Media społecznościowe, czy chcemy czy nie, stały się jednym z najistotniejszych elementów współczesnego świata. Elementem, który obejmuje właściwie każdy aspekt naszego życia, nie tylko sferę kontaktów międzyludzkich i wyrażania samego siebie, ale również kształtowania zwyczajów, gustów, trendów, opinii. A także, lub może przede wszystkim, konsumpcji i reklamy. Z raportu przygotowanego przez Hootsuite i We Are Social Digital 2019 wynika, że z mediów społecznościowych korzysta 3,484 mld ludzi na świecie, co sprawia, że np. strona firmy na Facebooku jest także doskonałym narzędziem rekrutacji pracowników oraz kreowania marki pracodawcy i marki korporacyjnej.

Strona firmy na Facebooku

Ponad 20 stron praktycznej wiedzy i wskazówek!

Pobierz przewodnik „Jak wybrać i wdrożyć system ATS?”

Ikona książki

Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszy system ATS?

Jak wybrać i wdrożyć system ATS? Przewodnik dla rekruterów

Nie znaczy to oczywiście, że przedsiębiorstwo niefunkcjonujące w mediach społecznościowych nie ma szans na odniesienie sukcesu. Faktem jest jednak, że strona firmy na Facebooku, plasującego się na czele społecznościowej stawki, może przynieść jej konkretne korzyści lub zaszkodzić. W czasach błyskawicznie rozprzestrzeniających się informacji, hejtu i polowania na skandale, nawet jeden niewinny post na Facebooku rujnuje przez lata starannie budowany wizerunek. „Internety” rzadko zapominają, jeszcze rzadziej wybaczają. Jaka powinna więc być strona firmy na Facebooku, by spełniał swoje zadanie?

O koncie firmowym ogólnie

W wielu branżach to nie strona internetowa, ale strona firmy na Facebooku jest pierwszym źródłem informacji o organizacji. Jest też głównym medium służącym do codziennej komunikacji z odbiorcami. Pozwala na pokazanie się od mniej formalnej strony, a także zmniejszenie dystansu i traktowanie każdego odwiedzającego indywidualnie. Ułatwia to zyskanie zaufania i sympatii. W niektórych przypadkach ma uzasadnienie prowadzenie dodatkowych profili tematycznych, wspierających ten główny. Mogą być one poświęcone rekrutacji i rozwojowi zawodowemu w organizacji, pełnić rolę BOKu czy też mieć charakter popularnonaukowy, służąc budowie wizerunku firmy jako eksperta w branży.

Strona firmy na Facebooku – podstawy są ważne

  • Istotne jest uzupełnienie wszystkich informacji o firmie, począwszy od danych teleadresowych, przez opis działalności, po dane kontaktowe, jak adres e-mail czy numer telefonu.
  • Bezwzględnie konieczne jest zadbanie o dobrej jakości zdjęcie profilowe, którym powinno być logo, jako że oznacza każdą publikację, jak również przyciągający uwagę cover (zdjęcie w tle, animacja, film) wpisany w identyfikację wizualną firmy, ale równocześnie jasno komunikujący charakter strony.
  • Szata graficzna, widoczna w stałych elementach wyglądu strony (cover, zdjęcie profilowe, ikony, zakładki), jak i brandingu publikowanych materiałów powinna być unikalna, spójna, charakterystyczna, tak by zapadła w pamięć użytkowników.

Profil firmy na Facebooku

Konto firmowe na Facebooku – 10 przykazań

1. Pomysł

Strona firmy na Facebooku nie istnieje w próżni, ale jest elementem całej strategii komunikacji. Nie służy mu chaos i przypadkowość. Wymaga, jak każde działanie marketingowe, sprecyzowania celu, określenia grup odbiorców, planu i walidacji. Ich efektem jest koncepcja wizualna i werbalna profilu, tematyka publikacji i częstotliwość. Również używane materiały, a także sposoby nawiązywania i utrzymywania relacji z odbiorcami oraz reakcji w sytuacjach kryzysowych. Ważny jest także pomysł na obecność w szeroko rozumianej branży i branżach komplementarnych poprzez dzielenie się, udostępnianie, komentowanie, nawiązywanie do zjawisk i wydarzeń… Innymi słowy sugerowanie, że firma działa w określonej przestrzeni, i “pokazywanie się” w określonych środowiskach, czyli tam, gdzie mogą być potencjalni odbiorcy. Zanim więc zaczniesz prowadzić stronę firmową na Facebooku, zastanów się, po co to robisz i dla kogo to robisz. Planuj swoje posty zgodnie ze strategią w dłuższej perspektywie, ale nie zapominaj reagować na bieżące wydarzenia.

2. Angażujące treści

Nie ma nic prostszego niż kopiowanie i wklejanie treści na Facebooka ze swojej strony internetowej. Trudniej natomiast stworzyć „content”, który faktycznie angażuje odbiorcę. Zarówno dla decydujących o zasięgu i popularności profilu algorytmów Facebooka, jak i przeciętnego czytelnika zdecydowanie ważniejsze od polubień są komentarze. Dobry post to taki, który nie tylko zaciekawi odbiorcę, ale również skłoni go do reakcji.

