Pomijając miłośników katastroficznych filmów, społeczeństwo jest optymistycznie nastawione do szans i możliwości, jakie niesie ze sobą sztuczna inteligencja (ang. artificial intelligence). Dla przeciętnego Kowalskiego AI oznacza kilka dodatkowych funkcji w telefonie, dla firm natomiast – znaczące ograniczenie kosztów i szanse na gwałtowny rozwój. Produkty oparte na technologii sztucznej inteligencji mogą okazać się zbawienne szczególnie dla dużego biznesu. Odciążą pracowników z większości mechanicznych, powtarzalnych i czasochłonnych czynności, a tym samym pozwolą skupić się na kreatywnej pracy. Pozwolą również na pozyskanie i analizę ogromnej ilości danych. Dobrodziejstwo AI nie omija branży HR. Już teraz sztuczna inteligencja używana jest do usprawniania procesów rekrutacyjnych i zarządzania pracownikami.

Sztuczna inteligencja oznacza zmiany

Ponad 20 stron praktycznej wiedzy i wskazówek!

Pobierz przewodnik „Jak wybrać i wdrożyć system ATS?”

Ikona książki

Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszy system ATS?

Jak wybrać i wdrożyć system ATS? Przewodnik dla rekruterów

Coraz szybszy rozwój sztucznej inteligencji zwiastuje nie tylko rewolucyjne zmiany dla naszego społeczeństwa, ale także – równie wielkie – dla prowadzenia i zarządzania biznesem. Korzystanie z najnowszych rozwiązań technologicznych to w wielu branżach już nie luksus, a konieczność. Pojawianie się coraz większej ilości inteligentnych narzędzi w codziennym życiu zmusza firmy do przystosowania się do nowych realiów lub zmierzenia się z groźbą porażki. Myśląc z perspektywy biznesowej, coraz rzadziej traktuje się rozwiązania AI jako konkurencję dla żywego pracownika. Zamiast tego dąży się do wykorzystania jej potencjału.

Na naszych oczach startuje czwarta rewolucja przemysłowa, uczące się komputery drastycznie zmienią nasze życie. Bardziej niż koło, prąd czy internet.
Jen Hsun Huang, szef Nvidii

Sztuczna inteligencja w biznesie

To co do niedawna wydawało się wymysłem Science Fiction, dzisiaj coraz częściej wkrada się do naszej codzienności. W zalewie informacji ciężko tak naprawdę ocenić realne możliwości narzędzi AI. Jak tak naprawdę sztuczna inteligencja zmienia biznes, a co istnieje wyłącznie na kartach powieści fantastycznych?

Sztuczna inteligencja w biznesie może:

  • Analizować ogromne ilości informacji, wzorców i schematów.
  • Automatycznie zarządzać dokumentacją lub bazami danych.
  • Uczyć się z dostarczonych danych, na przykład zwyczajów pracowników.
  • Kontrolować pracowników. Tworzyć rozbudowane analizy produktywności i umiejętności.
  • Automatycznie organizować, optymalizować i zarządzać w chmurze czasem pracy zatrudnionych pracowników.
  • Wspierać proces rekrutacji.
  • Rozpoznawać głos, tworzyć automatyczne transkrypcje spotkań i notatek.
  • Cyfrowo zarządzać przestrzenią biurową.
  • Automatyzować obsługę klientów (chatboty).

Sztuczna inteligencja w biznesie

AI w biurowej codzienności

Codzienne funkcjonowanie firmy i biura coraz bardziej zmienia się pod wpływem narzędzi opartych na sztucznej inteligencji. Większość powtarzalnych i mechanicznych czynności, jakie wykonują pracownicy, będzie wkrótce wykonywana przez maszyny. Nie dotyczy to tylko zadań związanych z analizą i porządkowaniem danych i oceną produktywności pracownika, ale też z zarządzaniem zużyciem energii w przestrzeni biurowej, rozliczaniem faktur czy rezerwacją sal konferencyjnych. Sztuczna inteligencja może się również stać personalną sekretarką, będącą w stanie autonomicznie odpowiadać na maile, umawiać spotkania… albo rezerwować samolot. A to dopiero początek. Mimo wszystko uważa się, że pojawienie się narzędzi opartych na AI nie spowoduje znaczącego spadku zatrudnienia pracowników.

Przeczytaj artykuł na blogu elevato “Digital workplace – co to dokładnie oznacza?

W branży HR

Rozwiązania bazujące na sztucznej inteligencji, która potrafi przyswajać informacje, uczyć się na dotychczasowych interakcjach i wyciągać wnioski mogą kształtować strategię zatrzymywania pracowników w firmie. Wpływać na poziom zadowolenia zespołu i tym samym zmniejszać rotację kadry. AI może również poprawiać candidate experience, dopasowując proces rekrutacyjny do preferencji jej uczestników, jak też optymalizować wyszukiwanie i selekcję odpowiednich kandydatów.

Przeczytaj artykuł na blogu elevato “Sztuczna inteligencja w rekrutacji – jak AI usprawnia procesy”.

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!