Z naszego ostatniego artykułu wiesz już, czym jest talent pool i jak zacząć budowę własnej bazy talentów. Jeśli już ją masz możliwe, że zastanawiasz się, jak w pełni wykorzystać jej potencjał. Chcielibyśmy Ci o tym opowiedzieć, dlatego usiądź wygodnie. Zaczynamy!

Baza talentów – czy to działa?

Szybka ściąga: talent pooling polega na tworzeniu i zarządzaniu bazą potencjalnych kandydatów. Dzięki niej rekruterzy będą mogli szybko i sprawnie reagować na zmieniające się potrzeby rekrutacyjne firmy. 

O tym, że się takie działanie się opłaca, skutecznie przekonuje przykład platformy Spotify. W akcji „join the band” (1) firma postawiła sobie za cel zasilenie bazy kandydatów studentami. Dzięki temu szybko wychwytywała wschodzące talenty. To podejście sprawiło, że Spotify zyskało dostęp do innowacyjnych pomysłów i świeżego spojrzenia na rozwój swoich produktów, a to przyczyniło się do zbudowania przewagi konkurencyjnej.

Jednak taki efekt, który osiągnął Spotify, nie byłby możliwy, gdyby firma poprzestała na samym zbieraniu kontaktów. O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Buduj talent pool strategicznie

Strategicznie, czyli jak? Budowa bazy powinna być oparta na długoterminowych celach organizacji. Oznacza to, że w idealnym scenariuszu kandydaci z puli będą w stanie nie tylko zapełnić wakaty, które mogą pojawić się na obecnym etapie rozwoju organizacji, ale wesprą ją także na dalszych etapach. Dlatego warto, aby w bazie znaleźli się specjaliści o umiejętnościach, których możesz potrzebować w przyszłości.

Przykład: firma ma zamiar skalować działania na międzynarodowy rynek, z naciskiem na Półwysep Iberyjski. Dlatego choć dziś jeszcze nie prowadzi procesów na stanowiska z obowiązkowym językiem hiszpańskim czy portugalskim, warto, aby zasiliła bazę takimi kandydatami, ponieważ mogą okazać się cenni w przyszłości.

W budowie talent poolu pomoże Ci:

 • sourcing i direct search,
 • zebranie zgody na udział w przyszłych rekrutacjach od kandydatów aplikujących na inne stanowiska (według danych Elevato, takiej zgody udziela aż 80% kandydatów!),
 • zakładka kariery umożliwiająca aplikacje spontaniczne,
 • udział w życiu akademickim – organizacja dni otwartych i współprace z uczelniami,
 • zgody na pozostanie w bazie udzielone przez byłych pracowników (w końcu kiedyś mogą wrócić!),
 • program poleceń pracowniczych.

Pamiętaj, że zgodnie z RODO możesz przetwarzać dane kandydatów tylko przez określony czas. System ATS od Elevato umożliwia automatyczną wysyłkę maila z prośbą o przedłużenie zgody na pozostanie w Twojej bazie przed upłynięciem tego terminu – dzięki temu zwiększysz szansę na to, że cenne talenty pozostaną w zasięgu Twojej rekrutacji.

Jak budować relacje z kandydatami z bazy?

Segmentacja bazy i odpowiednie otagowanie CV to jeszcze nie wszystko. Wspomnieliśmy, że 80% kandydatów wyraża zgodę na udział w przyszłych procesach. Niestety, na pobraniu tej zgody często się kończy. Rekruterom niespodziewanie często zdarza się zapominać o zapraszaniu takich osób do udziału w nowootwartych rekrutacjach. A szkoda, bo według 46,7% ankietowanych przez Talent Place (2), mogliby tym sposobem zaoszczędzić sporo czasu.

Dlatego już na etapie budowy bazy talentów warto się zastanowić, po co i w jaki sposób będziesz utrzymywać kontakt z kandydatami. Mamy kilka propozycji.

