Rekrutacja IT stanowi szczególne wyzwanie dla rekrutera, jako że zapotrzebowanie na specjalistów w tej branży jest większe niż… liczba specjalistów. Doświadczeni programiści w większości nie poszukują aktywnie pracy, co najwyżej czekają na interesujące propozycje. Główną motywacją zmiany zatrudnienia są dla nich nie tyle zarobki, bo te kształtują się w tej branży na wysokim poziomie, ale wyzwania zawodowe związane z pracą przy ambitnych projektach i w nowych zespołach. Zmiana pracy musi dawać im szansę na zwiększenie kompetencji i rozszerzenie sieci kontaktów, które mogą zaowocować w przyszłości. To dla nich tym bardziej istotne, że średnia wieku dobrego specjalisty IT oscyluje około 27 lat, a wkrótce będzie niższa, gdyż na rynek pracy w tej branży wkraczają osoby, które programowania uczyły się niemal w kołysce.

Rekrutacja IT – o czym pamiętać

Ponad 20 stron praktycznej wiedzy i wskazówek!

Pobierz przewodnik „Jak wybrać i wdrożyć system ATS?”

Ikona książki

Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszy system ATS?

Jak wybrać i wdrożyć system ATS? Przewodnik dla rekruterów

… jak zawsze o podstawie, czyli o dobrze przygotowanej ofercie pracy zawierającej konkretne informacje o stanowisku oraz wynagrodzeniu i benefitach.

Wynagrodzenie i wyzwanie

Płaca jest ważna dla 18 procent deweloperów. Podanie widełek płacowych zwiększa dodatkowo efektywność rekrutacji, jako że eliminuje już na starcie osoby, dla których są one niesatysfakcjonujące. Jednak istotnym czynnikiem budzącym z letargu kandydatów z branży IT jest zawodowe wyzwanie, czyli możliwość pracy nad innowacyjnym projektem w merytorycznym zespole. Nie jest bowiem tak, że specjaliści IT nie są gotowi na zamianę pracy. Wręcz przeciwnie, zmieniają ją mniej więcej co 4 lata, np. programista dla giganta Facebooka pracuje średnio przez 5,1 roku, dla Microsoftu – 4,8 roku, dla Amazona czy Google – 2,5 (źródło: https://hackerlife.co/blog/seattle-change-job-two-years). Rzecz w tym, że zmieniają ją na lepszą. Ma to związek również z faktem, że na rynku ceniona jest raczej wielość doświadczeń niż seniorska wierność. Specjaliści z branży IT, gdy wejdą na rynek pracy, przepływają z jednej firmy do drugiej. Należy więc skupić się na rzeczywistych atutach, takich jak ciekawe zadania, języki programowania, technologie, w których pracuje zespół. To one w połączeniu z szansą na awans i perspektywą dobrych zarobków mogą skusić utalentowanego programistę.

Organizacja i benefity

Specjaliści z branży IT zwracają również uwagę na to, czy czas pracy jest elastyczny, czy daje możliwość zachowania work-life balance. Przekonują ich też możliwości rozwoju zawodowego, np. uczestnictwo w wydarzeniach branżowych, szkoleniach specjalistycznych, seminariach internetowych albo dodatkowe studia, a także pakiet zajęć z języków obcych. Dodatkowymi bonusami w IT bywają również zajęcia sportowe, playroom, w którym można pograć w piłkarzyki czy na Playstation, gratisowe posiłki, opieka medyczna. Coraz częściej specjaliści z branży IT pytają o kulturę organizacyjną firmy i wartości.

Specjaliści z branży IT

16% programistów aktywnie szuka pracy, ale aż 75% jest otwarta na nowe możliwości zawodowe. O atrakcyjności propozycji pracy decydują wynagrodzenia i benefity (dla 18%). W następnej kolejności ważne są: rodzaj technologii, możliwości rozwoju zawodowego i kultura organizacyjna firmy.

Specjaliści z branży IT – jak ich znaleźć

Profesjonalna rekrutacja IT nie ogranicza się do publikowania standardowych ofert pracy na portalach ogłoszeniowych, zbieraniu aplikacji i klasycznych rozmów kwalifikacyjnych. Nie znaczy to oczywiście, że rezygnuje się z zapraszania do współpracy programistów w zakładkach Kariera czy profilach firmowych w social media.

Aktywność w środowisku

Rekruterzy, którzy specjalizują się w pozyskiwaniu talentów IT, muszą jednak działać aktywnie w środowisku. Bywać i udzielać się zarówno na branżowych konferencjach, jak i targach pracy. Tutaj spośród studentów czy nawet uczniów szkół średnich można wyłonić na staż osoby, które chcą się rozwijać. Powinni także odwiedzać branżowe miejsca w sieci dedykowane programowaniu oraz gromadzące deweloperów. Należą do nich choćby StackOverflow, GitHub, 4programmers, HackerRank, IT-Leaders, justjoin.it czy Reddit. Nie mogą także lekceważyć potęgi portalów społecznościowych, jak LinkedIn, Facebook, Twitter i obserwować dyskusje poświęcone zagadnieniom IT toczące się na przykład w grupach.

