Dla każdego rozwijającego się przedsiębiorstwa przychodzi czas, gdy tabele w arkuszu kalkulacyjnym, notatki i inne sposoby na zarządzanie pracą przestają wystarczać. Nie inaczej jest w sferze zarządzania zasobami ludzkimi. Niezależnie od tego, jak zdolnych mamy pracowników w tym dziale i jak dobrze zorganizują oni swoją pracę, nadejdzie moment, gdy zostaną przytłoczeni jej ilością. Chcąc tego uniknąć, inwestujemy w systemy HR. Jakie korzyści dla pracowników i biznesu niesie za sobą ich zastosowanie?

Systemy HR - 6 korzyści dla biznesu

1. Wsparcie zarządzania dokumentami

Ponad 20 stron praktycznej wiedzy i wskazówek!

Pobierz przewodnik „Jak wybrać i wdrożyć system ATS?”

Ikona książki

Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszy system ATS?

Jak wybrać i wdrożyć system ATS? Przewodnik dla rekruterów

Systemy HR nie są programami do zarządzania dokumentami sensu stricto, ale znacząco usprawniają ten proces. Wszystkie dokumenty dotyczące rekrutacji, pracowników i spraw związanych z zatrudnieniem znajdują się w jednym miejscu. System na bieżąco archiwizuje dokumenty związane z kadrami. Dodatkowo w jednym miejscu gromadzimy wszystkie dokumenty dotyczące pracownika, począwszy od procesu jego rekrutacji.

+ ułatwiony dostęp do dokumentów i ich archiwizowanie
+ kontrola dostępu do ważnych dokumentów

2. Skuteczna rekrutacja

System wspomagający proces rekrutacji pozwala na automatyczną publikację ofert pracy w wielu miejscach w sieci. Zgłoszenia kandydatów trafiają do jednej bazy danych, gdzie możemy je dowolnie segmentować, przeszukiwać i analizować. Dodatkowo dane potencjalnych kandydatów możemy łatwo zaktualizować, korzystając z szybkiego połączenia z serwisem LinkedIn. Serwisy społecznościowe pełne są informacji na temat kandydatów, ale ich przeszukiwanie wymaga czasu i energii.

+ proste połączenie z LinkedIn,
+ rekrutowanie tam, gdzie dzisiaj znajdują się potencjalni pracownicy,

3. Łatwiejsze zarządzanie pracownikami

Zmienił się sposób pracy. Coraz więcej osób pracuje zdalnie w modelu zadaniowym, gdzie liczy się efekt, a nie godziny spędzone na stanowisku pracy.Powyżej pewnej skali organizacji, bez wsparcia odpowiednimi systemami informatycznymi, skuteczne zarządzanie takim zespołem i rozwijanie jego kompetencji nie jest możliwe.

+ zarządzanie pracownikami poprzez cele (MBO)
+ rozwijanie kompetencji zespołu

4. Wsparcie działów HR

System HR to tylko narzędzie, które wspomaga dział zarządzania zasobami ludzkimi. Nie jest w stanie zastąpić pracujących w nim ludzi, ale pozwala na oszczędność czasu, identyfikację negatywnych trendów i tworzenie strategii motywujących i angażujących zespół.

+ oszczędność czasu specjalistów HR poprzez automatyzację procesów
+ możliwość tworzenia nowych strategii zarządzania zasobami ludzkimi

5. Wyłanianie talentów

Systemy HR usprawniają tworzenie modeli kompetencji dla poszczególnych stanowisk. Pozwala to zidentyfikować obszary wymagające poprawy, ale jest też przydatne w wyłanianiu najlepszych. Nie musimy zdawać się wyłącznie na intuicję i doświadczenie managerów. Choć są i będą oni kluczowi, warto dać im narzędzia wspomagające, które wydobędą ich potencjał.

+ łatwe tworzenie modeli kompetencji dla stanowisk
+ identyfikacja najlepszych pracowników

6. Realizowanie strategii organizacji

Nawet najlepsza strategia nie pozwoli nam osiągnąć celu, jeśli nie posiadamy pracowników zdolnych wprowadzić ją w życie. Systemy HR analizują obszary niedoborów wiedzy lub umiejętności.Uzyskujemy w ten sposób odpowiedź na pytanie, czy nasi pracownicy mają potrzebne kompetencje, potrzebne do realizacji naszych planów strategicznych.

+ analiza kompetencji pracowników i identyfikacja luk kompetencyjnych
+ pewność posiadania kompetencji potrzebnych do realizacji strategii

Jesteś gotowy na zmiany? Czy systemy HR są dla Ciebie?

Wdrożenie systemu HR to nie tylko zmiana systemu pracy. Możliwości, które odkrywają organizacje wraz z wykorzystaniem tego narzędzia, zmieniają często podejście do realizacji strategii. Począwszy od uporządkowania danych i analizy stanu, w jakim znajduje się organizacja, przez rozwijanie pracowników i ich kompetencji, aż po realizację wspólnego celu.

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!