Czy znasz słabe punkty swojej rekrutacji? I, co ważniejsze, czy chcesz się tego dowiedzieć? Jeśli tak, świetnie, bo od teraz to proste – wśród raportów Elevato znajdziesz zestawienie powodów odrzuceń i rezygnacji kandydatów z procesu rekrutacyjnego. Nie zastanawiaj się, co poszło nie tak – po prostu to sprawdź! Jak? Czytaj dalej 🙂

Proces czy lejek rekrutacyjny?

Znasz koncepcję lejka rekrutacyjnego, prawda? Ten składa się ze wszystkich etapów rekrutacji, przez który przechodzą kandydaci. U góry lejka jest najwięcej osób, u dołu – najmniej. 

W lejku rekrutacyjnym powinno znaleźć się wszystko to, co stanowi etap rekrutacji – rozpoczęcie wypełniania formularza rekrutacyjnego przez kandydata, jego dołączenie do bazy aplikacji, analiza CV przez pracownika HR, screening, akceptacja hiring managera, zadania praktyczne, spotkania, złożenie oferty i zatrudnienie. Od początku, do końca. 

Rada od nas: im mniej etapów, tym bardziej przejrzysty i łatwiejszy w analizie proces.

I tyle w teorii, gdzie wszystko wygląda prosto i nie wymaga szerszego tłumaczenia. Natomiast bywa tak, że niektóre etapy powodują, że kandydaci wykruszają się z rekrutacji w dużym tempie. Co wtedy?

Kiedy w lejku jest dziura

Jeśli masz wrażenie, że kandydaci wyciekają z Twojego lejka zdecydowanie za szybko, warto wejść w sekcję raportowania i sprawdzić, co się dzieje. W Elevato lejek wyświetlisz zarówno na poziomie: 

  • konkretnego projektu rekrutacyjnego, 
  • całej bazy, 
  • wybranej grupy projektów. 

Od razu zobaczysz, na którym etapie odrzucasz najwięcej kandydatów lub na którym najwięcej osób rezygnuje z dalszego udziału w rekrutacji. Z tą wiedzą możesz działać, wprowadzając niezbędne optymalizacje i uszczelnić proces, jeśli tego wymaga.

proces rekrutacji – lejek

Powody odrzuceń i rezygnacji a optymalizacja procesu – przykład

Wyobraź sobie, że odrzucasz wielu kandydatów już na samym początku. To może wskazywać na fakt, że do procesu trafiają nieodpowiednie osoby. Być może oferta pracy jest napisana zbyt ogólnie i wymaga tylko lekkiej modyfikacji, aby trafiały do Ciebie aplikacje bardziej dopasowane do profilu?

Zauważ, że możliwość takiej analizy zaoszczędzi Ci nie tylko dużo czasu i energii, ale także oddala widmo frustracji. W końcu zdecydowanie lepiej analizuje się 20 dopasowanych aplikacji niż 200, z których tylko 20 zawiera interesujące Cię kompetencje. 

Status kandydata a lejek rekrutacyjny – różnica

W sekcji „raporty” zobaczysz podgląd statusu rekrutacji. Ten wykres to swoiste minicentrum dowodzenia. Jeden rzut oka pozwoli Ci zapoznać się ze stanem rekrutacji na teraz. Dowiesz się, ilu kandydatów oczekuje na zapoznanie się z ich CV, ilu jest w trakcie analizy, ilu ocenia właśnie hiring manager i ilu zostało odrzuconych. Jednak pamiętaj: to dane na ten moment. Jeśli chcesz zoptymalizować proces, obecny status kandydatów jest niemiarodajny, ponieważ brakuje w nim perspektywy czasowej. Dlatego zdecydowanie lepiej jest analizować przepływ kandydatów przez lejek.

proces rekrutacji – lejek, raport statusów powodów odrzuceń i rezygnacji

Jak opisywać statusy odrzuceń?

W momencie, w którym kandydat z jakiegoś powodu nie jest zaproszony do kolejnego etapu lub nie kontynuuje dalszego udziału w rekrutacji, system poprosi Cię podczas zmiany statusu o wskazanie powodu odrzucenia bądź rezygnacji. Możesz tworzyć własne – zachęcamy Cię do pracy nad własnym słownikiem. Miej przed oczami jego cel, czyli późniejszą analizę raportu.

Z naszego doświadczenia są dwa typy statusów: te, które wspierają analitykę (to te stworzone przez Ciebie) i te, które w tym przeszkadzają. 

Do tych niewspierających zaliczamy opisy takie, jak:

  • odrzucony/rezygnuje po rozmowie, 
  • odrzucony/rezygnuje po spotkaniu, 
  • odrzucony po analizie CV.

Nie ma potrzeby ich tworzenia, ponieważ system sam rejestruje, na jakim etapie kandydat zrezygnował lub został odrzucony. Czego jeszcze nie robić? Unikać opisów takich, jak  poniżej. Te również mogą utrudnić Ci życie:

  • zachować na przyszłość, 
  • ma jakąś rzadką kompetencję,
  • kandydat powracający. 

W tym przypadku zdecydowanie lepiej jest decydować się na tagowanie, ponieważ tagi dotyczą bezpośrednio kandydata i usprawniają budowę talent pool-u. Jeśli jednak zamiast tagów utworzysz nowy status, jedynie utrudnisz sobie późniejszą analitykę. A w końcu korzystasz z ATS-u, aby pracować szybciej i wygodniej, prawda? 

powody odrzuceń i rezygnacji

Co da Ci znajomość powodów odrzuceń i rezygnacji?

Przede wszystkim zauważysz, który etap wymaga usprawnienia. Jeśli do procesu trafiają niedopasowani kandydaci, uzupełnisz lub zmodyfikujesz informacje w ofercie pracy. Jeśli za dużo osób odpada na etapie wykonania zadania próbnego, być może warto zmniejszyć oczekiwania dotyczące umiejętności nowej osoby w tej konkretnej roli.


A jeśli najwięcej osób odpada po złożeniu im oferty zatrudnienia i poznaniu warunków finansowych, zyskasz twardy argument, aby pójść do zarządu i zasugerować zwiększenie przewidzianego wynagrodzenia.

Wszystko to przełoży się na zwiększenie skuteczności bez eksperymentowania na oślep, a tym samym – bez przepalania czasu i budżetu. Twoje decyzje lub sugestie, które przekażesz osobom decyzyjnym, znajdą silne zakotwiczenie w danych. 

Rekrutacja bez analizy to jak podróż bez GPS-u, mapy i kompasu. Nie ryzykuj zgubienia się.

Odkryj Elevato! Sprawdź, co potrafi nasz ATS!

Śmiało! Już nie możemy się doczekać, żeby pokazać Ci wszystkie super moce Elevato 😊.

Kobieta z rękami przy twarzy

Szukasz ATS-u, który wesprze Cię w rekrutacji? A może chcesz, aby opcje raportowania były dostępne już w bazowej cenie usługi? Jeśli tak, nie czekaj dłużej – skontaktuj się z nami i poznaj pełnię możliwości Elevato!

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!