Mimo że narzędzia oparte na sztucznej inteligencji wciąż znajdują się w początkowej fazie rozwoju, już dzisiaj coraz wyraźniej zmieniają naszą rzeczywistość. Wpływ AI na codzienne życie nie kończy się wcale na spersonalizowanych reklamach w internecie czy inteligentnych samochodach. Sztuczna inteligencja po cichu stała się nieodłączną częścią praktycznie każdego aspektu naszej cyfrowej cywilizacji. W tym… a może przede wszystkim, naszego środowiska pracy. Przykładem są aplikacje wspomagające procesy HR.

Sztuczna inteligencja – technologiczna rewolucja

Ponad 20 stron praktycznej wiedzy i wskazówek!

Pobierz przewodnik „Jak wybrać i wdrożyć system ATS?”

Ikona książki

Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszy system ATS?

Jak wybrać i wdrożyć system ATS? Przewodnik dla rekruterów

Jesteśmy u progu kolejnej ogromnej, technologicznej rewolucji. Rewolucji, która być może zmieni nasze życia jeszcze mocniej niż rozpowszechnienie się internetu. Choć technologie oparte na sztucznej inteligencji istnieją już od prawie 60 lat, jesteśmy w stanie wykorzystać jedynie ułamek ich potencjału. Jednak w przedsiębiorstwach na całym świecie narzędzia oparte na AI przejmują już coraz więcej nudnych i żmudnych obowiązków, wykonywanych do tej pory przez pracowników. Sztuczna inteligencja wspomaga między innymi zadania związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi i rekrutacją nowych pracowników.

Czy AI zastąpi człowieka?

Nic nie wskazuje jednak na to, że w najbliższym czasie maszyny zastąpią w pracy człowieka, również w branży HR. Prawdopodobnie bowiem jeszcze przez wiele dziesięcioleci sztuczna inteligencja nie będzie wstanie wykonywać większości skomplikowanych i niepowtarzalnych zdań, jakie dziś realizują ludzie. Już teraz może natomiast zastąpić ich w wielu mechanicznych, odtwórczych czynnościach, które nie pozwalają skupić się na produktywnej i kreatywnej pracy. W dzisiejszym, przeładowanym informacjami świecie, ludzkie mózgi dochodzą do granicy swoich możliwości. Przejęcie schematycznych i żmudnych, ale czasochłonnych działań przez narzędzia AI sprawia, że człowiek efektywniej może wykorzystać swój potencjał.

Sztuczna inteligencja

Rozwiązania AI

Coraz więcej światowych potentatów technologicznych inwestuje w rozwiązania AI, zdecydowanie zwiększając ich dostępność dla małych i średnich przedsiębiorstw. Sztuczna inteligencja stosowana jest jednak nie tylko w futurystycznych, ale też w powierzchownie trywialnych i prostych narzędziach. Potrafią one bowiem skokowo zwiększyć produktywność pracowników. Przedstawiamy pięć ciekawych technologii AI, które mogą odmienić prace zespołu Human Resources.

Przykładowe aplikacje wspomagające prace HR

 • Notatki nie są problemem!
  Przygotowanie transkrypcji rozmowy z kandydatami online pochłania za dużo czasu? Notatki ze spotkań rekrutacyjnych zaśmiecają całe Twoje biurko? A może masz „lekarski” styl pisma? To już nie problem! Oparte na technologii AI aplikacje, takie jak Otter, zrobią to za Ciebie. Sztuczna inteligencja sprawi, że nie tylko nagranie, ale i wyszukanie, odtwarzanie, udostępnianie, transkrypcja każdego spotkania offline i online będzie na wyciągnięcie ręki… znaczy telefonu.
 • Wideokonferencje nigdy nie były tak proste.
  Za każdym razem, kiedy próbujesz przeprowadzić wideo rozmowę, technologia płata Ci figla? To już przeszłość. Zoom, lub podobne aplikacje, tworzą oparte na technologii chmury stabilne platformy, pozwalające w łatwy sposób organizować wirtualne spotkania. Aplikacja zapewnia nie tylko wysokiej jakości obraz i dźwięk na praktycznie każdym urządzeniu, ale również daje możliwość łatwej wymiany danych czy informacji.
 • Proste umawianie spotkań.
  Marnujesz swój czas, by zaplanować i umówić spotkania rekrutacyjne? To już nie problem. Aplikacja HR, taka jak x.ai, planuje, organizuje, przypomina o spotkaniach i rezerwuje salę konferencyjną. Nieprzekonujące? Obecnie z x.ai korzysta 98% największych amerykańskich korporacji.
 • Wygodne skanowanie dokumentów.
  Choć coraz więcej firmowych dokumentów istnieje już tylko na twardych dyskach, jeszcze przez wiele lat skazani jesteśmy na używanie papieru. Aplikacja Adobe Scan nie rozwiązuje niestety tego problemu. Umożliwia natomiast skanowanie dokumentów za pomocą Smart-fona, łatwe przesyłanie plików a także, dzięki wbudowanemu AI, automatyczne rozpoznawanie tekstu.
 • Palatine Analytics: nie bój się wielkiego brata!
  Problem z oceną produktywności i kwalifikacji pracowników dotyczy wielu firm. Taka aplikacja HR jak na przykład Palatine Analytics pozwala dokładnie przeanalizować zachowanie pracownika w pracy, zidentyfikować jego silne i słabe strony, a także angażowanie w wykonywane obowiązki.

Przeczytaj również na blogu elevato artykuły:
“Sztuczna inteligencja w rekrutacji – jak AI usprawnia procesy”
“Sztuczna inteligencja w biznesie – AI zmienia rynek pracy?”

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!