Systemy wspomagające zarządzanie miękkim HR a ochrona danych osobowych cz. 3

W poprzednich częściach omówiłem zarówno obligatoryjne funkcjonalności każdego systemu informatycznego (a więc też systemów HRM), jak i kwestie związane z zapewnieniem gromadzonym w nich danych bezpieczeństwem. Teraz nadszedł czas, by zająć się zagadnieniem związanym ze współpracą z firmami trzecimi (producenci systemu informatycznego, hostingodawcy). Na zakończenie przyjrzę się również temu, jakie dane osobowe mogą być wprowadzane 

Czytaj dalej »

Czy trzeba rejestrować zbiór kadrowo-płacowy w GIODO?

Każda firma w momencie zatrudnienia pracownika, staje się administratorem jego danych i ma obowiązek je przetwarzać zgodnie z przepisami o ochronie danych osobowych. Przepisy te, a dokładnie Art. 43 ust. 1 pkt. 4 ustawy o ochronie danych osobowych, zwalniają z obowiązku zgłoszenia do rejestracji Generalnemu Inspektorowi Ochrony Danych Osobowych administratorów przetwarzających dane w związku z 

Czytaj dalej »

Systemy wspomagające zarządzanie miękkim HR a ochrona danych osobowych cz. 2

W poprzedniej części skoncentrowałem się na przybliżeniu Czytelnikom funkcjonalności systemu HRM, które wymagane są przez przepisy ochrony danych osobowych. Tym razem zajmę się zagadnieniami związanymi z bezpieczeństwem takiej aplikacji. Bezpieczny system HRM, czyli jaki? Wczytując się głębiej w treść Rozporządzenia, znajdziemy w nim szereg dodatkowych wymogów, które mają zastosowanie do systemów informatycznych. Poniżej znaleźć można 

Czytaj dalej »

Jak długo można przechowywać dane kandydatów do pracy?

Jak mówi definicja przetwarzania danych, przechowywanie jest jedną z form ich przetwarzania. Kodeks pracy nie określa dopuszczalnego czasu przetwarzania danych osobowych kandydatów do pracy, w związku z tym zastosowanie będą tu miały głównie zasady określone w Ustawie o ochronie danych osobowych, z których wynika, że jedyną podstawą do ich przechowywania, jest uzyskanie zgody takiej osoby. 

Czytaj dalej »

Przetwarzanie danych służbowych

Wielu pracodawców zadaje sobie pytanie, czy może swobodnie dysponować danymi osobowymi swoich pracownikach np. poprzez umieszczanie ich na firmowej stronie www, w intranecie, na wizytówkach, folderach reklamowych zawierających oferty etc. Tego typu pytania bardzo często trafiały również do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Sprawa była o tyle istotna, że doczekała się zarówno rozstrzygnięć GIODO jak 

Czytaj dalej »