Proces rekrutacji zakłada wiele zróżnicowanych etapów selekcji kandydatów. Obok pytań pojawiających się podczas wypełniania formularza rekrutacyjnego czy odbywania rozmowy kwalifikacyjnej, dużą popularnością cieszą się testy rekrutacyjne do pracy. Przedstawiamy ich główne rodzaje i zalety związane z wykorzystywaniem w trakcie procesu poszukiwania pracowników.

Wykorzystanie testów w rekrutacji

Poddawanie kandydatów testom daje pracodawcy mnogość dodatkowych informacji o osobach zainteresowanych ofertą pracy. Ich różnorodność pozwala na zweryfikowanie poziomu logicznego myślenia i najważniejszych cech osobowości, badają też predyspozycje do objęcia danego stanowiska; czy to pod względem wiedzy, czy charakteru.

Podczas samej rozmowy kwalifikacyjnej często ciężko ocenić wszystkie kompetencje kandydata. Rekruterzy mogą sprawdzić jego kwalifikacje na podstawie dotychczasowego doświadczenia, jednak testy kwalifikacyjne do pracy są w stanie wskazać ich poziom w praktyce: ocenić umiejętność obsługi komputera, poziom wiedzy merytorycznej z danej branży czy zasymulować zachowanie w trudnych sytuacjach. Nic więc dziwnego, że wykorzystywanie testów cieszy się coraz większą popularnością. Mogą odbywać się zarówno jeszcze przed zaproszeniem kandydata na rozmowę i stanowić dodatkowy element wstępnej selekcji, jak i podczas rozmowy kwalifikacyjnej czy tuż po niej, jako kolejny etap rekrutacji.

Ponad 20 stron praktycznej wiedzy i wskazówek!

Pobierz przewodnik „Jak wybrać i wdrożyć system ATS?”

Ikona książki

Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszy system ATS?

Jak wybrać i wdrożyć system ATS? Przewodnik dla rekruterów

Testy kompetencji dla kandydatów do pracy

Testy umiejętności składają się z pytań i zadań mających zweryfikować kompetencje kandydata do objęcia danego stanowiska. Zazwyczaj sprawdzają one poziom wiedzy merytorycznej, czy to zadeklarowanej w CV, czy wskazanej jako wymaganą w ofercie pracy. Ten rodzaj testów wykorzystywany jest m.in. przy rekrutacji na stanowiska związane z rachunkowością, ubezpieczeniami, bankowością czy obsługą social mediów.

Występują albo w formie egzaminów wypytujących potencjalnego pracownika o znajomość np. przepisów, albo symulacji typowych sytuacji biznesowych. Kandydat wskazuje wówczas swoją metodę rozwiązania danego problemu, zachowania się w konkretnej sytuacji czy podjęcia konkretnych działań.

Właściwy człowiek na właściwym miejscu

Zobacz webinarium i dowiedz się, na co zwracać uwagę przy rekrutacji, aby zatrudniać właściwych ludzi na właściwe stanowiska.

Laptop
Ikona kina
Ikona Teczki
Ikona Wykresu

Testy analityczne dla kandydatów do pracy

Najczęściej dedykowane stanowiskom analitycznym w branżach finansowych czy bankowych. Przykładowe testy rekrutacyjne dla pracowników analitycznych opierają się na wykonaniu konkretnej ilości prostych zadań matematycznych w określonym czasie, na przykład 10 w 10 minut, bez wspomagania się kalkulatorem. Mogą mieć zarówno formę zamkniętą, jak i otwartą i mają na celu przede wszystkim zweryfikowanie poziomu wiedzy i umiejętności wykonywania zadań w odpowiednim terminie. Często przybierają także formę typowych testów logicznych odbywających się na rozmowie kwalifikacyjnej, przypominających testy badające poziom inteligencji.

Testy językowe dla kandydatów do pracy

Ten rodzaj testów rekrutacyjnych ma na celu weryfikację poziomu znajomości wymaganego języka obcego. Odbywają się w formie pisemnej, z możliwością wyboru odpowiedzi ABC lub koniecznością wykonania zadania otwartego: napisania maila, czy innego rodzaju tekstu w danym języku. Test językowy może jednak mieć także formę ustną; wówczas ma miejsce rozmowa w języku obcym, najczęściej prowadzona przez native speakera. Testy oceniają nie tylko ogólną znajomość danego języka, ale także słownictwa branżowego typowego na danym stanowisku.

Testy psychologiczne dla kandydatów do pracy

Rekrutacyjne testy psychologiczne służą weryfikacji kompetencji miękkich kandydatów do pracy. Podczas testu ocenie mogą być poddawane takie umiejętności jak zarządzanie zespołem, praca w grupie, kreatywność, odporność na stres czy radzenie sobie w trudnych sytuacjach. Najczęściej występują one podczas ubiegania się o stanowiska wyższe (menedżerskie) czy kadrowe. Kandydaci mogą spodziewać się poddawaniu serii pytań, czy scenkom sytuacyjnym. Testy na rozmowie kwalifikacyjnej czy na wcześniejszym etapie rekrutacji umożliwiają więc zarówno weryfikację zdolności interpersonalnych, jak i badają inteligencję kandydatów, ich najsilniejsze i najsłabsze cechy czy kompetencje. Przykładowe testy można odnaleźć w Internecie; to doskonały sposób na zapoznanie się z pytaniami, które mogą okazać się przydatne podczas przeprowadzania kolejnej sytuacji.

Odkryj Elevato! Sprawdź, co potrafi nasz ATS!

Śmiało! Już nie możemy się doczekać, żeby pokazać Ci wszystkie super moce Elevato 😊.

Kobieta z rękami przy twarzy

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!