Proces rekrutacyjny wymaga stałego dostosowywania się do zmian występujących zarówno w pokoleniach, jak i samej cywilizacji. Nic więc dziwnego, że rekrutacja pracowników online zyskuje na coraz większej popularności. Podpowiadamy, jak odpowiednio przygotować się do wdrożenia rekrutacji online.

Korzyści z przeprowadzania rozmów rekrutacyjnych online

Ponad 20 stron praktycznej wiedzy i wskazówek!

Pobierz przewodnik „Jak wybrać i wdrożyć system ATS?”

Ikona książki

Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszy system ATS?

Jak wybrać i wdrożyć system ATS? Przewodnik dla rekruterów

Korzyści płynących z poszukiwania pracowników online jest równie wiele dla kandydatów, jak i pracodawcy. Rekrutacja pracowników przez Internet daje przede wszystkim możliwość zwiększenia komfortu obu stron. Znika konieczność przygotowania osobnej sali czy pokoju na przeprowadzenie rozmowy. Wystarczy, że tło za plecami rekruterów będzie jednolite i profesjonalne, gdy „spotkanie” ma miejsce na videochacie. Rekrutacja zdalna umożliwia wygodne trzymanie na biurku niezbędnych notatek, kalendarza czy kawy. W przypadku zaproszenia kandydatów „twarzą w twarz” taki niewielki bałagan nie tylko rozprasza ich uwagę, ale przede wszystkim wygląda nieprofesjonalnie.

To także oszczędność czasu – również dla obu stron. Kandydat nie poświęca go na dojazdy, a pracodawca na przygotowanie pokoju do spotkania. Nie musi również odbierać potencjalnego pracownika z recepcji czy spod firmy, przygotowywać dla niego poczęstunku i wody czy odprowadzać z powrotem do wyjścia. W przypadku braku pojawienia się osób zaproszonych na rozmowę, prowadzenie rozmowy kwalifikacyjnej online znacznie oszczędza stracony czas. Rekruter nie oczekuje w przygotowanym pokoju, tylko włącza się do rozmowy tuż przed jej rozpoczęciem.

Z jakich narzędzi korzystać podczas rekrutacji online?

To bardzo ważny element szukania odpowiedzi na pytanie, jak przeprowadzić rekrutację online. Mamy dziś dostęp do wielu narzędzi umożliwiających rekrutację przez Internet, a ich wybór powinien nie tylko dawać pracodawcy duże możliwości, ale także wygodę szukania pracy z domu kandydatowi.

  • Publikacja oferty – najłatwiej dotrze do kandydatów poprzez strony z ogłoszeniami i zakładkę „Kariera” na social-mediach oraz stronie internetowej firmy.
  • Video-rozmowa – doskonałym narzędziem jest Zoom, umożliwiający bezpłatne przeprowadzanie spotkań online. Alternatywą jest Skype, cieszący się dużą popularnością oraz równie powszechny Discord o doskonałej jakości dźwięku.
  • Telefon – poza tradycyjnym dzwonieniem, możemy przeprowadzić rozmowę z kandydatem także za pomocą WhatsAppa, Skype, Messengera czy TeamSpeak.

Zasady savoir-vivre podczas rekrutacji online

Rekrutacja pracowników online, jak jej tradycyjna wersja, wymaga dobrych manier. Chcąc pozyskać jak największą ilość kandydatów zainteresowanych ofertą naszej organizacji, pamiętajmy o ich podstawowych zasadach:

  • Wygląd – rozmowa kwalifikacyjna online, odbywająca się przez video-chat, wymaga schludnego i profesjonalnego wizerunku rekrutera.
  • Odpowiednie warunki qerozmowy – udaj się do osobnego pomieszczenia, w którym żaden współpracownik czy dźwięki z zewnątrz nie będą zaburzały przebiegu spotkania.
  • Poświęć czas kandydatom – nie ograniczaj się do przepytania ich z ich własnych aplikacji. Pozwól zaproszonym osobom na zadawanie swoich pytań i swobodną wypowiedź.
  • Stosuj wyrażenia grzecznościowe – o tym, jak wygląda rekrutacja online świadczy w ogromnej mierze podejście rekrutera. Niezależnie od tego, czy odbywa się ona telefonicznie, przez video czy na chacie, należy zastosować odpowiednie zwroty. W mowie pisanej stosuj wielkie litery przy „Pan”, „Pani”.

Przede wszystkim pamiętaj jednak, że rozmowa o pracę przez Internet powinna przebiegać na takich samych zasadach jak spotkanie bezpośrednie. Okaż kandydatowi równe zainteresowanie, zadbaj o właściwe zaprezentowanie firmy oraz stanowiska i pozwól mu na swobodną wypowiedź.

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!