Dla każdej firmy, która chce dysponować kompetentnym zespołem pracowników, skuteczna strona kariery powinna być priorytetem. Aż 64% osób poszukujących pracy uważa ją za podstawowe źródło informacji o organizacji.Tym samym pełni ona istotną rolę w kreowaniu wizerunku marki. Jest też pierwszym spotkaniem z pracodawcą, determinującym często przebieg rekrutacji. Kandydaci odwiedzają strony kariery, by sprawdzić oferty pracy i złożyć aplikacje na wolne stanowiska. Muszą być one aktualne, czytelne i atrakcyjne, by zachęcić kandydatów do kliknięcia przycisku „Aplikuję”.

40% kandydatów szuka ofert pracy bezpośrednio na stronach pracodawców. (InterviewMe “Badanie kandydatów 2019”)

Strona kariery – dobre praktyki

Ponad 20 stron praktycznej wiedzy i wskazówek!

Pobierz przewodnik „Jak wybrać i wdrożyć system ATS?”

Ikona książki

Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszy system ATS?

Jak wybrać i wdrożyć system ATS? Przewodnik dla rekruterów

Nie istnieje jeden wzór strony kariery, idealny dla każdej firmy. Można jednak wyróżnić cechy, którymi powinna się ona charakteryzować, niezależnie od profilu działalności organizacji oraz grupy odbiorców.

7 najważniejszych cech

Strona kariery powinna wpisywać się w strategię employer brandingową oraz ułatwiać procesy rekrutacyjne. Im lepsza, czyli spójna w zakresie wysyłanych przez pracodawcę komunikatów w formie wizualnej i treści, jak również ich dostępności i przydatności, tym będzie bardziej skuteczna.

Jaka powinna być strona kariery?

 • Atrakcyjna wizualnie, czyli zaprojektowana zgodnie z nowoczesnymi trendami w designie, z wykorzystaniem ikonografii, rysunków, zdjęć, audio, animacji, filmów – obrazy mówią więcej niż tysiąc słów.
 • Pomysłowa – informacje przekazywane w formie tekstu powiązanego z obrazem ludzki mózg lepiej i szybciej przyswaja.
 • Wpisująca się w branding firmy, m.in. w zakresie kolorystyki, symboliki i claimów.
 • Przejrzysta w strukturze i hierarchii treści, tak by użytkownik bez trudu mógł znaleźć potrzebne informacje.
 • Zawierać czytelne, poprawne, ale zwięzłe teksty napisane przystępnym językiem.
 • Bezbłędna pod względem technicznym, zarówno w wersji desktopowej, jak i mobilnej. Strona kariery powinna być zoptymalizowana, by generować ruch z sieci.
 • Łatwa do edycji, co ułatwia bieżącą aktualizację.

strona kariery

Firma Canva podchodzi do strony kariery tak, jak do promocji swoich produktów. Eksponuje powody, dla których warto w niej pracować. Dzieli oferty pracy na sekcje odpowiadające poszczególnym działom, dzięki czemu kandydat kierowany jest do interesujących go informacji.

 

Najważniejsza zawartość

Strona kariery tworzona jest z myślą o kandydatach, tak więc musi odpowiadać na istotne dla nich pytania: Jakie oferty pracy są dostępne? Jak przebiega rekrutacja? Co to za firma? Dlaczego warto w niej pracować? Powinna kierować odbiorców należących do różnych grup do dedykowanych im informacji.

Co powinna zawierać strona kariery?

 • Aktualne oferty wraz z opisem obowiązków, wymagań, specyfiki pracy w danym dziale lub na określonym stanowisku. Może również być wyposażona w funkcjonalność pozwalającą użytkownikom na przesyłanie zgłoszeń, niezależnie od prowadzonych rekrutacji.
 • Opcję intuicyjnego, szybkiego i nieskomplikowanego sposobu złożenia aplikacji na dane stanowisko, jak czytelne formularze, możliwość automatycznego pobierania treści CV czy aplikowania z profilu na Linkedin. Prosta funkcja aplikowania polepsza doświadczenie kandydatów w procesie rekrutacji.
 • Szczegółowy opis procesu rekrutacyjnego: wszystkich etapów rekrutacji, terminów, wymaganych dokumentów. To informacja fundamentalna z punktu widzenia kandydatów, którzy mogą przygotować się na kontakt z pracodawcą.
 • Interesującą prezentację firmy obejmującą jej historię, misję, wartości, kulturę organizacyjną, EVP, czyli wszystko co sprawi, że potencjalny kandydat uzna ją za rzetelną, dającą możliwość dobrej pracy, szansę na rozwój, zachowanie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Strona kariery powinna eksponować te elementy, które oddają ducha organizacji oraz wyróżniają ją spośród wielu innych
strona karieryStrona kariery firmy Aviva obejmuje wideo, na którym pracownicy opowiadają, jak się w niej pracuje. Na filmie pokazano nie tylko zespół, ale również wnętrza biurowe.

 

 • Prezentację zespołu i codziennego dnia pracy w poszczególnych działach czy na określonych stanowiskach w formie filmowej czy fotograficznej relacji, okraszonych wypowiedziami pracowników po to, by kandydaci wiedzieli, dlaczego warto w tej firmie pracować. Dla ponad 90% pracowników atmosfera w pracy ma znaczenie.
 • Blog, który opowiada o życiu firmy.

strona kariery

Jednym z elementów wyróżniających stronę kariery firmy Netflix są blogi: firmowy i techniczny. Ten drugi wzmacnia jej wizerunek  jako eksperta w dziedzinie technologii.

 

 • Jasne, rzeczowe przedstawienie polityki wynagrodzeń dla każdego stanowiska, jak również oferowane benefity pozapłacowe.
 • Prezentację zespołu prowadzącego rekrutację wraz z proponowaną formą kontaktu.

Warto oprzeć się na narzędziach analitycznych

Wbrew pozorom dostosowanie strony kariery do wymagań rynku nie jest zadaniem prostym. Z pomocą przychodzą narzędzia do śledzenia zachowań odwiedzających stronę, dzięki którym można zidentyfikować potencjalne problemy i ulepszyć doświadczenie kandydatów.

Należą do nich:

 • Google Analytics, który wykorzystywany jest do zbierania danych i generowania raportów dotyczących ruchu internetowego, wskaźników konwersji i ROI. Można je skonfigurować do śledzenia aktywności kandydatów od wejścia na stronę aż do ukończenia aplikacji – tak, by zrozumieć ich zachowania i w razie potrzeby zoptymalizować treści ogłoszeń czy zawartość formularzy.
 • Yandex Metrica to jedno z  wielu  narzędzi  analizujących zachowania użytkowników na stronie www.
  Dostarcza  statystyk na temat ruchu w witrynie, ale również generuje mapy kliknięć i nagrania poszczególnych sesji. Dzięki temu łatwo śledzić doświadczenia użytkowników.

 

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!