Rekrutacja pracowników jest jednym z najważniejszych, a równocześnie najtrudniejszych procesów HR. Z jednej strony presja czasu i ograniczony budżet, z drugiej konieczność zatrudnienia osoby zmotywowanej do pracy w konkretnej firmie, posiadającej nie tylko wymagane twarde umiejętności, ale również dopasowanej do jej kultury organizacyjnej i mającej podobne wartości.

Rekrutacja pracowników wewnętrzna

Ponad 20 stron praktycznej wiedzy i wskazówek!

Pobierz przewodnik „Jak wybrać i wdrożyć system ATS?”

Ikona książki

Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszy system ATS?

Jak wybrać i wdrożyć system ATS? Przewodnik dla rekruterów

Przed rozpoczęciem procesu rekrutacyjnego na zewnątrz firmy, warto najpierw sprawdzić, czy wśród pracowników nie ma osoby, która mogłaby zająć wolne stanowisko. Rekrutacja pracowników wewnętrzna odznacza się niższymi kosztami i krótszym okresem adaptacji. Możliwość awansu wewnątrz organizacji działa mobilizująco na zespół, jako że świadczy o tym, iż zaangażowanie i umiejętności pracowników doceniane są przez przełożonych.

Rekrutacja pracowników wewnętrzna, podobnie jak zewnętrzna, składa się z kilku podstawowych etapów:

 • specyfikacja stanowiska / profil kandydata
 • publikacja ogłoszenia
 • weryfikacja zgłoszonych aplikacji
 • selekcja kandydatów
 • zatrudnienie

Rekrutacja wewnętrzna może być skierowana do wszystkich pracowników firmy lub też tylko do wybranej grupy. W zależności od tego ogłoszenia rekrutacyjne publikować można w biuletynie firmowym, w intranecie, na tablicy ogłoszeń albo dystrybuować mailowo.

7 stron merytorycznej wiedzy o HR za free!

Pobierz darmowy eBook “Jak napisać dobre i skuteczne ogłoszenie”

Ikona książki

Dowiedz się, jak pisać oferty pracy tak, aby znaleźli ją najlepsi kandydaci!

eBook o wiedzy HR

Rekrutacja pracowników zewnętrzna

Proces rekrutacji i selekcji rozpoczyna się od analizy stanowiska pracy, a następnie zdefiniowania realistycznego profilu kandydata, na który składają się wymagania związane z wykształceniem, wiedzą specjalistyczną, doświadczeniem zawodowym, cechami osobowości, innymi kompetencjami. Dobrze określony profil kandydata, w połączeniu z wiedzą rynkową oraz kluczowymi wskaźnikami efektywności (KPI) poprzednich procesów rekrutacyjnych, pozwala na wybór odpowiednich kanałów i narzędzi, a tym samym zwiększa szansę osiągnięcia sukcesu. A jako że rekrutacja w decydującej części odbywa się online, pomocą służą też programy monitorujące zachowania użytkowników w sieci, takie jak choćby Google Analytics, Piksel Facebooka, Yandex Metrica.

Zapisz się na demo i poznaj funkcje systemu do rekrutacji elevato, wspomagające rekrutację pracowników.

Ogłoszenie o pracę

Narzędziem, od którego rozpoczyna się proces rekrutacji, jest ogłoszenie z ofertą pracy. Odpowiednio przygotowane wizualnie i treściowo daje szansę wzbudzenia zainteresowania kandydatów o oczekiwanych kwalifikacjach.

Ogłoszenie powinno zawierać:

 • nazwę firmy prowadzącej proces rekrutacji oraz jej opis,
 • prezentację stanowiska pracy,
 • listę wymagań, które musi spełniać kandydat,
 • zakres obowiązków pracownika,
 • informację o wynagrodzeniu i ewentualnych benefitach oraz formie umowy,
 • spis wymaganych dokumentów,
 • dane kontaktowe i informację na temat sposobu złożenia aplikacji,
 • klauzulę dotyczącą przetwarzania danych osobowych.

Równie ważny jak zawartość ogłoszenia o pracę jest wybór miejsc jego publikacji spośród:

 • zakładka Kariera na stronie firmowej, dedykowany rekrutacji czy karierze profil firmowy w mediach społecznościowych,
 • specjalistyczne serwisy ogłoszeniowe,
 • oferty pracy w LinkedIn i GoldenLine (odpłatnie) oraz na Facebooku (bezpłatnie w zakładce „Oferty pracy”),
 • serwisy i fora branżowe,
 • grupy zawodowe w mediach społecznościowych relacyjnych i branżowych, np. LinkedIn, GoldenLine, Facebook,
 • profile rekruterów w mediach społecznościowych, w tym na LinkedIn,
 • biura karier uczelni wyższych.

Proces rekrutacji coraz częściej przeprowadzany jest w mediach społecznościowych. I trudno się temu dziwić, skoro najpopularniejsze z nich, Facebook, skupia ponad 2,271 mld użytkowników na świecie (YouTube zajmuje drugie miejsce z liczbą 1,9 mld użytkowników), a największy serwis zawodowy – LinkedIn: 590 mln. W Polsce z Facebooka korzysta 17 milionów osób, a z LinkedIna aż 3,3 miliona.

