Pozostawanie w kontakcie z kandydatem jest jednym z kluczowych elementów budowania pozytywnego wizerunku każdej organizacji. Choć z komunikacją jest tak, jak ze wszystkim – można ją przygotować świetnie, można przeciętnie, można też źle. Opowiemy Ci, jak trafić do pierwszej grupy, pokażemy przykłady komunikacji i wyjaśnimy, dlaczego dbanie o candidate experience jest tak ważne.

Wpływ stresu kandydata na proces rekrutacyjny

Teoretycznie wszyscy znamy wagę dobrej komunikacji. Praktyka pokazuje jednak, że w odniesieniu do rekrutacji jest duże pole do poprawy. Dla 73% uczestników badania poziomu candidate experience poszukiwanie pracy jest jedną z najbardziej stresujących sytuacji w życiu. Nic dziwnego, wraz ze złożoną aplikacją pojawia się niepewność i związane z nią pytania. 

Czy do mnie oddzwonią? 

Kiedy to zrobią? 

Ile to jeszcze będzie trwało?

Targany silnymi emocjami kandydat, na rozmowie kwalifikacyjnej może nie być w stanie zaprezentować rzetelnie swoich umiejętności. Dlatego to niezwykle ważne, by od początku zadbać o minimalizację poziomu stresu. Rozmowa, która przebiega w swobodnej, możliwie wolnej od napięć atmosferze, będzie bardziej miarodajna. Także dla rekrutera.

Co ważne, kandydat opinię o Twojej firmie wyrabia sobie już na etapie zapoznania się z ogłoszeniem o pracę. Wyrabia ją sobie nadal, czekając na odpowiedź na swoją aplikację. To ważne, aby zadbać o jego potrzeby już na samym początku. Jeśli masz lub planujesz wdrożyć system ATS, możesz ustawić szablon wiadomości, którą system wyśle w odpowiedzi na aplikację.

Tylko czy wystarczy napisać w nim cokolwiek?

Lista 61 kluczowych funkcjonalności systemu ATS!

Pobierz checklistę możliwości systemu ATS

Ikona książki

Wszystkie funkcjonalności niezbędne w nowoczesnym systemie do rekrutacji!

Checklista możliwości systemu ATS

5 zasad dobrej komunikacji

Każdy z nas był kiedyś kandydatem, dlatego z pewnością potrafisz sobie wyobrazić, jak to jest szukać pracy. Ta empatia to pierwszy klucz do sukcesu. Przygotowaliśmy kilka rad, które pomogą Ci zadbać o dobrą komunikację.

  1. Kontaktuj się z kandydatem po każdym etapie rekrutacji. Od momentu wysłania przez kandydata aplikacji, aż do zatrudnienia lub odrzucenia kandydatury.
  2. Opisz, co będzie się działo w danym etapie. Choćby krótko, to nie musi być wypracowanie. Kandydat poczuje się bezpieczniej wiedząc, co go czeka, i że nic go nie zaskoczy.
  3. Podziękuj za udział w rekrutacji – nawet, jeśli zapadnie decyzja o niezatrudnieniu. Zawieszenie w próżni, które następuje, kiedy rekruter miał zadzwonić, a nie dzwoni –  to okropne doświadczenie. Poza tym kandydat, którego nie zatrudnisz tym razem, może rozwinąć umiejętności i zdobyć nowe kwalifikacje, które sprawią, że weźmiesz go pod uwagę w przyszłości. O tym, jak skonstruować taką wiadomość, napisaliśmy tutaj.
  4. Pamiętaj o sile feedbacku i o tym, aby konstruować go indywidualnie. Kandydat ma wtedy poczucie, że naprawdę angażujesz się i zależy Ci na tym, aby go jak najlepiej poznać. 
  5. Zadbaj o automatyzacje – dzięki nim każdy kandydat w odpowiednim momencie procesu otrzyma wiadomość, a Ty nikogo nie pominiesz.

