artykule na blogu elevato “Kampanie reklamowe w rekrutacji na Facebooku i LinkedInie”.

 Jak prowadzić profil firmowy?

Profil firmy na LinkedIn trzeba prowadzić z pomysłem. Według jasnego konceptu, bo tylko takowy sprawi, że strona firmowa na LinkedIn będzie charakterystyczna, rozpoznawalna, a także zgodnie z przemyślaną strategią w zakresie doboru tematów i formy. Należy również dobrze poznać swoich użytkowników, by dostarczać im wartościowe treści i tym samym skłaniać do reakcji.

Profil firmy na LinkedIn

Rodzaj publikowanych treści:

 • ogłoszenia o prowadzonych rekrutacjach, odsyłające do stron umożliwiających aplikację,
 • linki do artykułów na blogu o firmie czy pracownikach, raportów, e-booków, prezentacji pracowników na SlideShares,
 • posty poświęcone wydarzeniom firmowym, konkretnym pracownikom, zespołowi, życiu wewnątrz organizacji
 • udostępnienia wartościowych wpisów pracowników,
 • udostępnienie treści z zewnętrznych źródeł, ale koniecznie z własnym wpisem (nie należy wklejać wyłącznie samego adresu URL).

Publikowane treści pojawiają się zarówno na firmowym feedzie jak i w feedach obserwatorów. LinkedIn zaleca publikowanie przynajmniej raz w tygodniu.

Cechy dobrego postu:

 • LinkedIn twierdzi, że nie powinien mieć więcej niż 150 znaków,
 • angażujący nagłówek, najlepiej ze słowami kluczowymi,
 • zdjęcie, grafika, wideo, prezentacja z SlideShare, czyli elementy wizualne uatrakcyjniające treść (np. posty z wideo mają 5 raz lepsze statystyki),
 •  tzw. CTA (ang. call-to-action), czyli wezwanie do działania (przeczytaj, zobacz, sprawdź, więcej itp.),
 • skrócone linki ze względów estetycznych i praktycznych,
 • hashtagi definiujące tematykę.

Profil firmy na LinkedIn – budowanie zasięgu

O tym, które z publikowanych treści zobaczą użytkownicy LinkedIn decyduje – podobnie jak na Facebooku – algorytm. W przeciwieństwie jednak do facebookowego edge rank, tworzony jest nie tylko przez boty, ale i ludzi, którzy oceniają, czy dane treści są interesujące i wartościowe dla odbiorców. Rushi Bhatt, Dyrektor LinkedIn Engineering, we wpisie poświęconym algorytmowi LinkedIn, wyjaśnił, że

niemal w czasie rzeczywistym po publikacji boty
zaliczają daną treść (obraz, wideo, link, artykuł, plik)
do spamualbo do treści niskiej jakości (low quality)
lub do tzw. treści czystej (clear).

W następnej kolejności algorytm analizuje reakcje odbiorców, czyli polubienia, komentarze i udostępnienia, nadając im konkretne wagi (najniżej ocenia polecenie, najwyżej – udostępnienie), a następnie jeszcze raz weryfikuje jakość treści. Wreszcie pałeczkę przejmują ludzie, którzy decydują o tym, czy publikacje mają wartość merytoryczną dla danej branży czy sieci kontaktów.

Profil firmy na LinkedIn

Tak działanie algorytmu przedstawia sam LinkedIn na swoim blogu.

Z działania algorytmu LinkedIn wynika, że warto dbać o to, by publikowanie treści odpowiadały potrzebom grupy docelowej (tutaj można wykorzystać persony), czyli były związane z branżą, inspirujące, istotne z punktu widzenia biznesu lub rozwoju kariery. Dobrze działają case studies, konkretne porady, sprawdzone wskazówki, czasem anegdotki czy zabawne historie, a także prośby o rekomendacje i zapytania. Zawsze sprawdzają się ciekawe infografiki, wideo, zdjęcia. Kwestią dyskusyjną jest częstotliwość publikacji oraz ich godzina. Wg LinkedIn w tygodniu należy postować o godz. 8.00 rano. Inni uważają, że po prostu w godzinach pracy, czyli do godz. 18.00. Zwiększaniu zasięgu profilu firmowego, a tym samym budowaniu relacji i w efekcie marki pracodawcy służy aktywność. Warto więc komentować publikacje innych użytkowników LinkedIn, udostępniać ich wpisy, polecać je, a także udzielać się w grupach.

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!