W ostatnich latach rynek pracy przechodzi ogromne, rewolucyjne wręcz przemiany wynikające z sytuacji gospodarczo-politycznej i zmiany pokoleniowej. Decydującą rolę odgrywają nowoczesne technologie i wirtualne formy kontaktu z kandydatem. Mimo to dla potencjalnych pracowników wciąż ma znaczenie bezpośrednie spotkanie z przedstawicielami pracodawcy i firmą na wydarzeniach branżowych, dniach otwartych, targach pracy czy modnych meetupach. Rekrutacja offline przeżywa drugą młodość.

Targi pracy – rekrutacja offline

Ponad 20 stron praktycznej wiedzy i wskazówek!

Pobierz przewodnik „Jak wybrać i wdrożyć system ATS?”

Ikona książki

Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszy system ATS?

Jak wybrać i wdrożyć system ATS? Przewodnik dla rekruterów

Rocznie w całej Polsce odbywa się przynajmniej kilkadziesiąt wydarzeń branżowych skierowanych do osób posiadających specjalistyczną wiedzę, oraz targów pracy dedykowanych studentom i absolwentom. Sponsoring, stoisko firmowe, warsztaty czy prelekcje to doskonałe narzędzia do promocji marki, a równocześnie okazja, by dotrzeć do interesującej grupy docelowej.

Rekrutacja offline – metoda online

Jednym z najskuteczniejszych rozwiązań zwiększających efektywność rekrutacji i równocześnie atrakcyjność oferty jest zastosowanie nowoczesnych narzędzi technologicznych. Platforma elevato, z całym systemem projektów rekrutacyjnych, formularzy aplikacyjnych, spersonalizowanych wiadomości i automatycznym zarządzaniem klauzulami i zgodami kandydatów, może skutecznie wesprzeć rekruterów podczas wydarzeń “offline”, dzięki temu, że jest dostępne “online” – i działa na każdym urządzeniu mobilnym.

Łatwo i szybko – rekrutacja offline

Dzięki elevato skończył się dla rekruterów koszmar zbierania, segregowania i skanowania papierowych CV, a dla kandydatów – konieczność noszenia pod pachą dokumentów. Wystarczy utworzyć w panelu administracyjnym systemu projekt rekrutacyjny, np. Targi pracy, oraz zdefiniować ścieżkę rekrutacji na wydarzeniu obejmującą:

  • prosty formularz aplikacyjny do pozyskiwania danych kandydatów, który nie wymaga załączania CV i udzielania odpowiedzi na zestaw pytań,
  • spersonalizowane wiadomości do kandydata z linkiem do pełnego formularza aplikacyjnego,
  • pełny formularz aplikacyjny z listą niezbędnych pytań,
  • wymagane klauzule i zgody.

Formularz aplikacyjny - Aplikowanie bez cv

Prosty formularz aplikacyjny.

W ciągu kilka sekund, w dowolnym miejscu, czasie i na dowolnym urządzeniu można otworzyć prosty formularz i zachęcić kandydata do wpisania danych kontaktowych i aplikowania bez CV. Dane te w czasie rzeczywistym trafią do systemu, do odpowiedniego projektu rekrutacyjnego, a kandydat otrzyma wiadomość mailową z podziękowaniem za aplikację. Można też wysłać do kandydata link kierujący na zakładkę Kariera lub na konkretny formularz aplikacji, tym razem już bardziej rozbudowany. Dzięki temu kandydat będzie mógł w dogodnej dla niego chwili podać nam więcej informacji o swoich umiejętnościach czy kompetencjach.

Tak przygotowana rekrutacja offline zwiększa prawdopodobieństwo zaaplikowania przez kandydata podczas targów pracy czy wydarzeń branżowych. By jeszcze bardziej ułatwić zgłoszenie, elevato wprowadziło możliwość generowania kodów QR. Zeskanowanie na urządzeniu mobilnym QR Code pozwala kandydatowi otworzyć w przeglądarce konkretną stronę w Internecie, na której może aplikować. Dzięki temu nie musi wprowadzać adresu www ręcznie. Kod QR można pobrać z elevato i wydrukować – np. na ulotkach rozdawanych w czasie targów czy na plakatach rekrutacyjnych.

