Psychometria powoli staje się standardem w procesach rekrutacyjnych. Oczywiście, przodują w tym korporacje, ale coraz częściej sięgają po nią również mniejsze firmy. Nic w tym zresztą dziwnego. Mało jest równie skutecznych i relatywnie… przynajmniej w porównaniu do konkurencyjnych metod, tanich sposobów obiektywnej oceny kompetencji mentalnych potencjalnych pracowników. Choć napisaliśmy już kilka słów o samych testach psychometrycznych, uznaliśmy, że warto również poruszyć ten temat z nieco szerszej perspektywy: psychologii w biznesie.

Psychometria w biznesie

Ponad 20 stron praktycznej wiedzy i wskazówek!

Pobierz przewodnik „Jak wybrać i wdrożyć system ATS?”

Ikona książki

Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszy system ATS?

Jak wybrać i wdrożyć system ATS? Przewodnik dla rekruterów

Wiedza psychologiczna odgrywa coraz większą i ważniejszą rolę w biznesie. Współcześnie korzysta się z niej nie tylko w samym procesie rekrutacyjnym. Używa się jej też do oceny rynków finansowych, ryzyka biznesowego lub oczekiwań konsumenckich. Wiedza psychologiczna przydaje się także w czasie szkoleń oraz kształtowania kompetencji motywacyjnych, przywódczych czy zarządczych kadry kierowniczej.

Psychometria to w szerszym znaczeniu  dział psychologii zajmujący się zagadnieniami związanymi z pomiarem (opisem ilościowym) zjawisk i procesów psychicznych. W węższym rozumieniu dział psychologii obejmujący teorię, zagadnienia konstruowania i stosowania testów psychologicznych.
Encyklopedia PWN

Człowiek jest ważny

Choć w biznesie wiodącą rolę zawsze będą odgrywać liczby i finanse, obecnie coraz większy nacisk kładzie się na człowieka. W końcu to nie liczby negocjują i zawierają umowy, zatrudniają innych czy dbają o klientów. Każdy kto pracował w reklamie choć jeden dzień, wie jak istotna jest znajomość psychologii.

Psychometria – zastosowanie

Psychologia biznesu, tak jak w przypadku choćby psychometrii, skupia się głównie na szeroko rozumianym „mierzeniu” pracownika – w każdym calu i detalu. Ma służyć zwiększeniu jego produktywności, motywując go do samodoskonalenia czy zmieniając na lepsze jego otoczenie, procedury lub normy panujące w miejscu pracy. Często nawet drobne zmiany w biurze powodują bowiem znaczący wzrost zadowolenia i efektywności pracowników. Psychologia biznesu, o czym warto wspomnieć, działa w schizofrenicznej sytuacji. Z jednej strony psychologia jako nauka bada ludzki umysł, w tym także jego możliwości, z drugiej jednak dba o kondycję psychiczną konkretnych osób. Nie zawsze natomiast zdrowie psychiczne pracowników idzie w parze ze zwiększenie zysków i produktywności firmy.

psychometria

Magiczna różdżka?

Niezależnie w jakim celu wykorzystywana jest psychologia biznesu, nie warto traktować jej jako magicznej różdżki, mogącej rozwiązać wszystkie problemy trapiące daną firmę. Nie wynika to tylko z ludzkich ograniczeń, ale również naszego stanu wiedzy. Choć w ciągu ostatnich dziesięcioleci dowiedzieliśmy się niezwykle dużo o ludzkim umyśle… wciąż nie wiemy praktycznie nic. Psychologia to nie prawda objawiona, a jedynie zbiór teorii zbliżających nas do poznania człowieka. W kompetentnych rękach może doprowadzić do innowacyjnych i oryginalnych pomysłów, ale nie jest wolna od błędów.

Psychometria w testach

Nie powstał jeszcze jeden „czarodziejski” test psychometryczny, potrafiący obiektywnie ocenić mocne i słabe strony pracownika. Podobnie jak w procesach doskonalenia pracownika nie wynaleziono jeszcze magicznej metody motywacyjnej. Ludzki umysł z samej swojej natury jest dość konserwatywny. Nie lubi zmian… i potrafi się przed nimi bardzo skutecznie bronić. Jeżeli nie wierzycie, zastanówcie się, jak ciężko wam było pozbyć się niechcianego, nawet nieprzyjemnego, nawyku. Wszelkie procesy psychologiczne wymagają nie tylko czasu, ale i motywacji. Proces mierzenia cech charakteru i doskonalenia wymaga dobrej woli i konsekwencji zarówno pracowników, jak i pracodawców.

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!