Aktywizuj sieć kontaktów przez dyskusję

Jeśli budujesz sieć także na LinkedIn-ie, nie poprzestawaj na pozyskiwaniu zgód na przetwarzanie danych. Twórz publikacje, które będą miały wartość dla kandydatów – podpowiadaj, na co zwracasz uwagę podczas rekrutacji, jak się przygotować, zapraszaj do dyskusji o jakimś zjawisku, dziel się trendami i nowinkami. Dzięki temu zbudujesz pozytywne relacje i wyróżnisz się spośród innych, anonimowych rekruterów.

Zadbaj o regularną komunikację

Jak o sobie przypominać tak, aby zostać dobrze zapamiętanym? Nasza propozycja: zaplanuj newsletter rekrutacyjny, w którym cyklicznie będziesz informować Twój talent pool o tym, co nowego w firmie i w branży. Możesz skierować go do wszystkich kandydatów lub do poszczególnych segmentów puli talentów, na przykład IT, managerów czy logistyków. Takie działanie pozwala na pozostanie w kontakcie i budowę pozytywnego employer brandingu. Nie musisz wysyłać takiego maila często, ale warto to zrobić zwłaszcza wtedy, kiedy Twoja firma wprowadza ciekawy benefit lub inne rozwiązanie wspierające pracowników.

Aktualizuj wiedzę o kandydatach

Kontaktuj się z kandydatami ( na przykład raz do roku) i zapraszaj ich do aktualizowania informacji o umiejętnościach. Przez rok wiele może się zmienić, być może dana osoba opanowała nowy język programowania, zdobyła umiejętności lub certyfikat. Dzięki takiej wiedzy Twoja baza będzie aktualna, a kandydaci zyskają dodatkowy punkt styku z firmą.

Punkt wyjściowy nowej rekrutacji to talent pool

Rozpoczynaj procesy rekrutacyjne od przejrzenia bazy talentów i zaproszenia do rekrutacji osób, które spełniają wymagania. Uwaga: nie wysyłaj mailingu o nowej rekrutacji zawsze do wszystkich. Personalizuj go adekwatnie do umiejętności. Inaczej kandydaci zrobią to samo, co pewnie i Ty, kiedy dostajesz nieprzydatne wiadomości – wypiszą się z bazy.

Jak widzisz, sposobów na pozostawanie w kontakcie z bazą jest co najmniej kilka – jesteśmy pewni, że w trakcie lektury mogły Ci się nasunąć własne. Warto zbudować nawyk pozostawania w kontakcie z bazą, to z pewnością zaprocentuje w przyszłości.

Talent pooling to relacja nie tylko z kandydatami

HR to ludzie, a jak ludzie, to także relacje. Również z innymi HR-owcami. Jeśli w Twojej bazie jest osoba, która odpowiada na potrzeby innej rekrutacji – poleć ją. Tym sposobem budowa relacji przebiegnie na dwóch płaszczyznach: kandydat będzie wiedział, że zależy Ci przede wszystkim na tym, aby mu pomóc (nie tylko na tym, aby go zrekrutować). A inny rekruter doceni Twoją pomoc i wsparcie, a kto wie, może innego dnia wesprze także Ciebie?

Na zakończenie – automatyzuj!

Zarządzanie dużą bazą talentów bez automatyzacji może okazać się nie tyle czasochłonnym, ile niewykonalnym zadaniem. Obszary, w których wesprze Cię ATS, to:

 • zarządzanie bazą – poprzez odpowiednie otagowanie kandydatów,
 • komunikacja z kandydatami – poprzez wysyłanie maili, zaproszeń na spotkania czy wiadomości SMS,
 • analiza i raportowanie – które pozwolą na ocenę efektywności działań rekrutacyjnych, 
 • pozyskiwanie i zarządzanie zgodami RODO.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, skontaktuj się z nami – chętnie opowiemy Ci o pełnych możliwościach Elevato 🙂

________________________________________

Źródła:

 1. Join the band od Spotify: https://www.lifeatspotify.com/students
 2. Raport Talent Place: https://talentplace.pl/talent-pooling/#talent-pooling%20blog

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!