Dobrze przeprowadzona rozmowa w ramach oceny rocznej pracownika może przynieść firmie szereg korzyści. Poprawa komunikacji z podwładnymi, znacznie lepsza znajomość zasobów ludzkich czy też umiejętność skuteczniejszego motywowania to tylko nieliczne zalety dobrze przeprowadzonej rozmowy. W procesie tym kluczowa jest nie tylko rola działu HR, ale i menedżerów działów.

Jeśli przygotowujesz się do rozmowy rocznej z podwładnym, miej na uwadze, że ocena to nie osąd czy też wyrok dla pracownika.  Pamiętaj, że pracownik zapewne będzie zestresowany całym zajściem. ,,Ocena roczna pracownika” – to brzmi poważnie. Aby konwersacja miała charakter rzeczowej i możliwie obiektywnej opinii, przygotuj grunt pod owocną, spokojną i merytoryczną rozmowę.

1. Stwórz harmonogram rozmowy

Ponad 20 stron praktycznej wiedzy i wskazówek!

Pobierz przewodnik „Jak wybrać i wdrożyć system ATS?”

Ikona książki

Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszy system ATS?

Jak wybrać i wdrożyć system ATS? Przewodnik dla rekruterów

Zaplanowanie konwersacji to kluczowa sprawa. Weź pod uwagę czas na przygotowanie dla obu stron, wypełnianie arkuszy i rozmowę. Oczywiście nie musisz ograniczać się co do minuty. Jeśli zauważysz, że dialog daje interesujące spostrzeżenia, warto pociągnąć dany wątek.

2. Wypisz kluczowe momenty

Gdy będziesz się przygotowywać do rozmowy, postaraj się przypomnieć sobie sytuacje i wydarzenia, które miały miejsce w ostatnim roku, a które chciałbyś z pracownikiem bliżej omówić. Bez owijania w bawełnę, ale merytorycznie i z celem na ustach – ,,to warto poprawić, aby efekt Twojej pracy był jeszcze lepszy”. Zmiany są bodźcem do progresu. Odpowiednie, pozytywne przedstawienie Twoich planów może również zaciekawić zatrudnionego.

3. Przeanalizuj historię

Przed rozmową z pracownikiem warto, byś przyjrzał się wynikom poprzedniego dialogu. Sięgnij po zeszłoroczne zestawienie celów oraz zadań i określ, w jakim stopniu zatrudniony wykonał ustalone przez Was założenia. Określ nowe cele i plany, które są kluczowe z punktu widzenia firmy, a na których wykonanie pozwala potencjał pracownika.

4. Stwórz miłą atmosferę

Wybierz odpowiednie miejsce. Najlepiej, by było neutralne. Idealnie pasuje do tego celu salka konferencyjna. Dopilnuj, aby nikt nie przeszkadzał w rozmowie i Was nie deprymował. Podczas konwersacji z pracownikiem zadawaj otwarte pytania, aby zatrudniony mógł bez przeszkód się wypowiedzieć – cenne informacje przydadzą się firmie. Zachęcaj do mówienia i do dzielenia się swoimi pomysłami.

5. Pomóż przy autoanalizie pracownika

Jednym z najważniejszych etapów rozmowy jest autoanaliza pracownika. Pozwala ona zrozumieć przyczyny błędów i naprawić ten stan rzeczy. Jak wspomnieliśmy, daj się wypowiedzieć zatrudnionemu. Zadawaj pytania typu: ,,Jak uważasz, co było przyczyną tego błędu?” lub ,,Co uważasz za największy swój sukces w minionym roku?” Pracownik powinien zastanowić się nad swoją rolą w firmie, a dzięki pytaniom otwartym ułatwisz mu zadanie.

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!