Ponad 25% aktywnych zawodowo Polaków przekroczyło 50 rok życia. I liczba pracujących pięćdziesięciolatków rośnie. Wiąże się to z sytuacją na rynku pracy – deficytem pracowników, emigracją zarobkową, coraz większą świadomością pracodawców oraz zmianą stylu życia starzejącego się społeczeństwa. Wskaźnik zatrudnienia przedstawicieli pokolenia baby boomers wynosi w Polsce ponad 47 procent, ale osób w wieku od 55 do 64 lat już tylko 35 procent, co plasuje nas w ogonie krajów Unii Europejskiej. Tymczasem silversi to nie tylko szansa na zapełnienie wakatów – wg raportu PWC w najbliższych latach w naszym kraju będzie brakować 1,5 miliona pracowników. To również umiejętności i postawy, których ze świecą można szukać u przedstawicieli młodszych pokoleń.

Silversi

Ponad 20 stron praktycznej wiedzy i wskazówek!

Pobierz przewodnik „Jak wybrać i wdrożyć system ATS?”

Ikona książki

Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszy system ATS?

Jak wybrać i wdrożyć system ATS? Przewodnik dla rekruterów

Według Eurostatu wskaźnik zatrudnienia osób 50+ w wielu europejskich państwach wynosi ponad 60 procent. Na przykład w Szwecji sięga aż 74 procent. Tymczasem w Polsce ponad 4,1 mln osób w wieku od 50 do 64 lat jest nieaktywnych zawodowo. Nasz kraj w rankingu państw najlepiej aktywizujących zawodowo pracowników dojrzałych jest sklasyfikowany na 30. miejscu (raport PwC Golden Age Index 2018). Tymczasem aktywizacja ludzi dojrzałych przekłada się na sferę finansową i społeczną. Zwiększenie aktywności zawodowej osób 50+ w Polsce do poziomu krajów takich, jak: Islandia, Nowa Zelandia czy Izrael, może powiększyć w długiej perspektywie nasze PKB nawet o 66 mld dolarów.

Dlaczego wielu pracodawców obawia się współpracy z osobami 50+?

Osoby dojrzałe uważają, że są niedostrzegane na rynku pracy. I rzeczywiście wciąż tak w Polsce jest, analizując choćby ogłoszenia o pracę, mimo że Kodeks Pracy zakazuje dyskryminacji ze względu na wiek. Fakt ten wynika przede wszystkim z funkcjonujących stereotypów na temat pięćdziesięciolatków.

Pracodawcy są przekonani, że silversi:

 •  Są mniej produktywni niż ich młodsi koledzy. Nie mają motywacji, sił i ochoty do pracy. Teza ta jest nieprawdziwa. Wiele dojrzałych osób żyje aktywnie: podróżuje, uprawia sport, dba o swoją kondycję psychiczną i fizyczną oraz chce rozwijać się i pracować.
 • Częściej chorują, co wiąże się absencjami w pracy. Badania przeczą tej opinii. Skala zwolnień lekarskich wystawianych pracownikom w wieku 50+ jest podobna albo nawet niższa niż w przypadku młodszych pracowników.
 • Mają problemy z opanowaniem nowych technologii, w tym systemów informatycznych. Także to twierdzenie jest niezgodne ze stanem rzeczywistym. Silversi, choć nie urodzili się z telefonem komórkowym w ręku i internetem pod poduszką, dorastali wraz z rozwojem technologii cyfrowych i potrafią z nich korzystać.
 • Są bierni, nie wierzą we własne umiejętności, źle znoszą zmiany. Działają standardowo oraz mają problemy ze współpracą z przedstawicielami młodszych pokoleń. To również stereotyp.

Wiele firm docenia jednak potencjał dojrzałych pracowników: zatrudnia osoby 50+ oraz ten fakt wykorzystuje w działaniach employer brandingowych. Należą do nich: Ikea, McDonald’s, Leroy Merlin, Provident Polska czy Philips Lighting Poland.