Przykłady komunikacji

Wiesz już, jak się komunikować – czas na praktykę! Chcielibyśmy pokazać Ci 2 przykłady wiadomości, które kandydat może otrzymać w odpowiedzi na swoją aplikację. Oba funkcjonują na rynku pracy. Oto pierwszy z nich:

Dziękujemy za przesłane dokumenty, informujemy że po zapoznaniu się z nimi skontaktujemy się z wybranymi kandydatami.

Brzmi znajomo, prawda? Taki mail jest wprawdzie lepszy niż brak maila – informuje, że wysłana aplikacja trafiła do skrzynki potencjalnego pracodawcy. I w sumie to tyle. Nadal nie wiesz, jak długo będzie trwała selekcja, kiedy zadzwoni rekruter oraz jak przygotować się do dalszych etapów (i czy w ogóle jakieś nastąpią).

A gdyby tak zrobić to inaczej? Spójrz na ten przykład:

Cześć J,

Dziękujemy za przesłanie aplikacji i Twoje zainteresowanie CSHARK-iem. .

Dalsze kroki:

Dokładnie przeanalizujemy Twoje CV i skontaktujemy się z Tobą mailowo lub telefonicznie niezależnie od tego czy Twój profil zawodowy będzie odpowiadał naszym aktualnym potrzebom.

Etapy procesu rekrutacyjnego:

1. Wstępna rozmowa telefoniczna (około 30 min.), w trakcie której nasz Rekruter opowie Tobie o CSHARKu, projektach, benefitach i kwestiach formalnych. Ty z kolei będziesz mieć możliwość podzielenia się informacjami na temat swojego doświadczenia, motywacji oraz dopytać o istotne dla Ciebie aspekty. Część tej rozmowy odbędzie się w języku angielskim.
2. Następnym krokiem jest weryfikacja techniczna, może także pojawić się etap gdzie bezpośrednio porozmawiasz z klientem lub managerem zespołu.
3. W przeciągu dwóch tygodni otrzymasz od nas informację zwrotną – staramy się nie zwlekać z feedbackiem.

Zapraszamy do zapoznania się z informacjami o nas, które zawarte są na naszej stronie internetowej […] oraz aktualnych potrzebach rekrutacyjnych: […]

Zajrzyj również na profile społecznościowe CSHARKa, gdzie dowiesz się więcej o naszych Rekinach  

[…]

W razie pytań pozostajemy do dyspozycji.

Pozdrawiamy

Jest różnica, prawda? To mail, który wysyła nasz klient CSHARK (gratulujemy świetnej wiadomości!). Po otrzymaniu go kandydat wie, że otrzyma telefon niezależnie od decyzji, zna już etapy procesu i wie, jak się do niego przygotować. Czuje się bezpieczniej, jest zaopiekowany i wyposażony w niezbędną dla tego etapu procesu wiedzę. Zwróć uwagę na to, że taką wiadomość także można zautomatyzować. Niewielki wysiłek jest w stanie zrobić kolosalną różnicę w odbiorze pracodawcy.

Skorzystaj z ułatwień oferowanych przez Twój ATS

Jeśli korzystasz z systemu ATS Elevato, wiesz na pewno, że wysyłkę maili można zautomatyzować. A czy wiesz, że możesz ją również spersonalizować? Jeśli kandydat aplikuje przez system ATS, znamy nie tylko jego adres email, ale też jego imię – możemy zatem spersonalizować wiadomość i korzystając z tagów zwrócić się do kandydata po imieniu, uzupełniając też automatycznie stanowisko, na jakie aplikował. Wgraj do systemu odpowiadający Ci szablon, edytuj go i ustaw autowysyłkę w odpowiednim momencie. Możesz rozszerzyć swoją komunikację także o SMS – jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, przeczytaj nasz wpis Komunikacja SMS z kandydatami z wykorzystaniem Elevato.

Ponad 20 stron praktycznej wiedzy i wskazówek!

Pobierz przewodnik „Jak wybrać i wdrożyć system ATS?”

Ikona książki

Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszy system ATS?

Jak wybrać i wdrożyć system ATS? Przewodnik dla rekruterów

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!