Efektywna współpraca między rekruterami a hiring managerami jest kluczowa dla skutecznego procesu rekrutacji. To piękna teoria, ale pewnie wiesz, jak potrafi wyglądać praktyka. Na skutek wyzwań, jakim bywa komunikacja, wiele firm boryka się obniżonym tempem lub jakością procesu rekrutacji. Opóźnienia w zatrudnieniu, nieodpowiednie dobieranie kandydatów i wzrost kosztów zatrudnienia to tylko kilka z tych problemów. W artykule przedstawimy trzy skuteczne sposoby na usprawnienie współpracy z hiring managerami, które mogą pomóc.

Dlaczego współpraca bywa problemem?

Wiele osób zakłada, że rekruter jest od tego, aby zająć się procesem od A do Z. Jest w tym ogromne niedopowiedzenie. Owszem, to prawda, że rekruter jest obecny od początku (przetworzenie potrzeby rekrutacyjnej) do końca (złożenie oferty wybranemu kandydatowi). Jednak rekrutacja to nie teatr jednej osoby, w procesie występuje jeszcze szereg innych – zaczynając od hiring managera, przez kandydata, rekrutera technicznego, a często także wielu innych osób. 

Rola hiring managera jest ogromna, ale on sam często nie zdaje sobie sprawy z tego, ile działań rekrutera jest uzależnionych od jego decyzji. A największa presja skupia się na rekruterze. Wiemy to, my też rekrutowaliśmy. Dlatego przygotowaliśmy zestaw trzech rad, które wesprą Cię w komunikacji z hiring managerem.

Ponad 20 stron praktycznej wiedzy i wskazówek!

Pobierz przewodnik „Jak wybrać i wdrożyć system ATS?”

Ikona książki

Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszy system ATS?

Jak wybrać i wdrożyć system ATS? Przewodnik dla rekruterów

1. Zdefiniuj oczekiwania i zaprojektuj proces

Podstawą skutecznej współpracy między rekruterami a hiring managerami jest jasne zdefiniowanie oczekiwań. Nie tylko tych dotyczących kandydatów, ale także jasnych ram dotyczących współpracy w procesie rekrutacyjnym. Zadbaj o wyznaczanie granic, to bardzo ważne.

Wspólna praca nad określeniem kluczowych kompetencji, doświadczenia i cech, które powinien posiadać kandydat, pomoże zminimalizować ryzyko zatrudnienia nieodpowiedniej osoby. Na ich podstawie możesz zaprojektować proces i założyć, jakie etapy rekrutacyjne są konieczne i jakie informacje powinny być zebrane na każdym z nich. Dzięki temu zdobędziesz klarowne wytyczne do działania i unikniesz zamieszania w interpretacji oczekiwań wobec kandydatów.

Być może hiring manager nie do końca rozumie, że jego rola w procesie nie kończy się na zgłoszeniu potrzeby rekrutacyjnej. Dlatego poproś go o rozmowę i opowiedz o tym, w których momentach będzie potrzebny i dlaczego. To pozwoli mu zabezpieczyć czas. Dzięki temu unikniesz przestojów w czasie rekrutacji.

Ważne: pamiętaj, aby mówić nawet o rzeczach, które Tobie mogą wydawać się oczywiste. Kiedy opowiadasz o sourcingu, wyjaśnij, na czym polega. Kandydat aktywny i pasywny to oczywistości dla rekruterów, ale dla kogoś spoza branży może to wymagać określenia, co ta aktywność i pasywność właściwie oznacza.

2. Zadbaj o komunikację i zadawaj pytania

Efektywna współpraca opiera się na otwartej i regularnej komunikacji między rekruterami a hiring managerami. Dla zminimalizowania opóźnień i zapewnienia płynnego procesu rekrutacji istotne jest utrzymanie stałego dialogu oraz wspólnych spotkań. Nie bój się zadawać pytania. Tych może być wiele, w końcu chcesz jak najlepiej odpowiedzieć potrzebie działu, w którym nie pracujesz na co dzień. 

Rekruterzy powinni regularnie informować hiring managerów o postępach w procesie rekrutacyjnym, napotkanych wyzwaniach oraz kandydatach. Dzięki partnerskiemu traktowaniu łatwiej o wypracowanie dobrej współpracy. Jeśli masz pewności, jakie informacje należy przekazać wyobraź sobie, że to Ty jesteś hiring managerem. Jakiej wiedzy potrzebujesz do podejmowania decyzji? Co byłoby dla Ciebie istotne? Takie krótkie ćwiczenie może pomóc.

Zachęć hiring managerów do kontaktu i korzystania z możliwości dopytywania o proces. Być może z ich pytań wyniknie kwestia, która tylko wydaje się oczywista, ale trzeba ją doprecyzować?

3. Wykorzystaj technologie wspierające proces rekrutacji

Wprowadzenie odpowiednich narzędzi technologicznych może znacząco usprawnić współpracę. Systemy do zarządzania rekrutacją, na przykład od Elevato, umożliwiają efektywne śledzenie postępów, gromadzenie ważnych informacji o kandydatach oraz ułatwiają komunikację między zespołami. Notatki, statusy, dokumenty kandydata – wszystko znajdziesz w jednym miejscu. Już żaden zgubiony mail lub zgubiona karteczka nie zaburzą procesu.

Ponadto, narzędzia do przeprowadzania wstępnych wywiadów kwalifikacyjnych online zaoszczędzą czas i przyspieszą proces oceny kandydatów. Korzystając z nowoczesnych technologii, rekruterzy i hiring managerowie mogą lepiej zarządzać danymi rekrutacyjnymi, unikając przy tym naruszeń związanych z RODO.

Podsumowanie

Zdefiniowanie jasnych oczekiwań i procesów rekrutacyjnych, otwarta komunikacja oraz wykorzystanie odpowiednich narzędzi technologicznych to trzy kluczowe sposoby, które mogą pomóc w rozwiązaniu głównych problemów związanych z rekrutacją, jak opóźnienia, zatrudnienie nieodpowiednich kandydatów czy wzrost kosztów zatrudnienia. Dzięki tym działaniom można znacząco poprawić efektywność rekrutacji i zmniejszyć ryzyko wzajemnej frustracji. Bo w końcu i rekruterzy, i hiring manager mają ten sam cel: znaleźć świetnego kandydata, który zostanie na dłużej.

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!