Silversi

Dojrzali pracownicy – co mogą zaoferować

Silversi na pracy zęby zjedli. Drogę zawodową rozpoczynali wiele lat temu, kiedy rodziła się gospodarka wolnorynkowa i powstawały korporacje. Dzięki temu mają doświadczenie, wiedzę i kompetencje, obce rozpoczynającym karierę pracownikom. Posiadają cechy przydatne zarówno w pracy zespołowej, jak i w programach mentorskich. Odznaczają się również innymi przymiotami poszukiwanymi przez pracodawców. Należą do nich: lojalność, odpowiedzialność czy umiejętność nawiązywania relacji z ludźmi, wynikająca z życiowej mądrości. Z reguły silversi posiadają też unormowaną sytuację osobistą, stąd też są bardziej dyspozycyjni niż ludzie młodsi. Cenią także stabilne zatrudnienie, co wiąże się bezpośrednio z zaangażowaniem w wykonywanie obowiązków. Dodatkowo pracodawcy zatrudniający dojrzałych pracowników mogą liczyć na ulgi w opłacaniu składek, skrócenie czasu wypłacania wynagrodzenia chorobowego i refundację części pensji.

Emerytowany Ben rozpoczyna staż w modowym sklepie internetowym, zatrudniającym młodych ludzi. Zabawna, ale przede wszystkim ciepła historia o spotkaniu dwóch pokoleń.

Polityka zarządzania wiekiem

Polityka zarządzania wiekiem, standard w firmach z Zachodniej Europy, jest wdrażana przez niewielki procent przedsiębiorstw w Polsce. Prowadzą ją przede wszystkim duże firmy, planujące politykę personalną na wiele lat do przodu. Age management z reguły nie wymaga dużych budżetów. Skupia się przede wszystkim na edukacji i poprawie międzypokoleniowej komunikacji. Proponuje zmianę organizacji pracy tak, by dojrzali pracownicy mogli w pełni wykorzystać swój potencjał. Wiąże się to m.in. z wprowadzeniem elastycznych form pracy. Według badań wpływają one na poprawę stanu zdrowia starszych pracowników i wzrost wydajności. Ważne jest też dostosowanie miejsca pracy do potrzeb dojrzałych pracowników. Można na przykład zadbać o ergonomię biura (design age-friendly), choćby o mocniejsze oświetlenie biurek, większe ekrany komputerów czy wyposażenie go w odpowiednie fotele i biurka. Dojrzali pracownicy powinni mieć też możliwość uczestniczenia w szkoleniach dostosowanych do wymagań rynku pracy, ale uwzględniających ich potrzeby i możliwości.

Co daje firmie age management

Zróżnicowany pokoleniowo zespół może być bogactwem dla przedsiębiorstwa. Odmienne punkty widzenia przekładają się na niestandardowe rozwiązania, lepsze usługi i produkty. Młodzi czerpią z doświadczeń i wiedzy starszych, dojrzali pracownicy zarażają się entuzjazmem młodych.

Strategia zarządzania wiekiem umożliwia:

 • zwiększenie wydajności pracy osób 50+,
 • międzypokoleniową inspirację – przekazywanie wiedzy pomiędzy pracownikami w różnym wieku,
 • zmniejszenie konfliktów międzypokoleniowych,
 • zmniejszenie rotacji pracowników, gdyż osoby dojrzałe są bardziej lojalne,
 • przeciwdziałanie wystąpieniu bomby demograficznej, czyli luki kompetencyjnej, wynikającej z masowego odchodzenia pracowników na emeryturę,
 • skuteczniejsze działania marketingowe dedykowane różnym wiekowo grupom klientów,
 • szybszą reakcję na zmiany rynkowe,
 • lepszą obsługę klientów w różnym wieku,
 • zbudowanie przyjaznego wizerunku przedsiębiorstwa odpowiedzialnego społecznie.

Przeczytaj także artykuł na blogu elevato “Baby boomers – pokolenie dojrzałych pracowników“.

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!