Możliwość elektronicznej aplikacji jest szczególnie preferowana przez pokolenie dzisiejszych studentów, wychowane już w erze cyfrowej. Cenione jest też przez pracowników o wysokich kwalifikacjach, sprawnie posługujących się nowoczesną technologią. W ten sposób rekrutacja offline łączy się z rekrutacją online.

Działanie kodów QR możesz przetestować na przykładzie poniższego kodu. Jeśli czytasz ten wpis na komputerze lub laptopie, wystarczy, że włączysz w telefonie funkcję aparatu lub skaner kodów QR i zeskanujesz poniższy obrazek. W przeglądarce Twojego telefonu otworzy się strona główną naszego bloga 🙂

targi pracy
Kod QR to kod graficzny, pod którym można zapisać link
do dowolnego miejsca w sieci.

Wykorzystanie kodów QR w elevato

O tym, jak działają kody QR w elevato, przekonasz się oglądając poniższe video:

Atuty stosowania elevato

Targi pracy – bezpieczna rekrutacja offline

Z elevato dane kandydatów są zabezpieczone, a wszystkie operacje wykonywane są bezpiecznie i zgodnie z prawem. Do formularzy dołączone są wygenerowane przez system klauzule informacyjne, z którymi kandydat może się od razu zapoznać. By wysłać zgłoszenie, musi potwierdzić zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Innymi słowy z elevato można w łatwy sposób zarządzać wszystkimi potrzebnymi zgodami z jednego miejsca. Dzięki niemu nie trzeba się już martwić koniecznością zdobycia zgody od kandydata, system robi to automatycznie.

Zarządzanie bazą kandydatów

Dzięki elevato wszyscy kandydaci z targów pracy czy innego wydarzenia trafiają do jednego projektu rekrutacyjnego. Co ważne, wszyscy zachowani są w jednej, centralnej bazie. Można ich filtrować według wielu kryteriów, jak również wyszukiwać według fraz kluczowych czy za pomocą Boolean search.

Employer branding

Rekrutacja offline z użyciem elevato łączy siłę oddziaływania osobistego kontaktu pracowników i rekruterów oraz zaawansowanej technologii. Dzięki elevato zyskuje się możliwość tworzenia spersonalizowanych formularzy pozwalających przeprowadzić proces rekrutacyjny zgodnie z unikalnymi warunkami. Wszystkie formularze i wiadomości e-mail można przygotować zgodnie z kluczem wizualnym i werbalnym firmy, podobnie jak drukowane materiały informacyjne czy stoisko targowe.

Candidate experience

Candidate experience jest istotnym czynnikiem w kształtowaniu wizerunku firmy. Narzędzie elevato ułatwia kandydatowi proces rekrutacji, dając również możliwość stałego kontaktu z przyszłym pracodawcą drogą elektroniczną. System ATS jest niezwykle pomocny w przypadku kandydatów, którzy nie mają ze sobą CV na wydarzeniu offline’owym.

Czas to pieniądz

Wykorzystanie ATS elevato na targach pracy to z pewnością łatwy sposób na zmniejszenie kosztów. System ogranicza ilość zasobów koniecznych do przeprowadzenia procesu rekrutacyjnego. Przyśpiesza on również i usprawnia procedurę, ale również porządkuje wszystkie dane w jednym miejscu.

Monitorowanie skuteczności

ATS elevato pozwala na ocenę wielu aspektów procesu rekrutacyjnego, tworząc statystyki, raporty i podsumowania. Dzięki niemu można optymalizować rekrutacje offline pod względem istotnych wskaźników KPI. System weryfikuje także aktywność i efektywność członków zespołu. Wszystkie dane łatwo wyeksportować do PDF lub do Excela.

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!