Utrzymywanie relacji

Istotnym elementem jest utrzymywanie relacji z wybranymi kandydatami – ten niezainteresowany propozycją teraz, może być skłonny do współpracy za kilka miesięcy albo nawet lat. Zawodną pamięć w tej materii wspomagają dostępne narzędzia. LinkedIn oferuje opcje trackowania i ustawiania przypomnień oraz alertów. Trzeba także dbać o własną bazę w systemie do rekrutacji. Na przykład elevato posiada funkcje szybkiego podglądu CV, zaawansowane możliwości tagowania, filtrowania i przeszukiwania bazy oraz plików.

Profil rekrutera

Rekrutacja IT nie może być prowadzona przez anonimowe osoby. Specjaliści z branży IT chcą wiedzieć “z kim mają do czynienia”. Nakłada to na rekruterów obowiązek dbania o markę eksperta. Jednym z jej składowych jest profesjonalna prezentacja w sieci, w tym odpowiedni profil osobowy w mediach społecznościowych. Powinien on zawierać cover i zdjęcie profilowe – rekruterzy z profesjonalnym zdjęciem są bardziej skuteczni, mają lepszy współczynnik otwarć wiadomości oraz większą klikalność postów. Istotny jest nagłówek, który powinien zawierać konkret, a nie ogólnik w stylu: rekruter w agencji Y. Ważne są również informacje o doświadczeniu i kompetencjach, rekomendacje, linki do wypowiedzi czy artykułów dotyczących rekrutacji w branży IT.

Specjaliści z branży IT – sourcing

Rekrutacja IT stoi na sourcingu. Google oraz narzędzia wyszukiwania i filtrowania, zintegrowane choćby z portalami LinkedIn, Facebook czy Twitter, bazami absolwentów, serwisami branżowymi zwiększają szanse na dotarcie do specjalistów spełniających określone kryteria. Podstawą sourcingu jest znajomość technik wyszukiwania, w tym X-ray search czy Boolean search.

Przeczytaj artykuły na blogu elevato:

Jednak nawet najlepsza strategia wyszukiwania i najlepsza znajomość narzędzi nie da konwersji, jeśli komunikacja z wyselekcjonowanymi kandydatami zostanie źle przeprowadzona.

Płatne kampanie

Rekrutację specjalistów IT można wspomóc płatnymi kampaniami reklamowymi w mediach społecznościowych, jak LinkedIn czy Facebook, lub sieci reklamowej Google Ads. Wszystkie dysponują narzędziami do precyzyjnego targetowania grupy docelowej według różnych kryteriów.

Przeczytaj artykuł na blogu elevato: Marketing rekrutacyjny – jak dotrzeć do kandydatów pasywnych

Rekrutacja IT – kreatywne rozwiązania

Specjalistów z branży IT można zainteresować nietypową rekrutacją, np. w formie grywalizacji. Im ciekawsze zadanie konkursowe, typ lepszy efekt komunikacyjny. Coraz częściej firmy, szczególnie technologiczne, sięgają w rekrutacji po hackathony (maratony projektowania) organizowane w świecie rzeczywistym albo wirtualnym. Podczas trwającego kilkadziesiąt godzin spotkania uczestnicy mają stworzyć nową aplikację czy udoskonalić funkcjonujący system. Ciekawe wyzwanie może przyciągnąć osoby zupełnie nie myślące o zmianie pracy, a rekruterom dać możliwość spotkania z wieloma kandydatami jednocześnie. Jest to też szansa obserwacji ich zachowania, sprawdzenia umiejętności programistycznych na ”żywym organizmie”.

Specjaliści z branży IT – komunikacja

Specjaliści z branży IT preferują kontakt mailowy. Najlepsi otrzymują tygodniowo kilka propozycji, stąd też wiadomość musi być przemyślana. Źle przygotowana może zniechęcić potencjalnego kandydata, dobrze przygotowana – zaciekawić, czyli skłonić do rozmowy online lub spotkania face to face. Przede wszystkim jednak wiadomość musi być spersonalizowana. Potencjalny kandydat ma dostrzec w zaprezentowanej propozycji szansę, a w osobie rekrutera – partnera. Trzeba również dbać o płynną komunikację – szybkie udzielanie informacji zwrotnej, w czym może pomóc system ATS.

Rekrutacja IT – czy CV jest ważne?

W rekrutacji specjalistów z branży IT coraz częściej rezygnuje się z wymagania CV dla przyspieszenia i uproszczenia procesu. Dodatkowym argumentem jest fakt, że mniej istotne w tej branży jest wykształcenie niż doświadczenie i umiejętności. Można je zbadać, odwiedzając profil kandydata z prezentacją jego realizacji. Stosuje się również testy programistyczne, weryfikując nie tylko to, czy kandydat zakoduje działające rozwiązanie, ale czytelność kodu, jego wydajność, przestrzeganie dobrych praktyk, obsługę błędów, odporność na pojawianie się trudności, pracę pod presją czasu.

Zgodnie z prognozami, do końca 2020 roku na świecie zabraknie ponad miliona programistów. Pokazuje to, jak ważna jest dobra strategia rekrutacyjna w tej branży.

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!