Konto firmowe na Facebooku

3. Strona firmy na Facebooku – nudo precz!

Potencjalny fan ma maksymalnie 60 sekund na decyzję, czy chce zostać na profilu i przeczytać post. Mało. Oznacza to, że kontrolę nad jego reakcjami przejmuje wzrok. Oznacza to również, że publikacje na stronie firmowej powinny być zawsze wyposażone w treść wizualną: obraz (zdjęcie, infografika, rysunek), wideo (animowany gif, klip, animacja, film) lub link. Prowadząc stronę firmy na Facebooku, trzeba dbać również o różnorodność form wypowiedzi. Warto na przykład wykorzystywać transmisje na żywo (Facebook Live) czy prowadzić webinary. Wkrótce będzie można używać nowych lub rozszerzonych funkcji, takich jak planowanie i zarządzanie spotkaniami zsynchronizowanymi z kalendarzem, akceptowanie rezerwacji online, wysyłanie przypomnień do użytkowników w formie wiadomości tekstowych lub za pomocą Messengera.

4. Komunikacja z odbiorcą

Wiele osób traktuje możliwość komunikacji na Facebooku ze swoimi klientami jako smutną konieczność, a nie szansę. Szansę na to, by załagodzić wszystkie możliwe wizerunkowe kryzysy w zarodku. Również możliwość, aby zdecydowanie lepiej poznać osoby zainteresowane usługami i produktami organizacji. Nic tak nie łączy z marką i nie wzbudza lojalności jak bezpośredni kontakt. Nic natomiast nie zraża równie mocno jak ignorowanie.

5. Wizerunek firmy przyjaznej dla ludzi

Nie tylko klienci i kontrahenci oglądają stronę firmy na Facebooku, ale również kandydaci. W erze coraz bardziej wymagającego rynku pracy, wizerunek firmy wśród potencjalnych pracowników staje się coraz bardziej istotny. Staraj się stworzyć obraz swojego przedsiębiorstwa jako miejsca przyjaznego, rozwijającego i dającego możliwości awansu. Pamiętaj też, że nic tak nie przemawia do czytelników jak autentyczne „human story”. Staraj się wykorzystywać pracowników do reklamy swojej firmy.

6. Strona firmy na Facebooku – publikuj regularnie

Cienka czerwona linia dzieli systematyczne publikowanie nowych treści od zwykłego zaśmiecania profilu. Odbiorcy nie cenią sobie firmowych postów pojawiających się co kilka godzin. W przypadku większości profili wystarczy maksymalnie jeden post dziennie.

7. Nie ukrywaj się – reaguj na negatywne reakcje

Tak jak prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie, tak często wizerunek firmy budowany jest nie w codzienności, a w kryzysie. Nie ma nic trudniejszego niż odwrócenie negatywnej i potencjalnie niszczącej sytuacji na swoją korzyść. Zanim zareagujesz na negatywne komentarze, zastanów się, jak Twoja odpowiedz zostanie odebrana przez adresata i postronnych obserwatorów.

8. Pozyskuj cennych pracowników

Strona firmy na Facebooku to dobry sposób na pozyskanie wartościowych kandydatów. Dotyczy to też tzw. kandydatów pasywnych. Nie odwiedzają oni serwisów z ogłoszeniami i nie szukają pracy, ale są ciekawi, jak to jest gdzie indziej. Wzbudzenie zainteresowania firmą lub ofertą może zaowocować złożeniem aplikacji. Więcej na ten temat piszemy w artykule “Marketing rekrutacyjny – jak dotrzeć do kandydatów pasywnych”.

9. Publikuj oferty pracy

Facebook pozwala na wzbogacenie profilu o dodatkowe aplikacje. Jedną z najbardziej przydatnych w rekrutacji jest możliwość tworzenia ogłoszeń rekrutacyjnych. Wyświetlają się one w zakładce „Oferty pracy”, w zakładce „Marketplace” oraz w „Aktualnościach”. Są zaciągane na ogólną listę, którą Facebook generuje w zakładce facebook.com/jobs/. Kandydaci, wchodząc w zakładkę ,,,Oferty pracy”, mogą zdefiniować wyszukiwanie wg kryterium branży, rodzaju pracy, czasu czy odległości. Aplikowanie odbywa się za pomocą przycisku ,,Zgłoś kandydaturę”, który automatycznie wypełnia formularz danymi. Funkcja pozwala na zarządzanie ogłoszeniami, ale też prowadzenie komunikacji z kandydatami, umawianie rozmów rekrutacyjnych czy wysyłanie automatycznych przypomnień przez Messengera.

10. Strona firmy na Facebooku – reklamuj się

Facebook dysponuje rozbudowanymi narzędziami reklamowymi i narzędziami analitycznymi, które nieustannie rozwija. Więcej na ten temat piszemy w artykułach: “Kampanie reklamowe w rekrutacji na Facebooku i LinkedInie”, “Remarketing w rekrutacji, czyli jak złapać uciekających kandydatów” oraz w cytowanym wyżej: “Marketing rekrutacyjny – jak dotrzeć do kandydatów pasywnych”.

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!