Przygotowując ofertę pracy do publikacji w mediach społecznościowych, trzeba jednak pamiętać o ich specyfice. Na przykład warto zadbać o przyciągającą uwagę grafikę i dobre hasło, które jednak w przypadku Facebooka nie powinno zajmować więcej niż 20% jej powierzchni. A najważniejsze dane w poście rekrutacyjnym publikowanym w tym medium powinny znaleźć się w pierwszym, nierozwiniętym widoku. Coraz częściej stosuje się też ogłoszenie o pracę w formie wideo, które według statystyk jest najszybciej rozwijającą się formą przekazu. Wideo ogłoszenie daje możliwość przedstawienia konkretnej oferty pracy, ale również kultury organizacji, środowiska firmowego oraz rekrutera i pracowników. Połączenie więc siły przekazu filmowego i zasięgu mediów społecznościowych zwiększa możliwości dotarcia do potencjalnych kandydatów.

Rekrutacja pracowników

Wg badań tradycyjne ogłoszenie rekrutacyjne jest skuteczne jedynie w przypadku około 25% kandydatów. Wiąże się to z faktem, że aż 70% populacji pracowników to kandydaci pasywni, którzy nie poszukują aktywnie nowego zajęcia. Z tego powodu warto sięgnąć po inne metody rekrutacji, takie jak sourcing i Direct search oraz płatną reklamę.

Rekrutacja pracowników – sourcing

Odpowiedzią na problemy w pozyskiwaniu wysoko wykwalifikowanych kandydatów, np. z branży IT, za pomocą klasycznych rozwiązań jest sourcing. Bazując na nowoczesnej technologii, umożliwia wyselekcjonowanie i indywidualny kontakt z kandydatami z precyzyjnie określonej grupy docelowej. Prowadzenie rekrutacji metodą sourcingu wymaga pewnej wiedzy technicznej i znajomości narzędzi takich, jak np.:

 • Boolean search (sekwencje komend i operatorów) oraz X-ray search,
 • wyszukiwarki, przede wszystkim Google z odpowiednio dobranymi słowami kluczami
 • media społecznościowe dla profesjonalistów, jak: LinkedIn, GoldenLine, Xing, Startups List,
 • serwisy i fora skupiające branże, jak np.: Behance (designerzy), Github (programiści), Stack Overflow (programiści), inne,
 • media społecznościowe, np. Twitter, Instagram czy Facebook,
 • wyszukiwarki kandydatów, jak: TalentBin, Amazing Hiring, Hiretual, Aevy,
 • serwisy tematyczne gromadzące użytkowników, jak np. Meetup, Slack, Wykop, inne.

O sourcingu – także o planowaniu strategii, zasadach komunikacji oraz mierzeniu efektywności… Przeczytaj artykuł na blogu elevato “Sourcing w rekrutacji kandydatów pasywnych”

Odmianą sourcingu jest Direct search używany w przypadku rekrutacji pojedynczych pracowników na stanowiska wymagające specjalistycznych umiejętności i unikalnych predyspozycji, w tym na stanowiska kierownicze.

19 stron merytorycznej wiedzy o HR za free!

Pobierz darmowy eBook “Sourcing kandydatów”

Ikona książki

Wszystko, co musisz wiedzieć o sourcingu kandydatów w rekrutacji!

eBook o wiedzy HR

Rekrutacja pracowników – system rekomendacji

W rekrutacji wysoko wykwalifikowanej kadry coraz częściej stosuje się system poleceń pracowniczych (employee referral). Opiera się on na przekonaniu, że ludzie chcą pracować z osobami, których kompetencje oraz cechy osobowościowe cenią. Mając doświadczenie w pracy w konkretnej firmie oraz wiedzę o jej kulturze organizacyjnej, są w stanie polecić odpowiednich kandydatów na wolne stanowisko. Często również, ze względu na relacje zawodowe i prywatne, łatwiej im niż rekruterom wytypować w środowisku osoby spełniające pożądane kryteria.

O systemie rekomendacji przeczytasz więcej na blogu elevato w artykule “System rekomendacji – sposób na kandydatów pasywnych”.

Rekrutacja pracowników – płatne kampanie reklamowe

Płatną reklamę w rekrutacji stosuje się nie tylko w wyszukiwarce i sieć reklamowej Google (w tym w YouTube), stosowanej przez 96% Polaków (27 milionów), ale i w mediach społecznościowych. Zarówno LinkedIn, jak i Facebook i Instagram, dysponują narzędziami do precyzyjnego targetowania grupy docelowej. Oznacza to, że można zawęzić emisję reklamy do grupy o określonej płci, wieku, lokalizacji, zachowaniu, wykształceniu i pracy. Facebookowy Menedżer Reklamy i Menedżer Kampanii na LinkedInie to bardzo rozbudowane narzędzia do tworzenia reklamy, jej dystrybucji oraz optymalizacji, jednak prowadzą użytkownika za rękę, podpowiadając najlepsze rozwiązania.

Nasze życie 2.0

Rozwój technologii sprawił, że nasze życie toczy się w dwóch równoległych światach: rzeczywistym i wirtualnym. Rekrutacja pracowników jest częścią tego procesu. System ATS to niezbędniki rekrutera. Coraz częściej jednak w rekrutacji stosowane są aplikacje mobilne i sztuczna inteligencja.

Odkryj Elevato! Sprawdź, co potrafi nasz ATS!

Śmiało! Już nie możemy się doczekać, żeby pokazać Ci wszystkie super moce Elevato 😊.

Kobieta z rękami przy twarzy

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!